Stávka etnologů: rozhovor se studenty

Na Ústavu etnologie proběhla 6. a 7. května okupační stávka reagující na propuštění několika pedagogů. Studenti si stěžují „Nikoho nezajímá, co říkáme.“

„Stávka navazuje na předchozí snahy studentů reagovat na nevhodné personální změny a další diskutabilní kroky současného ředitele ústavu doc. PhDr. Marka Jakoubka, Ph.D. et Ph.D.,“ píšou stávkující ze spolku PAKET. Podporu jim vyjádřila studentská rada Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, organizátoři Studentského Majálesu, studentský spolek BOK (Bohemistický kruh), Studentský spolek na Fakultě humanitních studií a několik učitelů a senátorů. Během stávky probíhal náhradní program. Výuka a přednášky podporujících pedagogů probíhaly na chodbě. Tam se odehrál i tento krátký rozhovor se studenty ze spolku PAKET.

Kolik procent studentů podporuje stávku?

Nechci říkat přesná procenta, ale myslím, že většina určitě stávku podporuje. Těch aktivních je ovšem méně, což je způsobené tím, že někteří nemají čas, anebo se bojí, protože spousta z nich má před státnicemi a nechtějí si to rozhasit s novým vedením, které u těch státnic bude.

Mají důvod?

Nemyslíme si, že se opravdu může něco stát. Ale vedení se rozhodně nesnaží situaci uklidňovat, naopak vytváří atmosféru strachu a odrazuje studenty od podobných akcí.

Co konkrétně máte na mysli?

Je to různé. Mluví s námi, naznačují, těžko se to popisuje. Hlavní roli v tom ale hraje propuštění učitelů. Ti kteří zůstali, mají strach, že taky přijdou o místo. Říkají věci jako: „Nemůžu toto říct. Kdybych toto řekl, tak mě vyhodí.“ A to se přirozeně přenáší i na studenty. Když můžou vyhazovat učitele, proč by se nemohli zbavit studentů?

Vyčerpali jste všechny kroky, než jste se uchýlili ke stávce?

Psali jsme petici, psali jsme dopis rektorovi, psali jsme děkance, byli jsme v akademickém senátu. Nikdo nás ale neposlouchá, nikoho nezajímá, co říkáme, paní děkanka reaguje velmi sporadicky.

Vadily vám i Jakoubkovy odborné názory?

Když byl docent Jakoubek jmenován ředitelem ústavu etnologie, většina studentů o něm předtím neslyšela. Bouřili se romisté, z odborné veřejnosti zaznívaly hlasy, že nás jeho jmenování odřízne od světa a diskvalifikuje na poli vědy, ale my jsme si říkali, že mu dáme šanci. Změna na ústavu je skutečně potřebná a my jsme o ni sami usilovali. Takže jsme doufali v nějaký posun k lepšímu. Jenže žádný posun nepřišel, Jakoubek nemá žádnou pořádnou koncepci, látá to někde na koleni. Z toho také vyplývá stanovisko akreditační komise, která smetla jeho studijní plán ze stolu a do června ho nechala vypracovat nový plán. Přitom on sem přišel s tím, že zde vybuduje špičkové pracoviště, místo toho se ale plácáme uprostřed chaosu. Celkem vyhodil už pět učitelů. Před akademickým senátem a zejména před studenty etnologie si nedokázal obhájit zejména vyhození dvou pedagogů, na jejichž podporu vznikla i petice.

Jak to zdůvodnil?

U jednoho z nich, doktora Jaroslava Skupnika, byl uvedeným důvodem nedostatek publikací. Což může být i pravda, poslední knížka mu vyšla v roce 2010, ale byla to velká monografie. Za dobu, co tady učí, jeho rukama prošly stovky studentů, v akademickém senátu se za něj postavilo skoro čtyřicet jeho absolventů a obecně je považován za skvělého pedagoga.

Jaká byla podle vás motivace pro propuštění tolika učitelů?

Na Filozofické fakultě se teď šetří a Jakoubek dostal za úkol zeštíhlit ústav a něco ušetřit. Obáváme se však, že toho využil k tomu, aby vyhodil lidi, kteří s ním dlouhodobě odborně nesouhlasili. Navíc tam byla přítomná i osobní averze. S doktorem Skupnikem si totiž léta vyměňovali polemiky a kritiky a teď, krátce po svém nástupu do funkce, dostal Skupnik od Jakoubka z ničeho nic výpověď. Docela zajímavá shoda náhod…

Vaše námitky se týkají i odborných sporů?

My se necítíme kompetentní ho kritizovat po odborné stránce – to nám ani nepřísluší. My ho kritizujeme za to, že nám vyházel nejlepší učitele, což bylo čistě jeho osobní rozhodnutí, navíc zatížené osobními averzemi. A především pak kritizujeme to, že Ústav etnologie pod jeho vedením směřuje do pekel. Už se objevují i lehce paranoidní úvahy, že byl dosazen jen proto, aby ústav zrušil, ale to už jsou jen spekulace.

Čím jsou tyto spekulace živené?

Na Filozofické fakultě se teď hodně mluví o slučování oborů, což by mohlo potkat i etnologii. Tomu chceme rozhodně zabránit, chceme autonomní pracoviště. Chceme studovat na kvalitním ústavu, ale pod vedením Jakoubka to k tomu nesměřuje.

Jak probíhá komunikace se studenty z jeho strany?

Špatně. Například nabídl studentům, že učitelé, kteří ztratili úvazek, by své předměty doučili aspoň na dohodu. Studenti s tím souhlasili, ale za tři dny nám jeden vyučující napsal, že to docent Jakoubek odmítl. On nám to sám ani neřekl.

Komunikuje s vámi někdo během stávky?

Vůbec. Paní děkanka ve svém prohlášení ze včerejška ovšem píše, že s námi komunikuje. Což je potřeba uvést na pravou míru. My jsme s ní chtěli mluvit už v říjnu, což bylo z její strany oslyšeno. Když zjistila, že to jen tak nevzdáme, vyhlásila, že se s námi tedy sejde, ale dala o tom vědět pouhý den předem. Čili dost lidí nemělo čas přijít a z její strany se rozhodně nejednalo o dialog, ale o monolog, při kterém nám řekla, že jako studenti děláme zbytečné problémy a že jsme spojení s těmi vyhozenými učiteli, kteří nás prý řídí.

Vedení ústavu s vámi také nekomunikuje?

Tam je to jiné. Vedení s námi docela komunikuje, schůzky probíhaly docela dobře, jenže po čase jsme bohužel zjistili, že naše připomínky vůbec nebere vážně. Dokud se bavíme o banalitách typu, jakou barvou vymalovat učebny, jsou ochotní s námi diskutovat, ale když dojde na to, že bychom tu třeba chtěli nějaké učitele, tak to nic. To už se s námi nebaví. Ale pak můžou říkat, že s námi vedou dialog, že se s námi baví, a jak to, že my jsme potom na ně tak zlí.

Jak hodnotíte stávku?

Přišlo docela dost lidí, a to i z jiných oborů. Za to jsme určitě rádi. Spousta ústavů má teď problémy a je to pro ně určitě inspirující, že se dají dělat i ráznější akce. Myslíme ale, že touto stávkou to na Filozofické fakultě nekončí. Určitě se najdou další aktivní studenti z jiných oborů, kteří do podobných akcí půjdou.

 

Čtěte dále