Laserová show Roberta Henkeho v Praze

V úterý se Praze představí umělec Robert Henke, který ve své tvorbě stírá hranice mezi obrazem a zvukem. Využívá k tomu laserovou technologii.

V úterý 15. září vystoupí v budově Českého muzea hudby německý audiovizuální umělec Robert Henke. V exkluzivním historickém prostoru na Malé Straně představí svůj nový projekt Lumiére II. Kompozice pro čtyři lasery a zvuk nabídne zážitek na pomezí živého koncertu a site specific vizuální show. Lumiére II dokonale stírá hranice mezi obrazem a zvukem a otevírá úplně novou dimenzi využití laserové technologie.

Mezinárodní přehlídka pokročilé elektronické hudby Lunchmeat Festival chystá pro zahájení letošního ročníku velkolepou podívanou. Hudebník, profesor na prestižní Universität der Künste v Berlíně, vizionář a průkopník v oblasti propojování hudby s projektovanými světelnými obrazy Robert Henke zahájí festival svou speciální opening show v dosud pro podobný účel nikdy nevyužité budově Českého muzea hudby.

Německý umělec stál v roce 2001 u zrodu zásadního hudebního softwaru Ableton Live, který radikálně ovlivnil proces produkování elektronické hudby a následně i podobu živých vystoupení mnoha umělců. K jeho uživatelům se řadí například Underworld, Daft Punk, Flume a řada dalších. Robert Henke je nicméně typickým vývojářem, který ve své práci nezůstává na jednom místě a neustále hledá nové způsoby hudebního a vizuálního vyjadřování. Výsledkem jeho aktuální práce je projekt Lumiére II.

„Výkonné lasery pružně vykreslující tvary a spojující body v prostoru společně s přesně synchronizovaným sledem zvuků vytváří vjem absolutní synestesie. Dokonalé geometrické obrazce kontrastují s plovoucími organickými strukturami a působí tak jako archaický znakový systém neznámé kultury, komunikující pouze pomocí světelných stop – místy ohromný a ohromující, jindy křehký a delikátní,“ přibližuje Henke podobu svého nejnovějšího počinu, se kterým se už letos mimo jiné představil ve věhlasném francouzském muzeu Centre Pompidou. „Zpočátku jsem chtěl jen vytvořit nástroj, který by dokázal v jeden okamžik ovládat jak laserové obrazce, tak hudbu. Nakonec jsem zjistil, že program, který jsem pro tenhle účel vyvinul, nabízí mnohem hlubší zážitek,“ dodává.

V Praze uvede Robert Henke ve světové premiéře speciální verzi kompozice Lumiére II, kterou vytvořil přesně na míru pro specifický prostor historické budovy Českého muzea hudby. Největší performance v historii Lunchmeat Festivalu propojí čtyři silné lasery, vertikálně orientované polopropustné plátno 9×8 metrů, výkonný quadro zvuk a genius loci místa, na kterém zazní současná elektronická hudba úplně poprvé.

Lunchmeat Festival dlouhodobě sleduje zahraniční klubovou scénu a pravidelně přivádí do České republiky nejzajímavější jak respektované, tak nadějné začínající umělce. „Čím dál tím častěji jsme si začali uvědomovat, že způsob, jakým je dnes prezentována a konzumována velká část klubové elektroniky, připomíná cestu rychloobrátkového zboží. Přáli bychom si proto, aby tady Lunchmeat Festival byl pro ty, kdo chtějí dávat pozor – nejen na to, co zrovna letí,“ říká Jakub Pešek, ředitel Lunchmeat Festivalu. Zařazení Henkeho performance na úvod celé akce jeho slova potvrzuje: „Lunchmeat Festival vytváří platformu pro lidi, kteří věří, že klubová kultura se nemusí nutně konzumovat ani vytvářet jako na běžícím pásu a že opravdu kvalitní věci nelze přehlížet ani odpálkovat jako rychle letící tenisový míček,“ uvádí Lunchmeat ve svém programovém manifestu.

 

Čtěte dále