Policisté a vojáci násilně zadrželi mladíka na Florenci

Náhodný kolemjdoucí natočil další z podezřelých incidentů, v nichž hlavní roli hrají protiteroristické hlídky v ulicích.

V Česku se množí případy, kdy smíšené policejní a vojenské hlídky svým chováním překračují to, co od nich nejspíš společnost očekává – tedy ochranu obyvatel před potenciálními teroristickými útoky. Možná i proto, že žádné útoky stále nepřicházejí, musejí si vykonavatelé pořádku své nedostatečné pracovní vytížení nějak kompenzovat a hledat jiné úkoly, kterými poslouží vlasti. Očitý svědek dalšího z řady podobných incidentů nám zaslal videozáznam, který natočil na svůj mobil minulou sobotu (23. dubna) kolem jedenácté dopoledne ve vestibulu pražského autobusového nádraží Florenc. Nevybíravým způsobem zde policisté a vojáci zadrželi mladíka, který se odmítal legitimovat.

Přestože videozáznam začíná až těsně před samotným zadržením a to, co se dělo předtím, můžeme jen odhadovat, i z reakcí samotných policistů vyplývá, že jediným důvodem nepřiměřeného zákroku na vystrašeného mladíka bylo právě jeho odmítnutí předložit na vyzvání občanský průkaz. Autor videozáznamu k tomu říká: „Mojí pozornost přilákala silná tupá rána, když policisté toho kluka narazili na zeď v těsné blízkosti Burger Kingu. Předtím jsem si ničeho podezřelého nevšiml. Od tohoto momentu jsem vytáhl mobil a vše začal natáčet. Ten kluk byl hrozně vystrašený a žádal o pomoc, to byl důvod, proč jsem to nedokázal přejít.“ Policisté shodili mladíka na zem, zaklekli ho a spoutali přímo v prostorách fastfoodové restaurace před očima celé řady zákazníků. Většina z nich vyjadřovala se zákrokem nesouhlas, včetně zaměstnance fast foodu, který se mu dokonce snažil zabránit.

V úplném závěru videozáznamu zřejmě velitel celého zákroku kolegovi hlásí, že mladíka odvážejí na stanici, protože „mu třikrát řekl o občanku“. Očitý svědek k tomu dodává: „Dokonce i dva z těch tří zasahujících vojáků vypadali, že se zákrokem nejsou úplně smíření. Jeden dokonce vypadal, že s tím, co se děje, vyloženě nesouhlasí.“ Další podrobnosti případu ani totožnost zadrženého zatím nejsou naší redakci známy. Nedokážeme si ale představit, co by mladík musel provést, aby byla takováto reakce bezpečnostních složek oprávněná.
přispěj MEZERA

 

Čtěte dále