Protesty proti G20: policie překračuje zákon

Policie během summitu G20 omezuje občanská práva a tvrdě zasahuje proti demonstrantům. Plánované blokády přesto zatím mají úspěch.

Britský časopis The Economist každý rok zveřejňuje index demokracie. Německo se v roce 2016 umístilo na 13. místě. V kategorii „občanská práva“ získalo celkem 9.71 bodu z 10. Dva dny před začátkem summitu G20 v Hamburku to ale není znát. V rámci zajištění bezpečnosti v průběhu summitu vyhlásilo vedení města a policie takzvanou červenou a modrou zónu, tedy území o rozloze 38 čtverečních kilometrů, na kterém se nesmí protestovat. Policie tam už několik týdnů nacvičuje zásah proti povstání. Cvičí na úkor pohodlí obyvatel Hamburku – a od té doby, co přijeli první aktivisté a aktivistky, také na úkor jejich základních občanských práv. Přesto se má ve městě v následujících dnech konat množství různých protestů.

No sleep till Hamburg

Když chtěli v neděli organizátoři protiakcí začít budovat kempy pro protestující, zabránila jim policie ve stavění stanů v Altoně a také v druhém kempu v parku Entenwerder. Aktivisté se obrátili na soud, který rozhodl, že v obou kempech je možné spát. Na soud se ovšem obrátila také policie, která tvrdila, že v kempu mají být jen stany pro pořádání přednášek a diskusí. Současně začala lidem zabavovat stany na spaní. Při boji o jedenáct stanů zranily stovky zasahujících policistů několik lidí. Byl mezi nimi i novinář, jemuž odebrali průkaz a začali ho bít do břicha. Soud dal k policejní akci svolení až o několik hodin později.

„Když v Hamburku vítáme despoty, diktátory a úplatné hlavy států, je pro mě jako Hamburčana důležité, abychom s otevřenou náručí přijali také protestující,“ okomentoval Ole Plogstedt, německý Zdeněk Pohlreich, své angažmá.

„Když policie reaguje na každý rozsudek soudu tím, že vyhlásí nové nařízení, proti kterému aktivisté zase musí podat žalobu, nemají aktivisté šanci dovolat se svých práv. Než se zpětně ukáže, že policejní opatření byla nezákonná, summit mezitím už skončí – a porušení práva ze strany policie zůstane bez důsledků,“ okomentoval strategii policie server Tagesschau.de. „Je to policejní puč proti justici,“ posoudil jednání policie právník aktivistů. Nikdo sice jeho zhodnocení neoponoval, hamburští politici, kteří by měli kontrolovat činnost policie, se ale schovávali a mlčeli. „Naše strategie, deeskalace silou, funguje,“ okomentoval postup policie její mluvčí Timo Zill.

V úterý začala policie zabavovat vedle stanů i sušenky a cibule, protože jídlo v kempech taky zakázala, stejně jako toalety a sprchy. Díky „televiznímu kuchaři“ Ole Plogstedtovi (známému z pořadu Die Küchenprofis, což je něco jako zdejší Ano, Šefe!) mohlo odpoledne několik aktivistů nakonec spát aspoň na chvíli v kempu v Altoně. „Když v Hamburku vítáme despoty, diktátory a úplatné hlavy států, je pro mě jako Hamburčana důležité, abychom s otevřenou náručí přijali také protestující,“ okomentoval Plogstedt své angažmá. Oznámil úřadům, že v kempu v Altoně bude probíhat tzv. sleep-in, tedy protestní shromáždění, jehož součástí je přespávání. Policie tu od té doby akceptuje spaní i jídlo. Kemp v parku Entenwerder to ale v úterý večer vzdal. „Máme dost šikany ze strany policie. Jdeme do města,“ oznámili členové organizačního týmu na Twitteru. Tam už ale bylo plno – bylo totiž naplánováno takzvané „hardcornern“, setkání lidí u piva. Ne však v hospodě, ale na ulicích. Tato aktivita je o letních víkendech v Hamburku normálním programem na večer. Na Stresemannstrasse v St. Pauli tentokrát „hardcornerovalo“ kolem tisíce lidí – dokonce i podle policie úplně pokojně. Poté, co přijelo několik set policistů a uzavřeli ulici pro auta, však lidé nezůstali ve vedlejším parku a na chodnících. Policie je pak napadla čtyřmi vodními děly a ulici vyklidila. Důvod? „Nechtěli opustit vozovku,“ vysvětlit Timo Zill, mluvčí policie, „zablokovali ulici a ohrožovali tím dopravu.“

Lidé zatím hledali místa na spaní. Několik místních kostelů nechalo lidi kempovat na svých pozemcích. Předtím církve zaslaly městským politikům otevřený dopis nazvaný O zacházení s hosty. Také mnoho obyvatel Hamburku nabídlo protestujícím místa ke spaní. V úterý večer dovolil přespání ve foyer stovce protestujících také Schauspielhaus Hamburg, největší divadlo v Německu. Manažer divadla Peter F. Raddatz vysvětlil, že Schauspielhaus považuje kladnou odpověď na prosbu aktivistů za samozřejmost a projev lidskosti. Hodinu poté, co divadlo otevřelo dveře pro unavené aktivisty, policie budovu obklíčila. „Vysvětlili jsme jim, že máme právo rozhodnout, kdo smí dovnitř a kdo ne,“ řekl Raddatz. Ve středu otevřela svoji zahradu pro potřeby protestujících také Kulturfabrik Kampnagel, kde se koná alternativní summit. Ve čtvrtek ráno pak zpřístupnilo vedení fotbalového klubu FC Sankt Pauli prostory svého stadionu Millerntor.

