Český sexismus v deseti výrocích

Feminismu ani genderové rovnosti se v Česku nedaří. Výroky českých politiků jsou toho důkazem.

Zastoupení žen v poslanecké sněmovně, ve vládě i v senátu je směšně nízké. V této oblasti nedochází k žádnému postupnému zlepšování. Česká společnost zůstává i nadále silně sexistická.

Feminismus – socialistický blábol a americký nesmysl

Československý socialismus na papíře deklaroval rovnost žen a mužů – vstup žen na pracoviště však nemusel být samotnými ženami vnímán vždy právě jako projev emancipace, ale také jako násilné nahnání ženské pracovní síly ke strojům. Rozpor mezi deklarací a praxí ilustruje nepoměr mezi třetinovým zastoupením žen v dolní komoře parlamentu ČSSR a minimálním zastoupením žen ve vládě a v ÚV KSČ, kde se doopravdy rozhodovalo.

Česká demokracie stále nemá schopnost se v genderové oblasti sama kultivovat. Naopak, v české společnosti převládá sexismus takřka na všech úrovních a politické strany jsou toho příkladem.

Polistopadový obrat k Západu rozhodně neprovázelo přijetí západního feminismu – ten ihned dostal nálepku amerického či západního nesmyslu a nezdravé a nepřirozené úchylky, aniž by se někdo seriózněji zabýval tím, co vlastně feminismus znamená. Idolem doby byl podnikatel, který vydělá dost na to, aby si mohl vydržovat reprezentativní manželku, která nemusí chodit do práce (i když praxe byla často taková, že ženy své muže v podnikání obětavě a bez nároku na peníze a prestiž podporovaly). Kapitalismus se u nás budoval bez „změkčujících“ přívlastků.

Ani morální opora porevolučního dění, totiž čeští disidenti, genderové rovnosti zrovna neholdovali. Jak ukázal před nedávnem uvedený film Olga, v disidentském hnutí převládal machismus intelektuálů. Sedláčkovo České století se rovněž obejde bez žen, které se v něm objevují maximálně v rolích manželek a jejich role zůstává nejasná. Zatímco v sousedním Polsku je z těchto důvodů Solidarita kritizována (nemalou měrou k tomu přispěly nedávno vydané vzpomínky Danuty Walesové), u nás podobná kritická revize neproběhla. Zmohli jsme se jen na oslavný dokument Ženy v disentu. Faktem však je, že machismus disidentského hnutí se nutně promítl i do personálního a ideového prostředí prvních vlád a parlamentů.

Ženy jen pro zpestření

Ženy v české politice jsou nadále marginální, a když už se v ní prosadí, musí čelit otevřenému sexismu svých kolegů. Známý je případ Petry Buzkové, která nakonec znechucena z politiky odešla. Těžko se jí divit, když celá česká společnost řešila v první řadě její poprsí a Miloš Zeman neváhal veřejně propírat její domnělý sexuální život. Jak jinak se přece v Česku dostane žena do vrcholné politiky než přes postel?

V současnosti je situace špatná i ve srovnání s devadesátými lety, kdy se ženy jako zmíněná Petra Buzková nebo Hana Marvanová prosadily do vysokých stranických funkcí. Euro komisařka Věra Jourová nemusela projít stranickým procedurami a byla na svoje místo dosazena. Výmluva na postkomunistické období ovšem už současnou situaci nevysvětluje. Česká demokracie stále nemá schopnost se v genderové oblasti sama kultivovat. Naopak, v české společnosti převládá sexismus takřka na všech úrovních a politické strany jsou toho zářným příkladem. Negenerují ženy, které by se skrze stranické struktury dostaly na vyšší místa. Například výroky představitelů české sociální demokracie – tedy strany, která by měla tradičně stát na straně znevýhodněných a která v západoevropských zemích často prosazuje feministickou politiku – ukazují, že výrazná část straníků má na roli žen v politice „svůj názor“.

Nejsem jen politik, ale i muž

U příležitosti oslav Mezinárodního dne žen vám přinášíme deset případů sexismu z české politiky a kultury.

