Ázerbájdžánský prezident jmenoval svou ženu viceprezidentkou

Autoritářský vůdce Ázerbájdžánu pokračuje v upevňování mocenského monopolu rodiny Alijevů.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev dal nový rozměr heslu „Rodina – základ státu“. Autoritářský vůdce totiž v úterý 21. ledna jmenoval svou manželku Mehriban Alijevu první viceprezidentkou země. Vlastně na tom není nic moc překvapivého – tento krok byl očekáván od loňského podzimu, kdy proběhlo referendum, které tuto zcela novou funkci zavedlo. V praxi to znamená, že pokud by prezident z nějakého důvodu nemohl nadále vykonávat svou funkci, nahradí ho dosavadní první dáma. Nikoli tedy předseda vlády, jak stanovovala ústava do loňského referenda. Pokud by tedy Ilham Alijev zemřel, ušetří si Mehriban starosti s pracným vypisováním a zmanipulováváním voleb, které by udržely rodinu Alijevů u moci, a stane se nástupnicí automaticky.

Zatím není jasné, koho Alijev jmenuje druhým viceprezidentem, zda to bude jeho devatenáctiletý syn, jedna z prezidentových dvou dcer nebo snad manžel jedné z nich.

Podzimní referendum, ve kterém občané odpovídali na celkem 26 otázek, nerozhodlo pouze o vzniku funkce prvního viceprezidenta (viceprezidentky), ale celkově posunulo mocenskou rovnováhu ve prospěch současného prezidenta a jeho rodiny. Ta vládne v Ázerbájdžánu s výjimkou období na přelomu osmdesátých a devadesátých let již od roku 1969, kdy se stal otec současného prezidenta Hejdar Alijev prvním tajemníkem ústředního výboru Komunistické strany Ázerbájdžánu. Pozoruhodné je, že právě Mehriban Alijeva je dlouholetou šéfkou Nadace Hejdara Alijeva, jejímž hlavním posláním je budování kultu osobnosti tohoto v roce 2003 zesnulého politika a bývalého generála KGB.

Ihned po jmenování Mehriban Alijevy viceprezidentkou se na ázerbájdžánských sociálních sítích rozhořely debaty o tom, zdali prezident zamýšlel toto gesto jako opožděný dárek své ženě k svátku sv. Valentýna, nebo zda se naopak jedná o jeho pozornost k blížícímu se Mezinárodnímu dni žen. Jako nejpravděpodobnější se však jeví hypotéza, že šlo o dar k výročí jejich svatby, která připadá na 22. února.

Zlí jazykové přesto tvrdí, že ke jmenování své ženy viceprezidentkou Alijev přistoupil hlavně proto, aby ji mohl místo sebe vysílat na jednání s evropskými politiky, a nemusel tak sám poslouchat kritiku, která se na něho snáší za nedodržování lidských práv a věznění odpůrců. Zatím není jasné, koho Alijev jmenuje druhým viceprezidentem, zda to bude jeho devatenáctiletý syn, jedna z prezidentových dvou dcer nebo snad manžel jedné z nich. Nechme se překvapit.

Autor je politolog.

 

Čtěte dále