Jeremy Corbyn nenašel místo ve vlaku

Předseda labouristů odmítl místo v první třídě a cestu z Londýna do Newcastlu si odseděl na zemi v chodbičce.

Asi každý někdy zažil dlouhou cestu přeplněným vlakem, při níž se musel krčit na zemi u záchodků, nebo byl nucen na chodbičce neustále uhýbat pendlujícím cestujícím. Nikdo z nás ale takový adrenalinový zážitek nejspíš nesdílel s předsedou největší levicové strany (a ani žádné jiné). Tato možnost se ovšem minulý týden naskytla cestujícím ve Velké Británii během tříhodinové jízdy z Londýna do severoanglického Newcastlu. Průvodčí sice Jeremy Corbynovi nabídl, aby si připlatil na místo v poloprázdné první třídě, šéf britských labouristů to ale odmítl. „Bylo by spravedlivé, kdybych si dokoupil lepší lístek, zatímco ostatní, kteří si možná takový luxus nemůžou dovolit, zůstanou sedět na zemi? Vždyť bych si ho navíc kupoval za jejich peníze,“ odpovídal Corbyn na dotaz, proč se nepřesunul do první třídy.

Předseda Labour Party alespoň tímto způsobem zlepšil náladu dvaceti dalším osobám, pro něž se už ve vlaku nenašlo místo. Se svačinkou zabalenou v papírovém sáčku a kávou v kelímku se začetl do denního tisku. Corbyn mířil do Gatesheadu na další debatu s Owenem Smithem, jediným konkurentem v boji o funkci předsedy Labour Party v nadcházejících stranických volbách.

Corbyna na jeho cestách doprovází filmař Yannis Mendez, který celý výjev z vlaku zachytil na kameru. V krátkém videu lídr labouristů kritizuje podmínky pro cestující, chválí vlakový personál za ochotu a obětavost a pouští se do soukromých dopravců. Dlouhodobě se totiž zasazuje za převedení vlakové dopravy ve Velké Británii zpět do veřejného vlastnictví. Vlakové spoje soukromých dopravců kritizuje za to, že jsou příliš předražené a nenabízejí dostatek volných míst pro všechny cestující.

Epizoda z vlaku však pro Corbyna nebyla jen výstřelkem v předvolební kampani. Už v loňském srpnu kolovala po sociální síti Twitter fotka, na níž se trmácí domů přeplněným nočním autobusem po dni stráveném v práci. Není divu, na tvrdohlavém dodržování svých principů ostatně Corbyn postavil svou politickou kariéru.

 

Čtěte dále