Brexit je trik z doby impéria

Proč by měla Velká Británie zůstat v Evropské unii?

Referenda mohou svést dohromady podivné spojence. Ale na skupině, která se před časem sešla v Londýně, aby představila radikální důvody pro setrvání Británie v Evropské unii, nic podivného není. Každý pocházíme z jiného prostředí, z jiných politických organizací a států. Britský stínový ministr financí John McDonnel, členka parlamentu za Zelené Caroline Lucas a já máme možná na EU odlišné názory. Ale jak potvrzuje naše společná deklarace, shodneme se v přesvědčení, že demokratická a prosperující Británie může existovat jedině v kontextu panevropského úsilí o demokratizaci Evropské unie.

Strategie rozděl a panuj

Důvod pro odchod Británie z EU se zakládá na třech argumentech: suverenita, regulační přesahy Bruselu a nápor na britské veřejné služby, jako jsou zdravotnictví a školství, které způsobuje neregulovaná migrace z chudších evropských zemí.

Brexit nevrátí Británii její suverenitu, racionalitu ani veřejné služby, ale naopak urychlí rozpad EU.

Suverenita je nám drahá. Odmítáme představu, že by se Británie měla smířit s oslabenou suverenitou jako daní za vliv v éře globalizace. Nicméně faktem je, že odhlasováním odchodu z EU by si polepšila pouze bohatá elita, která dychtí po osvobození od Bruselu stejnou měrou, jako dychtí po vládnutí nad většinou britského lidu.

Co se týče regulačního vlivu EU, je samozřejmě důležité mít pod kontrolou byrokraty užívající si svoji moc ve funkci bez jmenování. Ale nejsme přesvědčeni, že britská vláda bude mírnější v nastavování standardů a v regulaci trhu Spojeného království. Každopádně britské instituce a autority z jednotného trhu nikdy neodejdou (a to ani v případě, že voliči budou hlasovat pro odchod z EU). A z toho vyplývá, že vyvázat se z regulačního rámce EU v podstatě není možné.

Ohledně migrace nás znepokojuje, že ony nenapadnutelné základní přínosy jsou asymetricky rozptýleny napříč společností. Veřejné služby v některých částech Británie jsou opravdu vyčerpané, což v mnoha lidech vzbuzuje dojem, že byli ve vlastní zemi marginalizováni. Tento dojem však není způsobený migrací; pouze s ní souvisí. Pravý důvod, proč se veřejné služby začínají hroutit, spočívá v postupných úsporných opatřeních, které zakrývají záludný třídní boj s chudými Brity; boj, k němuž by došlo, i kdyby Velká Británie hermeticky uzavřela své hranice.

Britská národní zdravotní služba (NHS) by se ve skutečnosti zhroutila, kdyby nebylo práce, schopností a oddanosti migrantů, kteří jsou jejími zaměstnanci. A abychom nezapomněli, poštvávat rodilou chudinu proti migrantům je jen variace na staré téma „rozděl a panuj“, které Velká Británie před dávnými lety dovedla k dokonalosti, aby mohla vládnout svému impériu. Dnes používá stejnou strategii k ovládnutí tuzemských „rodilců“, k zakrytí důsledků neoliberální politiky škrtů a k převedení zlosti na „ty jiné“ – na cizince a přistěhovalce.

Brexit nevrátí Británii její suverenitu, racionalitu ani veřejné služby, ale naopak urychlí rozpad EU. Byl by to dobrý důvod, proč hlasovat pro odchod? Progresivisté musí učinit rozhodnutí podle vlastního úsudku: věří tomu, že by mohlo vzejít něco dobrého z pádu naší reakcionářské, nedemokratické Evropské unie? Anebo její pád uvrhne kontinent zpět do ekonomické a politické spirály, před níž Velkou Británii žádný Brexit nespasí? Náš názor v této věci je jasný. A právě to je důvod, proč jsme zajedno v prosazování hlasu „zůstat“ – ovšem v kontextu radikálního nárůstu demokracie od Británie až po Řecko a od Portugalska až po baltské země.

Autor je ekonom a zakládající člen hnutí DiEM 25.

Z anglického originálu Brexit Is an Empire-Era Trick. Only the Radical Case for Europe Makes Sense, publikovaného v deníku The Guardian, přeložila Linda Fořtová. Redakčně upraveno.

 

Čtěte dále