Na Ankaru ani Berlín nesmíme reagovat tak, jak si teroristé přejí

Teroristé páchají násilí a jiní toho využívají k vyvolávání strachu a nenávisti. Přesně to chtějí fanatici.

Teroristé vítězí. Proč předstírat, že tomu tak není? Násilí v AnkařeBerlíně – kde byly záměrně vražděny rodiny užívající si svátečních radovánek – by nás mělo patřičně šokovat a děsit. Násilnosti tohoto typu slouží jako předzvěst. Miliony lidí sledovaly Mevluta Merta Altintase, policistu ve výslužbě, který zastřelil ruského velvyslance v Turecku. Šlo o slizké politické divadlo vysílané pro masové publikum. Berlínský ministr vnitra Andreas Geisel zaujímá vzdorovitý postoj. „Je to hrůzná událost,“ říká. „Ale na tom, jak zde v Berlíně žijeme, se nic měnit nebude.“ Berlín chce prokázat, že je vůči podobným násilnostem odolnější než jiná evropská města. Pokud ale předstíráme, že terorismus našimi životy dramaticky nepohnul, lžeme jen sami sobě.

Nehrajme podle scénáře teroristů

Islámští terorističtí fanatici a populistická pravice, která je v západních zemích na vzestupu, nyní pracují v tandemu. Jedno je přiživováno druhým. Jsou na sobě závislí – úspěch jedněch je úspěchem druhých. Nigel Farage napsal na Twitteru: „Hrůzné zprávy z Berlína, ale žádné překvapení. Takové události jsou odkazem Merkelové.“ Co je to za hyenu, která využívá hrůzné události k pomstychtivému rýpnutí? Od Donalda Trumpa přes francouzskou političku Marine Le Penovou až k nizozemskému Geertovi Wildersovi se nyní celá populistická pravice pečlivě připravuje, jak z tragédie vyrazit politický kapitál. Muslimové se nyní stanou ještě větším terčem podezření.

Teroristických útoků islamistů bude přibývat. Populistická xenofobní pravice bude sílit a z tragédií vytvářet kapitál.

To je samozřejmě přesně to, co chtějí fanatici. Neposlouchejte však mě: raději si poslechněte Nicolase Hénina, Francouze, který přežil zajetí teroristy z ISIS. Po loňském masakru v koncertní síni Bataclan napsal, že jeho únosci zcela jistě sledují sociální sítě a oslavují se slovy „vítězíme“. Z jakéhokoliv náznaku přehnané reakce, střetu názorů, strachu, rasismu a xenofobie jsou upřímně nadšení; přitahují je nejrůznější hnusné případy na sociálních sítích. Jeho slova jsou pochmurná a alarmující pro každého, kdo se nad nimi byť jen krátce zamyslí. A přesto se vše nakonec odehraje do poslední tečky podle scénáře teroristů.

Počátek temné éry?

Je však třeba si z toho vzít ponaučení. Turecká opoziční Lidově demokratická strana (HDP) – v zemi, která se rychlým tempem mění v diktaturu – „přísně odsoudila“ vraždu velvyslance. Také prohlašuje, že vražedný čin dokazuje, že „Turecko již bohužel není bezpečná země vzhledem k nedávným politickým změnám v domácí i mezinárodní sféře.“ Turecký režim se zastal fundamentalistických povstalců, kteří se pro vlastní prospěch zmocnili toho, co začalo jako volání Syřanů po svobodě. Zatím nevíme, co přesně vedlo Altintase k vražednému činu: stačí se však podívat, jak západní média akceptují, že jedním z faktorů mohla být zahraniční politika a motivem pomsta za Aleppo a Sýrii. Slovy novináře Mehdi Hasana: „Odborníci ze Západu rádi propojují teroristické útoky s ruskou zahraniční politikou, nikdy však se zahraniční politikou samotného Západu.“

A v tom je nebezpečí, které nám nyní hrozí. Teroristických útoků islamistů bude přibývat. Populistická xenofobní pravice bude sílit a z tragédií vytvářet kapitál. Nenávist vůči muslimům a volání po hromadných trestech nadále porostou. Občanským svobodám se utáhnou šrouby. Levicově smýšlející lidé, kteří se staví proti rasismu a podporují solidaritu s uprchlíky, budou nyní považováni za vnitřního nepřítele. Demokracie se bude osekávat. Západ bude pokračovat ve svém neúprosném úpadku, a to ne kvůli hrozící „islamizaci“, ale zčásti kvůli politickým následkům způsobeným strachem z muslimů a cizinců. Zkuste si představit reakci Donalda Trumpa na první velký teroristický útok. Pokud se za nějakých sto let budou historici ptát, proč Západ skončil ve spirále úpadku, odpověď nebude znít, že nás přemohli fanatici. Ale naopak – že my jsme přistoupili na jejich záměry.

Nemusí to tak nutně dopadnout. Ale pokud zdravý rozum nepřekoná nenávist, rok 2016 se stane počátkem nové, temné éry.

Autor je novinář a spisovatel.

Z anglického originálu Don’t let our response to Ankara and Berlin be the one terrorists wish for, publikovaného deníkem The Guardian, přeložila Linda Fořtová.

 

Čtěte dále