Duhový karneval pro Čečensko

Brněnské aktivistické platformy Prázdné trůny, SdruŽeny a Brnopoly zvou na akci na podporu perzekvovaných čečenských homosexuálů.

Novaja Gazeta přinesla na počátku dubna zprávu o tom, že jsou v Čečensku vězněni a týráni muži kvůli své homosexuální orientaci. Ramzan Kadyrov, který je od roku 2007 čečenským prezidentem, podobné informace popírá.

Deník Independent cituje jeho mluvčího Karimova, který prohlásil, že „nemůžete zavřít nebo pronásledovat lidi, kteří [v Čečensku] prostě neexistují“, a dodal: „Pokud v Čečensku jsou, trestní stíhání by se jich netýkalo, neboť jejich vlastní příbuzní by je poslali tam, odkud by se už nevrátili.“

Karimov tím odkazuje na takzvané vraždy ze cti, které mají v Čečensku silnou tradici. Fenomén, doložený i mezi nemuslimy, avšak vždy mezi fundamentalisty, má podle všeho suplovat státní moc při „umravňování“ občanů. Podle některých zdrojů čečenské úřady dokonce nabízely propuštění vězněných gayů, pokud se rodina zaváže k jejich potrestání. Svědci uvádějí, že zadržení a jejich mužští příbuzní byli shromážděni v sále, kde mluvčí čečenského parlamentu Daudov homosexualitu veřejně odsoudil. Poté předstupovali jednotliví vězni, a pokud se přiznali k homosexualitě, byli propuštěni do „péče“ rodiny.

Podle výpovědí svědků byli týráni, aby udávali další. Bití plastovými trubkami, ponižování, mučení elektřinou – to vše je v tajné věznici v Argunu podle nich na denním pořádku. Na následky zranění již zemřeli nejméně tři muži.

Podle deníku Novaja Gazeta to vše začalo, když aktivista Vladimir Klimov nahlásil v Nalčiku a dalších městech pochod LGBT s účastí asi tří set lidí. Velmi předvídatelně byl odmítnut. Když se zpráva o plánované, ale nakonec zamítnuté akci dostala do médií, vyvolala silnou odezvu veřejnosti, která se k homosexualitě staví velmi konzervativně. Sociálními sítěmi se šířila například videa, která vyzývala k vraždám lidí s odlišnou sexuální orientací.

 

Následovalo zatýkání a výslechy prvních mužů. Podle výpovědí svědků byli týráni, aby udávali další. Bití plastovými trubkami, ponižování, mučení elektřinou – to vše je v tajné věznici v Argunu podle nich na denním pořádku. Na následky zranění již zemřeli nejméně tři muži.

Přestože se několika desítkám mužů podařilo uniknout zatčení díky organizaci Russian LGBT Network, která jim pomáhá utéct za hranice, ne všichni mají takové štěstí. Je na nás, lidech ve svobodné Evropě, abychom se postavili za utlačované a abychom k témuž vyzvali politiky. Jedině mezinárodní tlak může vést k řádnému vyšetření, co se dělo za zdmi koncentračních táborů.

Zveme vás na duhový karneval, který se uskuteční v pondělí 8. května na Mendlově náměstí v Brně. Chceme tímto způsobem na otřesnou situaci čečenských homosexuálů upozornit širokou veřejnost a dát najevo, že nad nespravedlností, byť se odehrává tisíce kilometrů od našich pohodlných domovů, nezavíráme oči. Edmund Burke kdysi řekl: „K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama.“ Nechceme sedět se založenýma rukama a čekat, až se bezpráví bude týkat i nás. To už by mohlo být pozdě.

 

Čtěte dále