Karle, Andreji, děkujeme

Anna Šabatová byla dnes ve druhém kole zvolena veřejnou ochránkyní práv, poslankyně a poslanci jí dali přednost před dosavadním zástupcem ombudsmana a dlouholetým předsedou Sdružení nájemníků České republiky Stanislavem Křečkem. „Křeček se prezentoval jako zástupce ‚všech slušných lidí‘, kteří chodí do práce, v potu tváře těžce vydělávají peníze, ctí konzervativní hodnoty a nadávají na své spoluobčany […]

Anna Šabatová byla dnes ve druhém kole zvolena veřejnou ochránkyní práv, poslankyně a poslanci jí dali přednost před dosavadním zástupcem ombudsmana a dlouholetým předsedou Sdružení nájemníků České republiky Stanislavem Křečkem.

„Křeček se prezentoval jako zástupce ‚všech slušných lidí‘, kteří chodí do práce, v potu tváře těžce vydělávají peníze, ctí konzervativní hodnoty a nadávají na své spoluobčany – ovšemže ne kvůli barvě pleti, ale kvůli tomu, že se spolu s nimi nezapojili do výrobního procesu.“

Úřad veřejného ochránce práv vznikl před čtrnácti lety. Jako první se do jeho čela postavil bývalý ministr spravedlnosti v Zemanově vládě Otakar Motejl a funkci vykonával deset let až do své smrti v  roce 2010. Posláním ombudsmana je chránit občany před jednáním úřadů, ale i dalších institucí, pakliže odporuje platným zákonům, případně neodpovídá principům demokratického státu. Ombudsman má být prostředníkem mezi státní správou a občany a svým konáním přispívat k ochraně základních lidských práv a svobod.

Nejsem rasista, ale…

Místo ombudsmana se uvolnilo po prosincové rezignaci Pavla Varvařovského, jenž z úřadu znechuceně odešel, neboť jeho radám a podnětům politici nenaslouchali. Prezident Miloš Zeman navrhnul jako jeho nástupce Stanislava Křečka, druhou nominaci nevyužil. Senát, který má stejně jako prezident možnost vybrat dva kandidáty, navrhl znovu Křečka a spolu s ním Annu Šabatovou, jež v úřadu působila šest let jako zástupkyně Otakara Motejla. Šabatová se v posledních letech o funkci veřejné ochránkyně práv ucházela již několikrát, pokaždé ale neúspěšně. Naposledy v srpnu roku 2010 prohrála nominační boj v Senátu s Pavlem Varvařovským a předsedou pražské židovské obce Františkem Bányaiem.

Při čtvrteční schůzi Poslanecké sněmovny přednesli oba kandidáti své projevy. Šabatová kladla důraz na prohloubení a kultivaci spolupráce mezi ombudsmanem a veřejnou správou. Křeček naopak varoval před ústupem od univerzálního pojetí lidských práv: „Pomalu přecházíme k realizaci práv jenom menšin, jenom někoho. Práva, která jsou pro všechny, nikoho nezajímají a soustřeďujeme se jen na práva menšin.“ Svým vystoupením pokračoval v duchu starších výroků, jejichž hlavním sdělením vždy bylo, že „romská otázka“ v Česku neexistuje, neboť čelíme pouze problému sociálnímu. V závěru projevu si neodpustil několik vět, které by se zřejmě lépe hodily na mítink DSSS: „Jestliže člověk, který není spokojen s tím, že se nemůže vyspat, protože soused vedle dělá bordel, a je z tohoto důvodu označen za extremistu a rasistu, jestliže si někdo myslí, že dítě kromě tatínka má mít také maminku a je z toho důvodu označen ne za nositele jednoho z názorů, ale za hlupáka, který nepochopil, kam svět kráčí – no, takovíto lidé se necítí dobře ve společnosti.“

Křeček se tedy prezentoval jako zástupce „všech slušných lidí“, kteří chodí do práce, v potu tváře těžce vydělávají peníze, ctí konzervativní hodnoty a nadávají na své spoluobčany – ovšemže ne kvůli barvě pleti, ale kvůli tomu, že se spolu s nimi nezapojili do výrobního procesu.

Křeček se tedy prezentoval jako zástupce „všech slušných lidí“, kteří chodí do práce
Křeček se prezentoval jako zástupce „všech slušných lidí“, kteří chodí do práce

Sociálním demokratům navzdory

Ombudsman však zvolen nebyl – přestože Šabatovou doporučovalo vedení ČSSD a podporovalo ji ANO společně s TOP 09. Někteří Babišovi podřízení zřejmě nectili stranickou disciplínu a stejně tak se i mnoho sociálních demokratů zřejmě rozhodlo hlasovat v rozporu s doporučením strany. V prvním kole získala Šabatová 61 hlasů, Křeček 44 hlasů a celkem 50 jich bylo neplatných. V pátek 14. února se už podařilo nástupce Pavla Varvařovského vybrat. Šabatová porazila Křečka a stala se historicky třetí veřejnou ochránkyní práv v Česku – mnohým sociálním demokratům navzdory. Karle, Andreji, děkujeme…

 

Autor je publicista.

 

Čtěte dále