Jak je možné, že uprchlíci mají smartphony?

Vlastnictví elektronických zařízení není výsadou bílých lidí ze Západu. A zrovna chytré telefony se lidem v ohrožení nebo na útěku mohou velmi hodit. 

„Hele, ti lidé, co utíkají ze Sýrie před válkou, nejsou vůbec chudí! Podívejte se, všichni mají smartphony!“ Takto zní jedna z otravných hlášek, která se v současné době šíří na sociálních sítích. Vlastnictví mobilního telefonu vás patrně zbavuje nároku na pomoc, když se vy a vaše rodina snažíte nezemřít ve válce.

Jak to, že přijímáme fakt, že Egypt disponuje telefony do té míry, že s jejich pomocí dokáže vyvolat revoluci, a zároveň nás šokuje, že nepříliš vzdálená bohatší země je na tom v tomto ohledu podobně?

Na první pohled to může vypadat jako xenofobie, která se sápe po něčem, co by mohlo ovlivnit mínění veřejnosti o uprchlících z Blízkého východu. Ve skutečnosti to je ale docela progresivní postoj: ještě před několika týdny si antiimigrační brigády stěžovaly, že imigranti jsou nevzdělaní a chtějí jen využít naši vyspělou společnost. A teď naopak tvrdí, že imigranti jsou příliš bohatí, čímž nepřímo říkají, že bychom raději měli pomáhat chudým. V každém případě však tento jev vyvolává zajímavou otázku: Do jaké míry bychom měli být překvapeni, že Syřané mají smartphony?

Revoluce za sto liber

Sýrie sice nepatří mezi nejbohatší země, není ale ani chudá. Světová banka ji řadí mezi země s „nižšími středními příjmy“. V roce 2007 měla hrubý národní důchod 1 850 USD na hlavu, což je víc, než měl v tom samém období Egypt (1 620 USD). Rozšíření mobilních služeb je v Sýrii i Egyptě na podobné úrovni. Podle CIA WorldFactbook v Sýrii v roce 2014 připadalo na sto lidí osmdesát sedm mobilních telefonů, v Egyptě sto deset telefonů (ve Velké Británii připadá sto dvacet tři telefonů).

V roce 2011 Egypťané vyrazili do ulic a s pomocí svých smartphonů mobilizovali podporu přes sociální sítě. To vede k další otázce: Jak to, že přijímáme fakt, že Egypt disponuje telefony do té míry, že s jejich pomocí dokáže vyvolat revoluci, a zároveň nás šokuje, že nepříliš vzdálená bohatší země je na tom v tomto ohledu podobně?

Takže teď už víme, že Sýrie není chudá špína a že tam mají spoustu mobilních telefonů: ale proč smartphony? A proč ne? Lidé na Západě mají stolní počítače, notebooky a tablety a samozřejmě smartphony. Kdybyste se vy museli vzdát většiny svého majetku a žít za 1 850 amerických dolarů na rok, co byste si kromě oblečení a jídla koupili? Asi těžko byste vymysleli užitečnější věcičku než smartphone, navíc v situaci, kdy byste opouštěli svůj domov.

A když odhlédneme od užitečnosti, skutečnost, že mají Syřané smartphony, a ne staré Nokie 3210, je srovnatelná s tím, že lidé pobírající sociální dávky mají televizi (ach bože!) s placatou obrazovkou. Zkoušeli jste v poslední době pořídit nějaký jiný typ? Levnější smartphony s Androidem se dají koupit za méně než sto liber, a přitom mají kameru, velký display i všechno ostatní, co se dá očekávat od moderního telefonu. A s tím, jak si lidé zvykli měnit starý telefon za nový typ každý rok či dva, výrazně klesla cena starších modelů.

Není problém sehnat za zhruba dvacet pět liber iPhone druhé generace – 3G iPhone – , který je naprosto funkční, i když je starší. Na světě existuje víc mobilních telefonů než lidí, takže je pravděpodobné, že každý, kdo si může dovolit telefon (včetně milionů Syřanů), už jeden má.

Z toho vyplývá, že bychom opravdu neměli být příliš překvapeni, že velká část uprchlíků ze Sýrie má smartphone. Svět není černobíle rozdělen na chudou a bohatou část a my bychom měli revidovat naše představy o zemích, které se nacházejí mezi těmito extrémy.

Autor je publicista.

 

Z anglického originálu Surprised that syrian refugees have smartphones? Sorry to break this to you, but you’re an idiot, publikovaného na webu The Independent, přeložila Johana Chylíková.

 

Podpořte nás

Společně tvoříme mainstream! Podpořte Alarm.

 
Čtěte dále

Ochrana soukromí | Vaše údaje jsou u nás v bezpečí! OKZajímají mě cookies

Společně tvoříme mainstream! Podpořte nás.
close-image