Tomáš Klus a čas pro mystiky

Když na malém městě přijdete do hospody, u většiny stolů se samozřejmě řeší politika a fotbal. Minimálně u jednoho ale zaručeně najdete partičku vousatých mladíků, kteří se dříve scházeli v čajovně, ale když ji definitivně zavřeli, začali chodit sem. U jejich stolu místo Kalouska a Sparty létají slova jako čakry, tarot, ajurvéda nebo transfigurace a jejich […]

Když na malém městě přijdete do hospody, u většiny stolů se samozřejmě řeší politika a fotbal. Minimálně u jednoho ale zaručeně najdete partičku vousatých mladíků, kteří se dříve scházeli v čajovně, ale když ji definitivně zavřeli, začali chodit sem. U jejich stolu místo Kalouska a Sparty létají slova jako čakry, tarot, ajurvéda nebo transfigurace a jejich zanícené debaty se většinou protáhnou až do zavíračky. Jsou to místní mystikové, kteří se shlédli v paranormálních vědách a konspiračních teoriích.

„Písničkář nám dost možná prozrazuje, co se stane v budoucnosti, až lidé zjistí, že populisté nemohou splnit své sliby. Teprve pak přijde čas pro mystiky.“

Jen díky nim má knihkupectví na náměstí dvakrát více knih v poličce „Záhady“ než v sekci české beletrie. I když jim je už přes třicet, nejspíše ještě žijí u rodičů a většinu času tedy mohou trávit na internetu sledováním dokumentů na YouTube, které jim pomáhají prohlédnout mediální faleš. Nahlédli tak skutečný příběh teroristického útoku z 11. září, odkryli fakt, že vlády do vodovodního potrubí vypouštějí otupující drogy, a taky to, že Elvis nezemřel v roce 1977, ale dodnes žije na Marsu.

Mistr Eckhart z Třince

Přesně na takovou partičku jsem si vzpomněl, když jsem si na YouTube pod novou skladbou Tomáše Kluse pojmenovanou Napojen četl reakce posluchačů. „Úžasné… hluboká pravda :-) Když se zaposloucháte do textu, najdete obrovský smysl… celého života… díky Tomáši,“ píše jedna slečna v typicky exaltovaném stylu internetových diskuzí a další pisatelé oceňují, že populární písničkář zase jednou zpívá také o vážných věcech. „Ty jsi já, jako já,/ Tebou jsem,/ společná je nám planeta Zem,“ pěje bard z Třince a v refrénu ještě dodává své nové životní krédo: „Ničeho nelituj,/ Život, co máš, je Tvůj,/ žij a měj rád, co je.“ Jsou to hluboká moudra někde mezi překladovými bestsellery o seberealizaci a záznamem mystického zření v duchu Mistra Eckharta, během něhož Klus zjistil, že „být je jednoduché“, protože „vše jedno je Duchem“.

Velká písmena u slov Láska, Život a Radost jsou Klusova licence a narazíme na ně i v rozhovoru pro časopis Regenerace, v němž se zpěvák zpovídá ze své nově nabité životní pohody, která údajně těží „z Radosti, kterou mě oblažilo přijetí všeho co JE. Z přijetí zodpovědnosti za Příběh, který jsem sem na Zem přišel vepsat do ,Sbírky Života jako takového‘.“ Podle něj k nápravě lidstva stačí, abychom odhodili své falešné a svazující role a všichni v sobě našli Dítě (vida, další kapitálka!). Všechno mu prý došlo při čtení knih a cestování po Indii. A když se oženil a zplodil dítě, pocítil konečně všeobjímající životní štěstí, které samozřejmě musí sdělit světu.

Píseň Napojen, kterou Klus v listopadu zahrál poprvé na předávání Českých slavíků, by klidně mohla znít v éteru z Rádia Proglas. Nemyslím tím jen náboženské téma či poněkud nucenou pozitivní náladu, ale spíše amatérské dramatické efekty, kterými Klus svůj text provází a kterých je žánr křesťanského pop-rocku plný až po okraj. V jedné sloce se herecky procítěně dojímá, o chvíli později zvyšuje hlas do chlapáckého chrapláku a v závěru nezřízeně juchá. Skoro se zdá, že u natáčení skladby nebyl žádný producent, protože ten by nejspíše písničkáře a jeho parťáka Jiřího Kučerovského upozornil, že pokud chtějí uspět v rádiích, musí se trochu krotit a posluchače méně znepokojovat.

Malá velká životní moudra

Nic z toho ale Klus nejspíše v úmyslu nemá. Nakonec samotná jeho cesta na vrchol českého žebříčku se vymyká marketingové logice. Ačkoli byl od začátku spojený se společností Sony BMG, k umělé hvězdě vyrobené firmou měl vždycky daleko. Spíše se dá říct, že využil rozdrolení našeho hudebního průmyslu, které otevřelo prostor pro agilní jedince s chytlavými tématy. Třinecký zpěvák samozřejmě těží z obliby písničkářů z lidu typu Kryla a Nohavici, kteří zhudebňují věčně oblíbená „malá velká životní moudra“. Místo poetických obrazů, které ze sebe sypou jeho vzory, však Klus zvládá jen klišé a poněkud těžkopádné slovní hříčky. (V jeho diskografii najdete písničky jako Da.muklův meč, Asi Jat a Eva nebo VeSmír.)

Skutečný Klusův průlom mezi mediální hvězdy přišel až v okamžiku, kdy vydal protestsong Pánubohudooken, v němž glosoval náladu v zemi v době afér pravicové vlády vzešlé z voleb roku 2010. „Za co, Pane Bože, za co, trestáš tento prostý lid?“ ptal se v písni. V době své největší slávy si Kluse dokonce pozvali i do ČT 24, aby glosoval politickou situaci v zemi. V podobném duchu pokračovala i další angažovaná píseň Iniciativní s verši jako: „Má budoucnost je nejistá, mou zemí cloumá lobbista.“ Klusovy veršovánky pěkně zapadaly do éry chaotických demonstrací proti Nečasově vládě i podivného, apolitického idealismu hnutí, jako byla Holešovská výzva nebo Pozitivní evoluce Karla Janečka. Jejich halasné skandování, že „za všechno můžou ti nahoře“ má své pokračování v babišovskému a okamurovskému populismu, který s přehledem zvítězil v loňských volbách. V té době už ale Klus na politiku definitivně zanevřel a místo toho chce iniciovat proměnu duchovní jeho jarní turné nese název Proměnamě. Na novém albu, které natáčí ve srubu u lesa kdesi na Sázavě, se prý bude už skoro výhradně zpívat o Bohu. K tomu je ale potřeba dodat, že tento Bůh samozřejmě nemá nic společného s organizovaným náboženstvím, kterého se my Češi, jak známo, děsíme. Místo nějakého pevného celku Klusovy esoterické hrátky připomínají divoký eklektismus, v němž společně křepčí Kristus, Mohamed, Buddha, Kelti a elfové. Jedině takový mišmaš může uspokojit každého.

Klusovy aktuální proklamace o Životě a Pravdě z něho ale nedělají jen mluvčího sluníčkových esoteriků z čajoven a diváků Ezo TV. Písničkář nám dost možná prozrazuje, co se stane v budoucnosti, až lidé zjistí, že populisté nemohou splnit své sliby. Teprve pak přijde čas pro mystiky.

 

Autor je hudební publicista.

 

Podpořte nás

Budoucnost je teď! Podpořte Alarm.

 
Čtěte dále
Společně tvoříme mainstream! Podpořte nás.
close-image