Narcos překroutili a přikrášlili život mého otce

Rozhovor se Sebastiánem Marroquínem, synem narkobarona Pablo Escobara, se týká zejména jeho otce, války s drogami a seriálu Narcos.

Sebastián Marroquín působí napjatě a téměř nikdy se neusměje. Syn největšího narkobarona všech dob žil až do smrti svého otce v roce 1993 mezi výstřely a bombami – nejprve se utápěl v milionech dolarů, které Escobarovi vynášel obchod s drogami, později se skrýval, aby unikl kulkám nepřátel rozesetých po celé Kolumbii. Marroquín si změnil jméno, aby se vyhnul peklu, které musel snášet, dokud měl v občanském průkazu příjmení svého otce. Je autorem životopisné knihy Pablo Escobar – můj otec, která vyšla v roce 2014 a dočkala se příznivé kritiky.

Nedávno zhlédl seriál Narcos z dílny společnosti Netflix, a to s mnoha výhradami. Vznáší závažná obvinění proti režiséru Josému Padilhovi a kritizuje herce Wagnera Mouru, který ztvárnil postavu jeho otce: „Je to urážka kolumbijských dějin a tisíců rodin, které se staly obětí obchodu s drogami.“

Radši uvidím kluka, jak si v lékárně kupuje kokain Bayer ISO 9000, než abych ho viděl kupovat si na rohu jakýsi bílý produkt s rozemletým sklem, který mu rozřeže plíce.

V této chvíli probíhá natáčení Narcos 2, zatím bez data uvedení. Režisér Padilha odpověděl na některá Marroquínova nařčení e-mailem: „Radili jsme se s DEA (Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami USA), kde mají přepisy všech zachycených Pablových nahrávek. Nedomníváme se, že by si jeho potomci byli plně vědomi toho, co se dělo s jejich otcem. Kromě toho do sebe informace od jednotlivých příbuzných vzájemně nezapadaly.“ Na to Marroquín opáčil: „Jediný, kdo si tu není vědom historie, je sám Padilha. Je on snad Pablův příbuzný, aby ho znal lépe než jeho děti?“

Narcos tedy překrucují historii nebo pozměňují některé věci v rámci takzvané poetické svobody vyprávění, jak tomu říkají režiséři?

Není to nic poetického, nýbrž politického. Když jsem se dozvěděl, že Netflix bude dělat seriál o mém otci, nabídl jsem se, že jim zpřístupním celou historii, ale oni nechtěli.

A jakou škodu podle vás může seriál způsobit?

Projekt jako tenhle vzbuzuje v mladých touhu stát se obchodníky s drogami. Počínání mého otce je tu přikrášleno. Zdá se, že je skvělé být narkobaronem, když má tolik moci, peněz, zbraní, žen a majetku. Můj otec tu nikdy netrpí, pořád je v pohodě. Nikdy ho nevidíme plakat.

Jaké bylo vidět Wagnera Mouru, jak ztvárňuje vašeho otce?

Já v něm svého otce nepoznávám. Přízvuk ani stylizace mu nepomohly. Jak by také mohli věrně ztvárnit Pabla Escobara, když odmítli spolupracovat s jeho synem?

Máte v úmyslu se s Netflixem soudit?

Říkám si, co je lepší: bojovat, nebo žít? Nejspíš to druhé. Nicméně pokud mi na to zbude čas a peníze, hodlám před zákonem prodiskutovat lži, které publikují. Obsadili herce, který slyší na mé jméno, aniž by požádali o svolení. Můj otec zemřel, ale já a moje rodina jsme stále naživu. Jestli si myslí, že mohou kopat do mrtvého psa, pak budou muset zabít ještě tři další: mě, mou matku a mou sestru.

V jedné větě vaší knihy je zmíněn Frank Sinatra, jako by šlo o kontakt vašeho otce v Miami…

Byl jedním ze společníků mého otce v Miami.

Společník Pabla Escobara? Frank Sinatra?

Můžu vám říct, že Sinatra byl mnohem lepší dealer než zpěvák.

Jak to můžete tvrdit?

Drogové kartely přece neoperují jen jižně od hranic Mexika a Spojených států. Kde je kartel z Miami? Kartel z New Yorku? Kdo jsou šéfové kartelů v Chicagu nebo v Los Angeles? Z každého kila kokainu, které dorazí do Spojených států, se stane osm kilo drogy naředěné jedy. To, jak se mluví o drogách, je velké pokrytectví. Oni však ve svém seriálu neuvedli kartely, které by neřídili Mexičani nebo Kolumbijci.

A Frank Sinatra?

Pod patronátem obchodníků s drogami rozjelo svou kariéru mnohem víc zpěváků, než si myslíte.

Ví se o Sinatrově zapletení s italskou mafií, ale čím se dají potvrdit jeho vazby s Kolumbijci?

Na to nejsou žádná potvrzení ani účtenky. Sotva pár slov. Vím to, protože jsem byl nablízku svému otci a on o tom se svými společníky pořád mluvil.

Na svých cestách po světě hovoříte o legalizaci drog. Věříte, že jde o východisko?

Slyšeli jste někdy lidi říkat, že by byl na ulici nedostatek kokainu? A o kolika zabitých překupnících drog jsme se mezitím dověděli? Copak druhý den po smrti překupníka někde chybějí drogy? Tak tedy zabijte všechny v jeden den, a uvidíte, že drog stejně bude dost. Dnes je na světě 244 milionů spotřebitelů ochotných koupit nějakou drogu. Násilí z éry mého otce, který zemřel před 22 lety, dosud neskončilo. Když mě otec poučoval o drogách, bylo jich deset typů. Dnes je k dispozici přes 460 substancí.

