Kaepernick končí se sportem. Bude se věnovat aktivismu

Colin Kaepernick, levicové, zlobivé dítě profesionálního sportu, končí kariéru hráče amerického fotbalu, aby se mohl naplno věnovat aktivismu.

Zaťali pěst v černé kožené rukavici a napřáhli ji k nebi. Tommie Smith a John Carlos si svým politickým gestem na stupních olympijských vítězů v Mexiku 1968 zpečetili své osudy. A nejen sportovní. Tiché gesto na podporu černých panterů a utlačovaných Afroameričanů jim doslova zničilo život. Americká společnost je perzekvovala, nemohli sehnat práci, jejich rodiny byly terčem výhrůžek a šikany.

Takřka padesát let po jejich odvážném činu má podobné problémy i Colin Kaepernick. Hráč americké NFL nemůže sehnat práci, přestože na postu quarterbacka patří mezi nejlepší v soutěži. Žádný z klubů o něj nemá zájem. Během loňské sezony se z Kaepernicka stal kvůli politickému aktivismu nepřítel číslo jedna. Devětadvacetiletý hráč přišel se sympatickou reakcí: stane se aktivistou na plný úvazek.

Aktivismus v kopačkách

Jednu věc je nutné vyjasnit hned na začátku. Kaepernick nedělá žádná planá gesta, jeho komentáře na sociálních sítích jsou ostré jako břitva a namířené proti policii a bílé společnosti. Neskončil u toho, že na začátku každého utkání při zvucích americké hymny klečel na zemi, což patriotické prostředí amerického fotbalu chápalo jako zneuctění vlasti a národa. „Nebudu si stoupat při poslechu národní hymny státu, který utlačuje lidi odlišné barvy pleti. Je to pro mě důležitější než fotbal a bylo by sebestředné před tím zavírat oči. Ulice jsou plné těl a lidé nejsou za tyto vraždy trestáni,“ prohlásil tehdy.

Vlastníci klubů mají k americkému prezidentovi hodně blízko. Vždyť republikánskou prezidentskou kampaň dohromady podpořili částkou přesahující osm milionů dolarů, zatímco demokraté od nich dostali necelých 190 tisíc.

Jeho twitterový účet, který sleduje 1,1 milionu uživatelů, denně upozorňuje na nové rasistické excesy policie namířené proti Afroameričanům, včetně nedávného videa s vraždou Philanda Castilea. V boji proti policejnímu násilí nedávno vyvěsil fotku ukazující podobnost mezi šerifskou hvězdou a znakem dřívější otrokářské hlídky se slovy: „Systém, který nepřetržitě schvaluje zabíjení lidí bez následků, nemůže být opraven, ale je třeba ho rozložit!“ Své politické názory sděluje i prostřednictvím potisků na tričku během oficiálních novinářských konferencí, ať už jde o nápis „Znám svá práva“, podobiznu legendárního bojovníka Muhammada Aliho, logo Černých panterů nebo sérii fotografií ze setkání Fidela Castra s Malcolmem X.

U toho ale politický aktivista s přezdívkou Kap nekončí. Na svých webových stránkách rozjel netypickou fundraisingovou kampaň na podporu organizací, která hájí práva menšin. Kaepernick nevybírá peníze, ale nechává návštěvníky webu hlasovat pro druh lidskoprávní aktivity, který finančně podpoří. Suma je jasně daná. Kaepernick vložil milion dolarů plus peníze utržené za prodej jeho dresů ze sezony v roce 2016 a tuto částku po dobu deseti měsíců rovnoměrně rozkládá mezi různé typy neziskovek a spolků.

Nepřítel číslo 1

Kaepernickův přímočarý politický aktivismu nezůstal bez odezvy. Od březnového konce v týmu San Francisco 49ers nedostal jako volný hráč žádnou pracovní nabídku. Ani Donald Trump si neodpustil rýpanec do Kaepernickova bezúspěšného hledání nového klubu. Při svém vystoupení v Louisville ve státě Kentucky prohlásil, že majitelé klubů NFL ho nechtějí zaměstnat, protože se bojí jeho nepříjemných tweetů. Vlastníci klubů mají k americkému prezidentovi hodně blízko. Vždyť republikánskou prezidentskou kampaň dohromady podpořili částkou přesahující osm milionů dolarů, zatímco demokraté od nich dostali necelých 190 tisíc. Ale sebestředný narcis z Bílého domu není hlavní příčinou Kaepernickova vytlačování z profesionálního sportu.

Tím hlavním důvodem je prostě jeho politický aktivismus, respektive názory, které šíří. I když jeho protestní gesto následovali i další hráči NFL, podpořili ho američtí veteráni a stoupl prodej jeho dresů, setkal se s odporem z vedení celé ligy. Člen nejužšího vedení ligy, který si přál zůstat v anonymitě, ho označil za „zrádce“. NFL navíc loni bojovala s výrazným poklesem televizní sledovanosti, který byl interpretován jako výraz odporu fanoušků proti zpolitizování tradiční americké hry.

Zdá se, že Kaepernickovy dny v americkém fotbale jsou už definitivně sečteny. Jeho hráčské schopnosti, které v roce 2013 pomohly jeho týmu do finále Super Bowlu, dnes sice kdekdo zpochybňuje, za koncem jeho kariéry je ale očividně především snaha politicky „vyčistit“ profesionální sport. Z Kaepernicka se stal problém i proto, že všechna jeho gesta a názory jsou cílenou a promyšlenou kritikou. Legendární olympijští rebelové Smith s Carlosem si své rukavice brali původně kvůli tomu, že se nechtěli holou rukou dotknout rasisty, antisemity a tehdejší předsedy Mezinárodního olympijského výboru Averyho Brundage, který měl původně předávat medaile. Carlos si navíc své rukavice zapomněl na pokoji a jejich výstup byl z velké části dílem improvizace. Kaepernickův otevřený aktivismus představuje pro americký společenský systém mnohem větší problém. Vystrnadění z profesionálního sportu ho neumlčí. Kaepernick ho totiž už nepotřebuje.

Autor je spolupracovník redakce.

 

Čtěte dále