71 % Čechů podporuje přijetí zákona o sociálním bydlení

Podle průzkumu si většina Čechů myslí, že by měl existovat zákon, který stanoví obcím povinnost nabízet sociální bydlení.

Připravovaný zákon o sociálním bydlení by měl být přijat podle 71 % respondentů průzkumu veřejného mínění, který zpracovala agentura Median pro Platformu pro sociální bydlení a Asociaci Dítě a Rodina. Podle aktuálního návrhu zákona, který připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a Ministerstvem pro lidská práva, by měly být sociální byty přednostně pronajímány zranitelným skupinám obyvatel, jako jsou matky samoživitelky, oběti domácího násilí, mladí lidé odcházející z dětských domovů, lidé se zdravotním postižením, rodiny s dětmi nebo senioři.

Zavedení zákonné povinnosti pro obce zajistit nájemní bydlení těmto skupinám obyvatel má vysokou podporu veřejnosti. 88 % respondentů souhlasí s tím, aby nárok na sociální bydlení měly v případě nouze matky samoživitelky, 86 % souhlasí v případě obětí domácího násilí, 85 % v případě dětí z dětských domovů, 84 % v případě lidí se zdravotním postižením, 79 % v případě rodin s dětmi a 75 % v případě seniorů.

Předseda Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka k tomu říká: „Česká společnost si uvědomuje, že zranitelným osobám je především třeba pomáhat, namísto neustálého dohadování, zda si pomoc zaslouží, či zda ke své situaci přispěli vlastním přičiněním. Když někoho přejede auto, také nad ním nestojíme, abychom se dohodli, zda se před přecházením ulice rozhlédl, ale prostě mu zavoláme sanitku.“

„Průzkum ukázal, že zákon o sociálním bydlení podporují voliči napříč politickým spektrem. Voliči jednotlivých stran si mohou představovat jeho detaily různě, nicméně samotná existence sociálního bydlení není chápána jako pravicová či levicová agenda, ale jako veřejný zájem, který spojuje voliče všech stran,“ říká Daniel Prokop z agentury Median.

„Veřejnost vysílá politikům jasný signál: Chceme zákon o sociálním bydlení. Pokud vláda neschválí zákon do konce ledna a pokud zákon nedostane jasnou prioritu v parlamentním projednávání, vláda nesplní své předvolební sliby a jeden z klíčových bodů svého programového prohlášení. V době, kdy máme přebytkový rozpočet, není možné škrtat slíbené investice do systému sociálního bydlení,“ dodává Ripka.

!function(e,t,n,s){var i=“InfogramEmbeds“,o=e.getElementsByTagName(t),d=o[0],a=/^http:/.test(e.location)?“http:“:“https:“;if(/^\/{2}/.test(s)&&(s=a+s),window[i]&&window[i].initialized)window[i].process&&window[i].process();else if(!e.getElementById(n)){var r=e.createElement(t);r.async=1,r.id=n,r.src=s,d.parentNode.insertBefore(r,d)}}(document,“script“,“infogram-async“,“//e.infogr.am/js/dist/embed-loader-min.js“);

Čtěte dále