Velká rodina bezpečnostních složek na Pohořelci

Včerejší demonstrace na podporu švédského policisty se účastnilo asi padesát lidí. Kriminalista Peter Springare zveřejnil národnosti pachatelů a překročil tím svoje pravomoci.

Malá a netradiční byla demonstrace pro podporu švédského policisty Petera Springara v Praze na Pohořelci, a to nejen kvůli tomu, že příslušníci policie byli zároveň v roli strážců pořádku i účastníků demonstrace. Organizátoři a řečníci se v projevech asi k padesáti přihlížejícím vymezovali vůči dvěma věcem: politické korektnosti a antiislámským radikálům, kterých pár na akci také přišlo.

Organizátoři řešili složité dilema: jak odsoudit politickou korektnost a přitom zůstat politicky korektní. Sami totiž projevili cit pro to, co je vhodné říkat a co ne. Jako policisté a členové bezpečnostních složek několikrát zopakovali, že se nejedná o demonstraci, ale solidární shromáždění (čímž naštvali islamofoby). Proti nenávisti a xenofobii se několikrát ohradili, ale zároveň k ní několikrát v náznacích burcovali. Sami svoje názory považují za apolitické a apoliticky také chtějí bojovat proti politické korektnosti.

Krom samotného Springara vyzdvihovali řečníci i spisovatelku Kateřinu Janouchovou, která žije ve Švédku a před časem v DVTV vystoupila proti imigrantům. Většina faktů, které uvedla, se později ukázaly jako hoaxy a dezinformace, často šířené ultrapravicovými švédskými weby. Janouchová poslala demonstrantům zdravici. Řečníci vyjádřili obavy o osud Švédska, které bylo sice dlouho vzorem demokratické země, ale v současnosti tam prý hrozí totalita. Švédové sami nemají zkušenosti s okupací, a tedy ani s diktaturou. Demonstranti se také odvolávali na lidská práva – jejich pošlapávání by v případě omezení svobody projevu na úkor policistů mohlo ohrozit demokracii.

Všechny projevy se vyvarovaly otevřené xenofobie, rasismu nebo podněcování k nenávisti. Jak řekl jeden řečník, policisté nejsou politická organizace, ale jedna „velká rodina bezpečnostních složek“.

 

Čtěte dále