Fotoreport: Obsaď a žij Hybernská

Exkluzivní reportáž z včerejšího obsazení jednoho z domů ve vlastnictví Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Pro nás je chátrající dům výzvou, jak řešit zmíněnou krizi po svém. Squatujeme za bydlení a lepší životní podmínky pro všechny. Squatujeme, aby se v džungli civilizace dalo nejen přežívat, ale i důstojně žít.“ Tak zní poslední slova z včerejšího prohlášení aktivistického kolektivu Obsaď a žij, který na pár hodin oživil opuštěný dům v pražském centru. Ten je, jako spousty dalších budov, ve vlastnictví Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). V jeho vlastnictví bylo až donedávna i Autonomní a sociální centrum Klinika na pražském Žižkově, úřad pak ale dům v Jeseniově ulici převedl na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Ta si na Klinice plánuje vystavět kanceláře a tvrdí, že jiný vhodný státní objekt neexistuje.

„Dům v Hybernské je jen jedním z několika hmatatelných důkazů, že náměstek Drmola nemluví pravdu, když tvrdí, že jediným státním objektem, který připadal pro SŽDC v úvahu, je budova Kliniky. Dalším příkladem je státní budova v nedaleké Washingtonově ulici,“ uvedl jeden z aktivistů.

Obsazení domu netrvalo dlouho. Kolem sedmé hodiny večerní dorazily na místo policejní jednotky, prostor zapáskovaly a nikoho už nepouštěly dovnitř. Krátce před desátou začal policejní zásah a ve dvě ráno byla první část aktivistů a aktivistek naložena do policejních antonů a odvezena na služebnu. Druhá skupina zůstala na střeše až do šesté hodiny ranní. Akce se odehrála bez větších policejních střetů, ale nasazeno bylo velké množství speciálních policejních jednotek, včetně hasičů. Venku se během večera a noci shromáždilo na podporu squatterů několik desítek lidí.

Aktivisté z platformy Obsaď a žij chtěli svou akcí upozornit na absenci zákona o sociálním bydlení a zhoršující se dostupnost bydlení na straně jedné a přemíru chátrajících domů po celé republice na straně druhé.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtěte dále