Irské fotbalistky se postavily proti genderové nerovnosti

Sportovkyně pohrozily stávkou a vybojovaly si vyšší platy i důstojnější pracovní podmínky.

Ženská fotbalová reprezentace Irska si vybojovala důstojnější existenční podmínky. Elitní fotbalistky mají totiž až na výjimky do bohaté smetánky hodně daleko, navíc zdaleka nejde jen o peníze. Útočnice Aine O’Gorman například uvádí: „Převlékat se musíme po cestě na zápas na veřejných záchodcích.“ V požadavcích na vedení Irské fotbalové asociace byly i zdánlivě samozřejmé věci – například, že asociace svým hráčkám zaplatí dresy a zajistí posilovnu zdarma. Fotbalistky požadovaly 300 euro za zápas s bonusem 150 euro za výhru a 70 euro za remízu nebo kompenzaci ušlé mzdy za dny, kdy si kvůli zápasům a tréninkům musejí brát dovolenou v práci – protože ani ty nejlepší fotbalistky se sportem mnohdy neuživí. Jak na tiskové konferenci řekla Emma Byrne, kapitánka reprezentace a mimo jiné bývalá brankářka londýnského Arsenalu: „Znám ženy, které musely s fotbalem skončit, protože už si to nemohly dovolit.“

Irská fotbalová asociace požadavky „svých“ žen odmítala, a dokonce je prohlašovala za nehorázné. Nakonec fotbalistky pohrozily stávkou – ve hře tak byl i bojkot přátelského utkání se Slovenskem. K tomuto scénáři ale nakonec nedošlo.

Byrne také zdůraznila: „Jde nám o budoucnost fotbalu žen ve světě. Nejde jen o nás.“ Irská fotbalová asociace požadavky „svých“ žen odmítala, a dokonce je prohlašovala za nehorázné. Nakonec fotbalistky pohrozily stávkou – ve hře tak byl i bojkot přátelského utkání se Slovenskem naplánovaného na pondělí 10. dubna. K tomuto scénáři ale nakonec nedošlo, fotbalová asociace ustoupila a fotbalistky snad budou mít do budoucna důstojnější podmínky.

O lepší finanční ohodnocení dlouhodobě bojují i reprezentantky Spojených států, kterým se navíc ve srovnání s jejich mužskými protějšky daří podstatně lépe – zatímco mužská fotbalová reprezentace USA patří celosvětově spíš k průměru, ženy jednoznačně náleží k nejlepším. Loni na jaře podaly stížnost federální Komisi pro rovné příležitosti s tím, že by měly brát stejně jako muži, anebo – s ohledem na výsledky a na to, že si na rozdíl od mužů nevydělají ani zdaleka tolik v profesionálních klubech – možná i víc. K dohodě mezi americkými fotbalistkami a Fotbalovou federací Spojených států ale došlo až nyní, prakticky jen o pár hodin dříve, než dobré zprávy zazněly z Irska.

O platové rovnosti zatím nemůže být řeč, ale platy fotbalistek se výrazně zvýší. Není vyloučeno, že rozhodování Fotbalové federace Spojených států ovlivnila i irská hrozba stávkou. Protesty za spravedlivou mzdu ale nedávno přinesly ovoce i americkým hokejistkám – ty navíc výrazně podpořili i mužští kolegové, když Asociace hráčů NHL pohrozila bojkotem národního týmu.

 

Čtěte dále