Squatujeme mediální prostor od roku 2013

Fotogalerie: Poštu lidem, ne bankám!

Včera proběhla celorepubliková solidární akce Strany zelených na podporu zaměstnanců České pošty.

Koncem února se v Praze uskutečnila demonstrace odborů SOS-21 a FVZ proti nesnesitelným pracovním podmínkám pošťáků a pošťaček. Upozorňování na metody, které Česká pošta používá, aby přinutila pošťáky a pošťačky zakládat bankovní a jiné produkty, je stále aktuální. Česká pošta totiž v utajení vyjednává o zajištění bankovních a pojišťovacích služeb na období 2018 až 2028.

Kromě webu postaknenipojistovak.cz, na kterém sbíráme podpisy pod výzvu ministrovi vnitra Milanu Chovancovi a řediteli České pošty Martinu Elkánovi a také svědectví pošťáků a pošťaček, jsme vyrobili solidární samolepky, které jsme lepili na dopisy: „Poštu lidem, ne bankám. Nenechme Českou poštu šikanovat své zaměstnance. Pošťák není pojišťovák. Pošťáci a pošťačky, stojíme za vámi.“ Hesla management České pošty k našemu překvapení rozpálila doběla. Následovalo vydání vnitřního nařízení, že samolepky mají pošťáci a pošťačky z dopisů strhávat a zároveň jejich výskyt hlásit na určené e-mailové adresy. Podle informací z médií došlo také k pokusu o pozastavení doporučené zásilky, která byla solidární samolepkou označena.

V reakci na to jsme obratem vytiskli několik tisíc samolepek, které jsme ve čtvrtek 4. srpna rozdali lidem před vybranými poštami po celé republice. Fotografie Petra Zewlakka Vrabce nás zachycují v akci u pošt v Praze, Mladé Boleslavi, Kutné Hoře a Kolíně. Lidé si chodili pro solidární samolepky ve velkém, z Havířova už nás kolegové prosí o dotisk. Nejsme moc zvyklí, že veřejnost stojí v celostátních tématech Strany zelených na naší straně, v tomto případě tomu tak ale je. Česká pošta je státní podnik, který se týká nás všech. Má zajišťovat veřejnou službu. V tom ale svým důrazem na nutnost plnit plány pro banku a pojišťovnu a rezignací na kvalitní listovní služby totálně selhává.

Zdá se, že management pošty se obává, že pošťáci a pošťačky se začnou organizovat a proti poměrům protestovat. Jeho představa, jak tomu zabránit, je však zvláštní. Pokračuje v kontrolách na hraně šikany a vydává jedno vnitřní nařízení za druhým – platí přísný zákaz podílet se na naší solidární akci a povinnost hlásit ty, kteří tento zákaz poruší. Jenže pošťák by opravdu neměl být pojišťovák…

02 03 04 05 06 07 08 09

 

Podpořte nás

Společně tvoříme mainstream! Podpořte Alarm.

 
Čtěte dále

Ochrana soukromí | Vaše údaje jsou u nás v bezpečí! OKZajímají mě cookies

Společně tvoříme mainstream! Podpořte nás.
close-image