Hostující profesoři vysávají český fotbal

S akademiky směřujícími do českých vzdělávacích center se doslova roztrhl pytel. Manažeři vzdělávání se inspirovali na zahraničních univerzitách.

Gymnázium v Prostějově představilo další posilu. Kádr doplní ve Francii narozený matematik a lékař Jonathan Biabiany, proslulý svými průkopnickými studiemi z dějin evropských věd. Výše kontraktu zůstává nezveřejněna. Biabianyho přestup je další z řady šokujících akvizic světových vědců, kteří míří vzdělávat české studenty. Ozývají se však hlasy, že školství rozhazuje na úkor profesionálního sportu. Kde má středoevropská marnotratnost v přeplácení učitelů své meze?

Prostějovské lákání

Prostějované získali Jonathana Biabianyho z Milánské univerzity na pětileté hostování. Devětapadesátiletý Francouz do výuky naskočí už v září, kdy se studenti z Moravy chystají dobýt nejen evropské studentské olympiády, ale i stále náročnější systém státních maturit.

Není tolik výkonných mozků na jednu středně malou zemi až moc? Kolik světových hvězd unese české školství?

O příchodu Biabianyho na Moravu se mluvilo už od samotného začátku léta, protože o rodáka z Paříže hodně stál italský ředitel prostějovského mezinárodního gymnázia Stramaccioni. Prvotní námluvy však skončily neúspěchem. „Jednání začala v červnu, kdy mi volal pan řídící, ale potřeboval jsem si to ještě nějaký čas rozmyslet. Chtěl jsem se zachovat seriózně ke své alma mater, v klidu dokončit svou novou knihu – a musel jsem myslet i na rodinu, protože mám těhotnou manželku,“ vysvětlil slavný francouzský intelektuál Biabiany.

„Doufám, že mě ostatní profesoři co nejdřív uvedou do vzdělávacího systému a do výuky samotné. Viděl jsem sborovnu plnou skvělých vědců s nasazením a odbornými kvalitami světové úrovně. A také dobrou partu,“ popsal své první dojmy slavný profesor.

Český brain-drain budí vášně i kritiku

S rychlou aklimatizací na Hané by mu měl pomoci i vztah s ředitelem Stramaccionim, s nímž spolupracoval na výzkumných projektech už v Miláně. „Za panem řídícím Stramaccionim jsem samozřejmě přišel rád, ale i do Prostějova samotného, který všichni známe z posledních let jako hvězdné městečko celé vzdělané Evropy. Je to pro mě velká výzva. Ředitele znám jako muže s velkým nasazením, jako velmi pracovitého, nadšeného vědce, což je dobře pro studenty a pro naši společnou práci,“ prohlásil.

Biabiany si tak poprvé v profesionální kariéře vyzkouší jinou školu než italskou univerzitu. Od svých studií v Miláně, kam byl pro svůj mimořádný vědecký talent přijat již v šestnácti letech, publikoval více než desítku samostatných monografií udivujících nejen badatelskou hloubkou, ale i šíří záběru od středověké medicíny po francouzskou filologii.

Cena za přestup univerzitní hvězdy do pedagogického sboru moravské střední školy zůstává utajena, přesto však budí rozpaky. Sportovci, a nejen oni, se ptají: není české školství přefinancované? Kritika se ozývá i z Bruselu. Evropský komisariát školství již zahájil přezkum financování českého školského systému a v souvislosti s posledními akvizicemi tuzemských škol se otevřeně hovoří o vysávání lidských zdrojů na úkor celé Evropy. Není tolik výkonných mozků na jednu středně malou zemi až moc? Kolik světových hvězd unese české školství?

Humanitní vědec za šest miliard? Prý dobrá koupě

Sebevědomí manažeři českého školství argumentují případy ze světa. Nedávný přestup slavného polyhistora, původní kvalifikací komparativního filologa a historika Neymara z krizí zmítané Brazílie na pařížskou Sorbonnu vyšel v přepočtu na téměř šest miliard korun. „Nemyslím si, že je drahý,“ řekl jednoznačně manažer Sorbonny José Mourinho. Jeho akademický kolega Jürgen Klopp z Oxfordu má opačný názor. „Nechápu to,“ sdělil. „Existují jen dvě univerzity, které mohou takové částky zaplatit: Paříž a Heidelberg. A každý to ví,“ zmínil dvě bohatá vědecká centra vlastněná arabskými magnáty.

Představitelé českého školství se k Neymarovu astronomickému přestupu nevyjádřili. Patrně nechtějí příliš provokovat auditory z Evropské komise, z nichž někteří v souvislosti s českou nákupní horečkou pronášejí (mimo záznam) i temné věty o praní špinavých peněz pocházejících nejen od domácích oligarchů.

Ať tak či tak, chronicky skomírající sport – například fotbal – může gymnáziím, učilištím a univerzitám jen tiše závidět. A nejen fotbal. Na ohromné finanční objemy, jimiž přetéká české školství (v naději politiků, že se investice jednou-kdysi-možná vrátí v podobě takzvaně vzdělaných absolventů), doplácejí všichni sportovci, zejména ti profesionální.

Nadešel soumrak sportovních úspěchů, nebo bublina naddimenzovaného českého školství splaskne včas?

(Shoda uvedených jmen se skutečností je čistě náhodná.)

Autor je atlet v hladovění.

 

Čtěte dále