Americký neonacista spáchal teroristický útok

Shromáždění v Charlottesville, při kterém byla zavražděna aktivistka Heyer, svědčí o rostoucí síle americké krajní pravice za Trumpovy vlády.

Demonstrace nacionalistů, neonacistů, stoupenců nadřazenosti bílé rasy i zastánců takzvané alternativní pravice v Charlottesville se zvrhla v krvavé pouliční nepokoje. Jeden ze sympatizantů krajní pravice najel autem do davu antifašistů a zavraždil dvaatřicetiletou levicovou aktivistku Heather Heyer. Nejméně devatenáct dalších lidí zranil.

Akce Unite the Right (Sjednoťme pravici) byla dlouho plánovaným a dosud největším setkáním severoamerické krajní pravice. Nacionalisté se sjeli do města ve státě Virginia na protest proti plánovanému odstranění sochy generála konfederace Roberta E. Leeho. Na organizaci akce se podíleli přední zástupci krajní pravice jako Richard Spencer nebo Matthew Heimbach z Tradicionalistické dělnické strany ve spolupráci Ku-klux-klanem a menšími neonacistickými skupinami. Proti nim se postavili místní obyvatelé podporovaní antifašistickými organizacemi.

První střet se odehrál už v pátek 11. srpna večer, když se několik stovek nacionalistů vydalo na pochod přes kampus Virginské univerzity ke kostelu svatého Pavla, kde zrovna probíhala společná modlitba. Pořadatelé pochodu tvrdili, že se jedná o protest proti „bílé genocidě“, která je podle nich způsobená mísením ras a imigrací. Demonstranti podle informací Unicorn Riot nesli pochodně, volali nacistická hesla jako „Krev a půda“ nebo „Židé nás nenahradí“ a následně se střetli se skupinou antifašistů. Po policejním zásahu nacionalisté uhasili pochodně a ukončili shromáždění.

Naplnit Trumpovy přísliby

V sobotu dopoledně se konalo shromáždění Unite the Right v parku v centru Charlottesville, kde stojí kontroverzní socha ikony americké krajní pravice. Někteří z účastníků byli ozbrojení puškami a pistolemi, výjimkou nebyli zdvižené pravice a volání hesel jako „Heil Trump“. Bývalý vůdce Ku-klux-klanu David Duke v rozhovoru přiznal, že uspořádání demonstrace inspiroval právě prezident Spojených států: „Znamená to bod obratu pro obyvatele této země. Jsme odhodlaní vzít si naši zem zpět. Naplníme tak přísliby Donalda Trumpa.“ Demonstraci už od počátku provázely násilnosti, takže guvernér Virginie vyhlásil stav ohrožení a nařídil bezpečnostním složkám, aby pochod nacionalistů zrušily. Zásah Národní gardy a policie měl však jen malý efekt a nedokázal zabránit rozšíření střetů.

Mlčení Donalda Trumpa k násilí páchanému pravicí překvapí jen málokoho vzhledem k tomu, že tvrdé jádro jeho voličské základny tvoří šovinisté a hlasatelé nadřazenosti bílé rasy.

Místní obyvatelé a antifašisté, kteří se nacionalistům postavili, našli útočiště v nedalekém parku Justice, kde jim aktivistické skupiny poskytovaly potřebnou podporu a ošetřovaly zraněné. Nacionalisté se soustavně pokoušeli do parku proniknout a napadali antifašisty. Násilí vyvrcholilo, když dvacetiletý James Alex Fields z Ohia najel vozem do davu protidemonstrantů. Policie jej obvinila z vraždy, úmyslného zranění tří osob a nezastavení po nehodě. Ministerstvo spravedlnosti už v sobotu oznámilo, že zahájí vyšetřování incidentu pod vedením FBI. Fields údajně před útokem nesl při nacionalistické demonstraci štít se znakem krajně pravicové skupiny Vanguard America, která se na Twitteru označuje za „tvář amerického fašismu“. Podle al-Džazíry pachatel sdílel na svém facebookovém účtu obrázky symbolizující alternativní pravici i fotku Adolfa Hitlera jako dítěte.

Ultrapravice na vzestupu

Prezident Trump v sobotu odpoledne vystoupil s projevem, ve kterém sice odmítl násilné protesty, ale nijak se nevymezil proti shromáždění nacionalistů a neonacistů. Namísto toho odsoudil „nenávist, bigotnost a násilí na mnoha stranách“, čímž odmítl otevřeně přiznat, že za smrt Heather Heyer může stoupenec nadřazenosti bílé rasy. Jeho prohlášení kritizovali zástupci demokratů i republikánů jako nedostatečné. „Pane prezidente, musíme nazývat zlo pravým jménem,“ vyzval Trumpa republikánský senátor Cory Gardner. Zástupce Republikánské strany v Izraeli Marc Zell oproti tomu obvinil z násilností „levičácké gaunery“ a o Robertu E. Leem řekl, že to byl „skvělý muž“.

Shromáždění, které mělo sjednotit americkou militantní krajní pravici, nebylo jen protestem proti odstranění sochy generála Leeho, ale bylo především demonstrací vzrůstající síly nacionalistického hnutí. Mlčení Donalda Trumpa k násilí páchanému pravicí překvapí jen málokoho vzhledem k tomu, že tvrdé jádro jeho voličské základny tvoří šovinisté a hlasatelé nadřazenosti bílé rasy. Rasismus se znovu stává tolerovanou součástí veřejné debaty a má své organizované odhodlané i ozbrojené zastánce. Americký prezident, který těží ze vzrůstajícího společenského napětí, jim svou politikou a rétorikou dodává legitimitu.

V pondělí 14. srpna se od osmi večer uskuteční setkání k uctění Heather Heyer v Praze u Pomníku padlým při osvobozování Prahy na náměstí Kinských.

Autor je redaktor Alarmu.

 

Čtěte dále