Rap a policejní násilí v černé a bílé

Vlna rasově motivovaného policejního násilí v USA se odráží i v aktuálních klipech hiphopových hvězd Kendricka Lamara a Vince Staplese.

Syrové reakce na Ferguson a další incidenty rozhodně nepůsobí optimistickým dojmem, na druhou stranu je ale pozitivní, že díky internetu a relativní svobodě muzikantů dnes vznikají radikální a politicky angažované klipy, které by v éře MTV a velkých labelů jen těžko mohly spatřit světlo světa. Novinkou je také to, že se k aktuálním společenským tématům otevřeně vyjadřují i rappeři, kteří patří do mainstreamu – letošní album Kendricka Lamara se v USA drželo dva týdny na čele albového žebříčku a jeho prodeje se blíží sedmi stům tisíc kusů. A ani mladíček Vince Staples se svým hutným trapovým soundem nemá zrovna moc společného s uvědomělým rapem, který tato témata zpracovával v minulosti. (Varování: Následující komentáře vyzrazují pointy klipů.)

Kendrick Lamar: Alright

Letošní album losangeleského rappera Kendricka Lamara To Pimp a Butterfly se nese v duchu politicky angažovaných textů, probírajících realitu každodenního rasismu, s nímž se černá Amerika potýká. Ve stejné linii pokračuje i videoklip k aktuálnímu singlu Alright, v němž se ale syrové scény pouličního násilí střídají se snovými, bezmála surreálnými výjevy. V jednom z nich například rapper a jeho parťáci z Top Dawn sedí v autě, které nese na zádech čtveřice bílých policistů. Zdaleka nejsilnější jsou ale scény, v nichž Lamar chodí vzduchem po ulicích Los Angeles. Je to jako fantazie ze snu, který někdy měl nejspíše každý z nás. Poloha několika metrů nad zemí symbolizuje euforické vyznění skladby, která hudbou i refrénem „We gon’ be alrigh’“ volá po pozitivním náhledu na svět.

Novinkou je, že se k aktuálním společenským tématům otevřeně vyjadřují i rappeři, kteří patří do mainstreamu.

V poslední scéně stojí rapper na pouliční lampě u Staples Center a bílý policista na něj míří prstem, jako by to byl revolver. Výstřel jen simuluje, rapperovým tělem ale překvapivě proletí skutečná kulka, která ho z nebes pošle zpátky na zem. V pádu pořád rapuje, pak dopadne na záda a zdá se, že je mrtvý. Kamera se přiblíží k bezvládnému tělu a těsně přes koncem Kendrick Lamar ještě otevře oči a usměje se. „Budem v pořádku,“ jako kdyby sliboval pohledem. Propracovaný klip z dílny Colina Tilleyho & The Little Homies je dost možná nejpůsobivější hudební video, které bylo letos natočeno a k jeho síle samozřejmě přispívá i kontext současného dění v USA. (Klip je nominovaný na MTV Video Award v hlavní kategorii Video roku.)

Vince Staples: Señorita

Dvaadvacetiletý kalifornský talent Vince Staples uvedl svůj letošní debut Summertime 06 singlem Señorita, k němuž natočil video Ian Pons Jewell. Co se v něm přesně děje, není úplně jasné – ocitáme se v jakémsi vágně naznačeném postkatastrofickém světě, v němž jde americkým předměstím procesí složené z rasových a sociálních menšin. V jeho čele kráčí tetovaný muž nesoucí knihu (Bibli?) s logem VS (Vince Staples) a mumlající refrén písně atlantské hvězdy Futurea, který zní trochu jako modlitba. Jednu postavu po druhé ale kosí jakási záhadná zbraň, která je našemu pohledu skrytá. V závěru tracku zbylí účastníci procesí narazí na skleněnou zábranu oddělující jejich svět od světa bílé WASP rodinky, která dění v předměstí za sklem pobaveně sleduje z pohodlí svého domova.

„Co? Proč? Kdo?“ ptají se nejspíše diváci po závěrečném záběru. Režisér Jewell v rozhovorech nepopírá politický podtext, zároveň ale nechává klip na divákově interpretaci. „Nedám tvé hlavě vydechnout,“ zpívá v závěrečné pasáži vokalistka Snoh Aalegra a jde tady patrně o něco víc než pouhý milostný vzkaz. Ponurá černobílá vize klipu Señorita nejspíš varuje bílou Ameriku, že ti, na které by celkem ráda zapomněla, budou čím dal častěji slyšet.

Vince Staples: Norf Norf

Klip k aktuálnímu singlu z výtečné desky Summertime 06 začíná záběrem na rapujícího Staplese, který sedí – jak se ukáže – zabásnutý v policejním autě. V následujících třech minutách pak sledujeme jeho cestu od policejní fotografie přes drsný výslech až do cely předběžného zadržení. Všechny kroky vypadají jako rutina – pro policisty, ale i pro mladičkého rappera, který v refrénu deklamuje: „Nikdy jsem neutíkal před ničím, jen před policií.“ Track vykresluje jeho rodiště – severní část kalifornské Long Beach – v nepříliš příjemných barvách jako místo, kde pro černého mladíka není jiná cesta než se přidat ke gangu. Být Afroameričanem v této oblasti znamená účastnit se nikdy nekončící války s policií, pro kterou „sedí každý černoch do popisu potenciálního pachatele“, jak se Staples nechal slyšet v rozhovoru pro losangeleské rádio Power 106. Není ale bez zajímavosti, že někteří policisté v klipu jsou také černoši a pro zatčeného Staplese mají jen pohrdlivé pohledy. Jako by mu říkaly, že v téhle válce bojuje každý za sebe.

Autor je hudební publicista.

 

Čtěte dále