Žižkov ovládne festivalová nálada

Ve dnech 23. až 25. března proběhne další ročník festivalu Žižkovská noc.

Žižkovská noc se za dobu své existence stala nedílnou součástí kulturního života v Praze. Pro svoji žánrovou pestrost láká návštěvníky z celé České republiky i zahraničí. „Naším záměrem je postavit vedle sebe přední české a zahraniční hudebníky, progresivní divadelní soubory a to nejlepší ze současné literatury, abychom divákům dali možnost nahlédnout na jiné umělecké formy, a rozšířit tak jejich povědomí o kulturním dění,“ říká ředitel festivalu Marek Dočekal.

Hudba

Hudební program je již tradičně koncipován do řady žánrových scén, od alternativní hudby přes ska, reggae, punk až k metalu, hip hopu, DJs a současné elektronické hudbě. Hlavními jmény letošního ročníku budou Lenka Dusilová & Baromantika, Sto zvířat, Poletíme nebo jedna z nejvýraznějších elektropopových kapel Midi Lidi. Na jednom pódiu se spolu s uznávanými českými interprety ukáží celosvětově renomovaní hosté ze zahraničí, ať už jde o slovenské Haha Crew, rakouského hudebníka Rockyho Leona nebo anglického DJe Joe Forda. V české premiéře vystoupí polská interpretka Zamilska, která patří mezi nejsledovanější jména současné elektronické scény. Během festivalu vystoupí přes 400 interpretů, a to na více než 40 paralelních scénách. Jednotlivé stage najdete v hudebních klubech, hospůdkách, barech či malých kavárnách a na řadě netradičních míst, jakými jsou Betlémská kaple, Památník na Vítkově, Atrium Žižkov a další.

Divadlo a literatura

Výraznou programovou linií vedle hudby je divadelní a literární část. Letošní dramaturgie zacílila především na výjimečné projekty. Na jedné straně jsou jimi specifičtí zahraniční hosté a na straně druhé premiéry inscenací nazkoušené speciálně pro festivalový program. Z Polska přijede uznávaný soubor fyzického divadla Teatr A Part, který pravidelně hraje po celém světě a po osmi letech se navrací do Prahy. Poprvé se v Čechách objeví jedinečný koncept literárního večera Park Your Poem slovinských básníků, kombinující literaturu, divadlo a film. Svou premiéru si odbude i nově vznikající dramaturgický projekt Time Capsule, který se zaměřuje na aspirující světové dramatiky a představuje jejich pětiminutové hry zabývající se současným světem a vhledem do různých kulturních prostředí. Speciálně pro Žižkovskou noc představí jeden z matadorů nezávislé divadelní scény Divadlo Feste svou novou a vysoce ceněnou inscenaci Ale to je nemilé. Přímo pro festival vznikne inscenace Palimpsest alternativního pražského souboru Relikty.

Prostor na jevištích žižkovských divadel mají vedle profesionálních souborů amatérské divadelní spolky. Stejně tak se vedle etablovaných literátů představí mladí a začínající básníci a básnířky. Vedle všeho již zmíněného proběhnou i další žánrově rozmanitá představení – slam poetry, audiovizuální performance, stand up comedy atd.

Pro doplnění kulturního festivalového zážitku je připravena řada doprovodných akcí. Ty vyvrcholí na sobotním Žižkovském marketu ve Venuši ve Švehlovce, kde se sejdou drobní prodejci a designéři a který zároveň nabídne program pro děti.

Podrobný program zde.

 

Čtěte dále