Američané chtěli v Sýrii využít sílící Islámský stát

Na tajně pořízené nahrávce zveřejněné serverem WikiLeaks americký ministr zahraničí John Kerry přiznává, že USA podporovaly extremistické síly, aby oslabily Asadův režim.

John Kerry se sešel se zástupci protiasadovské opozice soukromě loni na podzim. Hlavním důvodem byla nespokojenost Syřanů s dosavadním vývojem válečného konfliktu, v němž ruská intervence změnila poměr sil ve prospěch prezidenta Bašára al-Asada. Aktivisté schůzku s ministrem tajně nahrávali a záznam zveřejnili.

Kerry v nahrávce přiznává, že Američané dodali povstalcům v Sýrii velké množství zbraní. Upozorňuje zároveň i na problémy, které tím způsobili. „Když dodáte ještě více zbraní do země jako Sýrie, nepřinese jí to nic dobrého. Vždy tu bude někdo, kdo bude dodávat zbraně i druhé straně,“ tvrdí. Upozorňuje, že spolu se spojenci ze Saúdské Arábie, Kataru a Turecka poskytovali pomoc protirežimním rebelům, kteří se ale nakonec spojili s extremisty z Fronty an Núsra a Islámského státu. Potvrdil tak již dříve uniklé informace o tom, že americké ministerstvo zahraničí vědělo, že spojenci ze Saúdské Arábie a Kataru financují radikály z Islámského státu.

Americké ministerstvo zahraničí vědělo, že spojenci ze Saúdské Arábie a Kataru financují radikály z Islámského státu.

Posilování extremistů (především Islámského státu) bylo podle Kerryho hlavním důvodem, proč se Rusko do konfliktu vůbec zapojilo. „Důvodem, proč Rusko přišlo, byl sílící Islámský stát. Hrozilo, že by Daeš vstoupil do Damašku a pokračoval by dál,“ říká na záznamu Kerry. „Sledovali jsme, jak Daeš získává na síle, a doufali jsme, že je Asad ohrožen. Chtěli jsme toho využít, abychom mohli řídit vyjednávání s Asadem. Místo toho ale přišla podpora od Putina,“ tvrdí Kerry.

Aktuálně chce americká vláda vyřešit syrský konflikt „politickou cestou“. Asad by prý mohl být odstraněn, pokud se uspořádají volby, kterých by se mohli zúčastnit i syrští uprchlíci z různých zemí světa. Aktivisté oponovali, že jediným účinným způsobem je odstranit Asada prostřednictvím vojenské invaze. To Kerry ale odmítl. Američané by se takové invaze podle něj nemohli účastnit, protože po nich v regionu zůstaly tisíce mrtvých z předchozích válek v jejich režii. On sám se prý snažil prosazovat více vojenských akcí v Sýrii, ale nedostal svolení Kongresu.

Tajně pořízený záznam z Kerryho schůzky dostala k dispozici některá americká média už na podzim. Deník New York Times zmínil především Kerryho stížnosti ohledně malé podpory významnějšího amerického vojenského zásahu v Sýrii. V podobném duchu vyznívá i článek CNN, který vyzdvihuje Kerryho frustraci válečnými zločiny Ruska a Asadovy armády, kterým nedokáží Američané čelit. O podpoře extremistů a snaze řídit vyjednávání mezi Islámským státem a oslabenou syrskou vládou se však americké plátky nezmiňují.

 

Čtěte dále