Listopad 2003. Poslanci Vlastimil Tlustý a Michal Kraus pro deník Blesk hodnotí pooperační stav ministryně školství Petry Buzkové, která si ze zdravotních důvodů nechala zmenšit poprsí: „Paní ministryně přišla o své dvě přednosti.“ „Změna je to razantní, ale vzhledem k tomu, že mám velké ruce, tak bych preferoval větší rozměry.“ Podle glosátora Jana Krause se o útok na paní ministryni nejednalo: „Pokud se mne někdo zeptá na ňadra, nejsem jen politik, ale i muž a mám na názor právo. Nevnímám to jako útok proti paní ministryni. Pokud se tak výrazná politička rozhodne udělat výrazný zásah do svého sexuální vybavení, musí očekávat, že to bude předmětem různých spekulací.“

Duben 2007. Rapper a zpěvák Radovan Banga ze skupiny Gipsy.cz v rozhovoru pro magazín MF Dnes řekl: „Od ženských chci v první řadě respekt, klid a psychický zázemí. Nesmí mě stresovat, unavovat, nesmí se hádat. Musí pochopit, že jsem dominantní. Holka musí být podřízená mně, ale není služka – musí to brát jako svým způsobem čest. Být zdvořilá, slušná, pokorná.“

Červenec 2007. Předseda vlády Miroslav Topolánek prohlašuje u příležitosti zahájení Evropského roku rovných příležitostí: „Žena se samozřejmě může svobodně rozhodnout děti nemít a pak jsem přesvědčen, že má stejné příležitosti uplatnění jako muž.

Srpen 2007. Jiří Paroubek o své nové partnerce v Blesku: „Je inteligentní, vzdělaná, má podobný pohled na svět jako já, je velmi vnímavá, má velký rozhled, je přiměřeně emancipovaná.“

Květen 2008. Ředitel TV Nova Petr Dvořák během prezentace zpravodajství uvedl: „Když se svlíká ženská, je to hezká věc, pokud je aspoň trošku dobře rostlá. Pokud se svlíká sebelepší chlap, je to příšerný.“

Duben 2010. Poslankyně Lenka Andrýsová prohlásila v rozhovoru pro iDnes.cz o „velmi sexy“ kalendáři kandidátek strany Věci veřejné: „Chceme upozornit i na to, že máme ve vedení ženy.“

Červenec 2010. Petra Paroubková smskou sdělila redaktorovi Reflexu, že se političky koalice dostaly na své vysoké posty „doslova a do písmene intimním stykem“. Tuto skutečnost potvrdila i sociální demokratka Alena Borůvková. Vítězslav Jandák v reakci na to prohlásil, že nechápe, jak někdo může souložit například s členkami ČSSD. Rovněž prohlásil: „Já nemám rád ženský v politice. Vždycky přinesou trochu hysterie, což v normálním životě nevadí, ale do politiky to nepatří.“ Za tento výrok sklidil uznalý aplaus svých kolegů.

Prosinec 2012. Tehdejší prezident Václav Klaus prohlásil o Karolině Peake, která se měla stát novou ministryní obrany, že je „dívenka“ a že se proto na takovou funkci nehodí.

Leden 2013. Miloš Zeman řekl v přímém přenosu na televizi Prima: „Víte, jaký byl rozdíl mezi knížaty a mezi zemany? Knížata měla právo první noci. A díky tomu zdegenerovala, protože své nevolnice nemusela znásilňovat, nemusela tedy vydávat energii na toto znásilňování. Zatímco my zemani jsme si své právo, nejenom v sexuální oblasti, vždycky museli těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali.“

Červenec 2013. Senátor za ODS Jaroslav Kubera se zařadil do seznamu kontroverzních výroků, uveřejněném na stránkách ČT24, svou poznámkou k navrhovanému zákazu billboardů u dálnic: „V našich krajinách jsou největším rušitelem prostitutky. Protože když řidič jede poměrně rychle a Anča zvedne tričko, tak ať chce nebo nechce, na několik vteřin tomu neunikne, prostě se podívá.“

Autorka a autor jsou redaktoři A2larmu.

 

Čtěte dále