Co se týče genocidy, slova nestačí

Uveřejňujeme mezinárodní otevřený dopis předsedovi vlády České republiky Bohuslavu Sobotkovi a místopředsedovi Andreji Babišovi.

Pane místopředsedo vlády,
Vaše výroky o koncentračním táboře Lety měly blízko k popírání holocaustu. Omluvil jste se, což bylo správné. Ale Vaše slova nestačí.

Pane předsedo vlády,
Vy jste tyto výroky odsoudil a připomněl památku obětí tábora. Ale Vaše slova nestačí.

Ve skutečnosti na místě koncentračního tábora Lety funguje už více než čtyřicet let prasečí farma. To je hanbou pro mrtvé i živé. Děje se tu „lokucida“, tedy zločin proti místu. Tato lokucida v Letech mocně rezonuje s genocidou spáchanou na Romech, Romkách a jejich dětech (samudaripen). A také se současným postavením romské menšiny.

Česká a evropská občanská společnost se společně v kauze Lety angažuje už roky. Bojovali jsme za odstranění prasečí farmy z míst genocidy, která jen zvyšuje symbolickou násilnost tohoto místa. Usilovali jsme o vybudování důstojného památníku. Navzdory našim návrhům a nabídkám jste s námi odmítali spolupracovat. Občanské společnosti jste odpovídali mlčením, evropským institucím jste dávali sliby. Výsledky žádné. V současnosti, právě díky těmto slibům a žádné akci, se lokucida v Letech stala celoevropským symbolem neúcty k samudaripenu, k jeho obětem, přeživším, jejich potomkům a všem bojovníkům za lidskou důstojnost.

Občanské společnosti jste odpovídali mlčením, evropským institucím jste dávali sliby. Výsledky žádné.

Pane předsedo vlády, pane místopředsedo vlády, to, co musíte udělat, je jednoduché. Nemusíte nic slibovat, nemusíte dále mluvit, musíte konat. Když ne Vy, tak kdo jiný? Když ne teď, tak kdy? Vaše vláda vyčíslila náklady na přesun farmy na 10 až 20 milionů eur. Pro státní rozpočet jde o zanedbatelnou částku, obzvláště pokud by byla uvolňována postupně. Jednání ku prospěchu důstojnosti je jen otázkou Vaší politické a lidské vůle.

Za pár měsíců uspořádáme na místě tábora Lety velké mezinárodní pietní setkání. Zúčastní se ho Romové i neromové z mnoha zemí, poslanci národních parlamentů i poslanci Evropského parlamentu, významní intelektuálové, historici, odborníci na holocaust a genocidu. Pozveme i Vás. A Vy už, doufáme, nebudete jen slibovat. Připomenete, že jste odhlasovali státní rozpočet pro rok 2017, který obsahuje položku odstranění prasečí farmy a také výzkum romského holocaustu. Ukážete přítomným, že práce na odstranění farmy už začaly. Společně odhalíme trvalou, českým státem financovanou výstavu umístěnou v místech genocidy.

Jde o otázku důstojnosti. Vaší, naší, obětí, života.

Benjamin Abtan, předseda Evropského antirasistického grassrootového hnutí (EGAM)
Miroslav Brož, aktivista Konexe
Jozef Miker, romský aktivista Konexe
Lucie Rybova, ředitelka Českého helsinského výboru
Deyan Kolev, předseda Amalipe centra pro interetnický dialog a toleranci (Bulharsko)
Marian Mandache, ředitel Romani Criss (Rumunsko)
Jeno Setet, organizátor Roma Community Network (Maďarsko)

 

Čtěte dále