Ve středu večer hamburský soud rozhodl, že spaní v kempu i v parku Entenwerder je legální. Infrastruktura byla v tu dobu ale už pryč a aktivisté se přesunuli jinam. Proti rozsudku nemůže policie podat žalobu, ale není jasné, jestli bude možné v parku Entenwerder kemp ještě vybudovat. Centrálním místem pro aktivisty v Hamburku tak zůstane pravděpodobně kemp v Altoně. Policie zatím akceptuje, že do kempu přijíždí stále více lidí a staví tu své stany.

V Hamburku probíhá množství různorodých protestů proti G20

Welcome to Hell

Trvání zákazu protestů v centru Hamburku policie zatím obhajuje mimo jiné tím, že právníci, kteří v sobotu podali žalobu proti zákazu, jsou členy Republikanischer Anwaltsverein (RAV, Republikánský spolek právníků). Jeho členem je i starosta Hamburku Olaf Scholz. RAV spolu s berlínskou a hamburskou advokátní komorou a Sdružením obhájců v Baden-Württembergu protestuje proti snahám policie rozdělit právníky podle své libovůle. Už v pondělí večer policie odmítala právníkům, kteří jsou členy RAV, přístup do vězení, kam chtěli jako právní zástupci zatčených aktivistů. Právo na svobodný výběr právního zástupce je přitom zásadním principem fungování právního státu.

Policejní represe zatím dále podněcuje mobilizaci aktivistů. Organizátoři protestů se během příprav rozdělili, protože umírněnější část se bála skupiny, kterou považovala za příliš radikální, a tedy nebezpečnou. Když ale začala policie zakazovat spaní v kempech, podpořili účastníci demonstrace, kterou svolaly na 2. července Greenpeace a jiné velké organizace, protesty za právo na spaní. Solidarita projevená církvemi, divadlem a organizátory alternativního summitu také vzbuzuje dojem, že plán hamburské policie zabránit radikálnějším protestům zřejmě nefunguje. Lístky do autobusů z celého Německa, ve kterých bylo začátkem týdne ještě hodně volných míst, byly ve středu už vyprodané. Přesný počet účastníků protestů není znám, ale už dorazily desítky tisíc lidí.

Středeční akce proti summitu G20 proběhly bez větších problémů. Městem odpoledne pochodovalo tisíc šedivých zombies, kteří se na konci proměnili opět v lidi. Akci nazvanou 1000 postav (1000 Gestalten) organizovaly umělecké kolektivy, které chtěly upozornit na to, že lepší svět je možný, jen pokud si lidé zase vzpomenou na solidaritu a schopnost řešit důležité problémy společně. Kolem 25 tisíc lidí ve středu večer tancovalo na Landungsbrücken v rámci rave party Lieber tanz‘ ich als G20 (Radši tancovat než G20). Na výlet do modré zóny se vydala skupina Šmoulů. Prvního dne alternativního summitu pro globální solidaritu se zúčastnilo kolem dvou tisíc lidí. Diskutovalo se o solidárnější organizaci ekonomiky a práce. Další den program pokračoval otázkami míru, globalizace, antifašismus a klimatu.

Ve čtvrtek večer se dvanáct tisíc lidí potkalo u Landungsbrücken před demonstrací Welcome to Hell (Vítejte v pekle). Tuto akci  policie v Hamburku od samého začátku vůbec nechtěla. Úřady přesto demonstraci povolily bez omezení. Pochod ale neurazil víc než padesát metrů. Policie ho rozehnala pepřovým sprejem a vodními děly – údajně kvůli tomu, že se účastníci maskovali. V davu se rozšířila panika a několik lidí zůstalo v bezvědomí ležet na zemi. Pořadatelé demonstraci ukončili po zásahu policie a lidé se živelně rozutekli protestovat dále do města. Kromě rituálního ohně před squatem Rote Flora, centrem autonomního hnutí, vzplála také auta v ulicích. I po půlnoci ještě docházelo k občasným střetům s policií.

Dnes se konají největší akce občanské neposlušnosti. Aliance Block G20 se pokouší blokovat přístupové cesty v modré zóně u kongresového centra. Podle aktuálních informací musel kvůli protestům ministr financí Schäuble zrušit první schůzku v centru města. Aliance …um Ganze! společně s místní skupinou GROW pod heslem „Postavme se proti logice kapitálu“ od rána úspěšně blokuje hamburský přístav. Účastníkům protestu se podařilo narušit provoz největšího kontejnerového terminálu v Evropě zatím bez výraznějších střetů s policií.

Páteční program nabízí dostatek možností také pro ty, kdo nechtějí blokovat nebo hodlají respektovat zákaz protestů v červené zóně. Koná se například Colorful mass, cyklistická demonstrace za čistší vzduch ve městech a méně devastace životního prostředí nebo antikapitalistická demonstrace Kapitalismus versenken (Potopit kapitalismus). Studenti středních a vysokých škol stávkují a organizují vlastní vzdělávací program ve městě. LGBT aktivisté vyzývají k alternativnímu summitu „GayG20“. Obyvatelé čtvrti Karoviertel zvou politické lenochody na akci G20 Bier holen (Jdi na 20 piv). Na sobotu je plánována velká mezinárodní demonstrace Solidarita bez hranic místo G20. Organizátoři čekají, že se jí zúčastní až sto tisíc lidí, a půjde tak o vrchol protestů proti politice G20. Není ovšem jisté, jestli tyto legální protesty proběhnou bez obtíží – ve čtvrtek večer policie útočila i na lidi, kteří tancovali v parku a neměli nic společného s demonstraci Welcome to Hell. A stejně se ocitli v pekle.

Autorka je historička.

 

Čtěte dále