Squatujeme mediální prostor od roku 2013

Excesy Kateřiny Janouchové plní švédská média

Česká rodačka čelí kritice švédských médií poté, co nechutným způsobem komentovala fotku poslankyně Levicové strany.

Ve švédských médiích se opět objevilo jméno spisovatelky a dcery českého disidenta a jaderného fyzika Františka Janoucha, Kateřiny Janouchové. Jak už bývá poslední dobou zvykem, i nyní se česká rodačka projevila rasistickými poznámkami. A tentokrát i se silně sexistickým vyzněním.

V úterý 8. srpna příznivci pravicových extremistů napadli mladé Afghánce demonstrující proti jejich vyhoštění ze Švédska. Tento čin rozpoutal řadu příspěvků na sociálních médiích, jež se stavěly proti extremismu a podporovaly mladé Afgánce a především jejich právo na demonstraci.

Demonstranti se shromáždili na náměstí Myntorget v blízkosti švédského parlamentu a chtěli se setkat s generálním ředitelem švédského Migračního úřadu Mikaelem Ribbenvikem. Mladé Afghánce na místě podporovala Rossana Dinamarca, poslankyně ze švédské Levicové strany (Vänsterpartiet).

V pátek 11. srpna Janouchová na svém Twitteru zveřejnila fotku poslankyně sedící mezi Afghánci s velmi nevkusným komentářem, který naznačoval, že se Dinamarca zúčastnila demonstrace s vidinou sexuálního styku. Po tomto příspěvku následovaly ze strany Janouchové na adresu poslankyně další komentáře rasistické a sexistické povahy. V pondělí 14. srpna pak poslankyně podala na Janouchovou trestní oznámení.

Může se zdát paradoxní, že Janouchová doposud spolupracovala s trajektovou společností Viking Line, kde působila jako poradkyně pro předcházení sexuálním útokům na palubách lodí. Po zmiňovaném incidentu však tato společnost s Janouchovou veškerou spolupráci přerušila.

Jedna otázka se v této kauze neustále opakuje. O co vlastně Janouchové jde? Nejedná se jen o tuto kauzu, ale o celou řadu podobných incidentů, které se s její osobou v posledním roce pojí, jako kupříkladu lednové šíření rasistických lží o imigrantech zneužívajících švédský sociální systém (DVTV) nebo projev podpory fotbalovým chuligánům, kteří napadali kolemjdoucí s tmavší pletí (SVD). Nejspíš jde ze strany Janouchové o velmi bizarní způsob, jak dosáhnout aspoň nějaké publicity v době, kdy už ji nikdo nebere vážně.

Autorka žije ve Stockholmu.

 

Podpořte nás

Společně tvoříme mainstream! Podpořte Alarm.

 
Čtěte dále

Ochrana soukromí | Vaše údaje jsou u nás v bezpečí! OKZajímají mě cookies

Společně tvoříme mainstream! Podpořte nás.
close-image