A nebyla by legalizace rizikem, jestliže by kokain zpřístupnila i tam, kde dosud není dostupný?

Ale kokain je dostupný kdekoli. Tedy – mladí si myslí, že to, co konzumují, je kokain. Už to by bylo strašné, ale ve skutečnosti užívají substanci sotva 20 nebo 30 procent kokainu namíchaného s jedem. Když si dneska po telefonu objednáte pizzu a drogu, droga dorazí dřív. Což znamená, že je legalizovaná stejně jako pizza. Ta válka je prohraná.

V jakém ohledu by naše společnost byla lepší, pokud by byly drogy legalizovány?

Tak jako stát brání svoji suverenitu, každá osoba má svou vnitřní suverenitu ohledně toho, co hodlá dělat se svým tělem.

Problém však nastává, když tyto osoby nevědí, co se bude s jejich tělem dít. Pak dochází ke katastrofě…

My už tu katastrofu prožíváme a může se zmírnit jen natolik, nakolik se zlepší vzdělávání. Radši uvidím kluka, jak si v lékárně kupuje kokain Bayer ISO 9000, než abych ho viděl kupovat si na rohu jakýsi bílý produkt s rozemletým sklem, který mu rozřeže plíce.

Nespoléháte příliš na veřejné vzdělání?

Můj otec mě poučil o drogách, když mi bylo osm, a žádné dítě nebylo obklopené drogami víc než já.

Jaký je váš život po vydání knihy?

Je tu doporučení, abych se už nevracel do Kolumbie. Kniha vyvolala značnou nevoli kvůli odhalením týkajícím se korupce, která existuje v každé vládě. Pro mě však bylo nejsmutnější, že na to nikdo neřekl absolutně nic. Jde o korupční činy spáchané nejvyššími funkcionáři a nikdo se k nim nevyslovil. Sami mi tak dávají za pravdu.

Kdo představuje větší nebezpečí: politici, nebo obchodníci s drogami?

Je velmi obtížné najít mezi nimi rozdíl, ale nepochybuji, že politika je mnohem horší. To byla největší chyba mého otce – že vstoupil do mafiánské organizace mnohem větší než všechny, které sám vedl.

Proč to považujete za nejhorší Escobarův omyl?

Býval by měl možnost pomoct kolumbijskému lidu, aniž by se zapletl do politiky. On chtěl pomáhat lidem a myslel si, že politika mu k tomu může dát nástroje. Nevstoupil do politiky, aby kradl, protože už byl dostatečně bohatý.

Nechtěl skrze sociální projekty prát špinavé peníze?

Ne, nikdy neměl zájem prát peníze. Měl rád peníze špinavé. Můžete obvinit mého otce z čehokoli chcete, ale ne z praní peněz.

Jak ale mohla v jedné osobě koexistovat dobromyslnost s takovou ukrutností, s vraždami a bombovými útoky, které nařídil?

Ukrutnosti přišly později. Nejprve konal dobré skutky za peníze z obchodů s drogami, potom na něj útočili a on přešel do násilného protiútoku.

Ve kterém okamžiku váš otec nadobro přišel o rozum?

Jak někdo může přijít o rozum ve světě bláznů? Já jeho násilí žádným způsobem neomlouvám, nikdy jsem ho neomlouval, ani když byl naživu.

Za co tedy svého otce nemáte rád?

Já jsem svého otce vždy miloval, ale tato láska mě nikdy neučinila slepým vůči násilí, kterého se dopouštěl. Nelíbilo se mi, když začal hrát hlavní roli v narkoterorismu. To jsem nepovažoval za spravedlivý způsob boje.

Kolik lidí zabil?

Oficiální číslo neexistuje, ale nejspíše se to blíží ke třem tisícům.

A k tomu miliony konzumentů kokainu, kteří umírali po celém světě.

A co ti, které kolumbijský stát zabil a mučil, aby dopadl mého otce? Přes tři tisíce lidí zahynuly, aby byl můj otec dopaden. Přes tři tisíce mrtvých kvůli tomu, aby byl vypátrán jeden člověk, a o těchto obětech nikdo nemluví.

Co se stalo s Escobarovými penězi po jeho smrti? Neměly by být vynaloženy na odškodnění obětí obchodu s drogami?

Jediná z obětí nebyla odškodněna. Kolumbijští politici si ty peníze vzali pro sebe. Neexistuje ani jeden člověk, který by byl odškodněn.

A co vy? Nezůstalo něco z peněz vašeho otce na vašem účtu?

Kdyby zůstalo, tahle kniha by nebyla na světě a já bych žil někde na ostrově. A neživil bych se přednáškami v Mexiku, nebyl bych architektem, ale velmi pravděpodobně už bych byl mrtvý. Prokázali mi tu laskavost, že všechny peníze mého otce ukradli. Jsem jim vděčný, že to břímě z mých beder sejmuli.

Ty peníze by bývaly změnily vaše směřování?

Peníze mění člověka.

Z portugalského originálu Narcos deturpou e glamourizou a vida do meu pai, diz filho de Pablo Escobar publikovaného na stránkách brazilského deníku O Estado de S. Paulo přeložil Michal Špína.

 

Čtěte dále