Operace Fénix pokračuje obviněním z podněcování nenávisti

Policie obvinila pět lidi z podněcování nenávisti ke skupině obyvatel. Důvodem je šíření komuniké Sítě revolučních buněk a anarchistických materiálů.

Když v roce 2015 začalo zatýkání v policejní akci Fénix, do předpokládané sítě levicového terorismu spadlo jedenáct lidí. Policie nakonec většinu zadržených propustila a k soudu se dostalo jen pět lidí, kteří se sdružovali okolo Petra Sovy. Všichni z této skupiny jsou nyní vyšetřováni na svobodě. Třem z nich stále hrozí vysoké tresty za „teroristický čin ve fázi přípravy“, navíc v organizované skupině. Z případu byl ovšem pro podjatost odvolán jeden ze soudců tříčlenného senátu. Obvinění měli podle obžaloby plánovat útok na vlak, a to společně se dvěma policejními agenty.

Nové obvinění většinou zahrnuje lidi, kteří už jsou obviněni z jiných trestných činů, tedy z přípravy teroristického útoku a zapalování aut, ale nově je obviněn i ekologický aktivista, který vystupuje pod pseudonymem Tomáš Zelený.

Většina zadržených byla v roce 2015 propuštěna poté, co se policii nepodařilo prokázat vzájemnou provázanost mezi jednotlivými členy – podle policie rozsáhlé – Sítě revolučních buněk. Tato organizace měla podle prvních vyjádření policie na svědomí jak organizování útoku na vlak, tak žhářské útoky na policejní auta a další cíle. Také se ukázalo, že police dlouhou dobu sledovala řadu lidí. Přesto se mezi pěticí obviněných objevili jen ti, na které byli přímo nasazeni policejní agenti. Míru angažmá v připravovaných útocích, a tedy možnou vinu obviněných, nyní posuzuje soud.

Nové obvinění většinou zahrnuje lidi, kteří už jsou obviněni z jiných trestných činů, tedy z přípravy teroristického útoku a zapalování aut, ale nově je obviněn i ekologický aktivista, který vystupuje pod pseudonymem Tomáš Zelený. Ten byl zadržen už v první vlně zatýkání v rámci operace Fénix, ale vzápětí byl propuštěn (a krátce po svém propuštění poskytl Alarmu rozhovor). Aktivista svoje zážitky s policií popisuje na svém blogu, už se s úřady dokonce úspěšně soudil a jeho oslovení policejních složek „zdar útvare“ v aktivistickém prostředí takřka zlidovělo.

Podle policie spáchali Tomáš Zelený a další obvinění zločin spočívající v založení, podpoře a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Toho se měli dopustit tím, že zveřejňovali na internetu takzvaná komuniké Sítě revolučních buněk. Byla to prohlášení, která dostávali různí levicoví aktivisté mailem a která informovala o žhářských útocích. Právě tato komuniké byla důvodem, proč byl aktivista Zelený před dvěma lety zadržen. Spojení se Sítí revolučních buněk tehdy policie viděla v tom, že jejich prohlášení zveřejnil na webu Greenaction.cz. Zelený přitom uvádí, že komuniké Sítě revolučních buněk zveřejňoval proto, aby informoval veřejnost, ale s jejich obsahem nesouhlasil, což bylo na stránkách i uvedeno. Nyní je spolu s dalšími čtyřmi lidmi obviněn z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Ostatní obvinění se podle policie kromě zveřejňování komuniké dopustili i dalších trestných činů, například když šířili propagační materiály povstaleckého anarchismu. Podle policie tyto materiály podporují nenávist ke skupině obyvatel a jejich šíření by tedy mělo být trestné. Pro detekování škodlivosti jednotlivých textů vyrobila policie přehlednou tabulku, kterou přikládáme.

 

Čtěte dále