Povstání pokračuje

V Bratislavě začíná antifašistický festival s názvem Povstanie pokračuje. Navazuje na tradici Slovenského národního povstání.

Bratislava bude od tohoto pátku dějištěm antifašistického festivalu s názvem Povstanie pokračuje. Jeho název se odvíjí od Slovenského národního povstání, jehož výročí si v těchto dnech připomínáme. Dne 29. srpna 1944 vydal generál Ján Golian šifrovanou instrukci, která zněla: „Začnite s vysťahovaním!“ Zahájil tak rozsáhlou antifašistickou mobilizaci, která vedla k dvouměsíčnímu ozbrojenému odporu vůči režimu ľudáckého Slovenského štátu a fašistickým utlačovatelům. SNP se tak stalo jednou z mála událostí, kdy se lidé na Slovensku dokázali vzepřít útisku a postavit se za demokratické hodnoty. Po více než sedmdesáti letech však fašisté a neoľudáci opět sedí v lavicích slovenského parlamentu. Jejich protiromské hlídky se širokými rameny procházejí vlaky, po silnicích jezdí kolony aut s gardistickými vlajkami a vedle Židů a Romů rozšířili svoje spektrum nepřátel národa o uprchlíky, neheterosexuály nebo nevládní organizace. Poselstvo festivalu je v tomto smyslu jasné: povstání musí pokračovat a tentokrát je nutné ho dokončit.

Na rozdíl od vrcholných politiků, kteří se v těchto dnech setkávají u památníků, aby tu položili pamětní věnce a přečetli projevy, které napsali jejich asistenti, zve festival lidi přímo do ulic. Zve je, aby okupovali veřejný prostor, bavili se, tvořili, přemýšleli a místo nostalgického poplácávání se po ramenou zaměřili svoji pozornost na širší souvislosti současných problémů a společenských zápasů.

Zapálit svíčky nestačí

Uspořádat antifašistický festival v Bratislavě, která dosud trpí komplexem provinčnosti, je v roce 2017 stále problematické. Pokud totiž nechcete být označeni nálepkou „levicový extremista“, musíte si dávat pozor, abyste v průběhu demonstrace nebo diskuse byť jen náznakem nezkusili kritizovat kapitalismus anebo neměli ponožky s nápisem „Good night white pride“. Takový přístup je však vážnou překážkou společenské debaty a vylučuje na pozici extremistů lidi s radikálně demokratickými požadavky a cíli. I proto je jednou z úloh antifašistických akcí, které se uskuteční v období těchto šesti dní, narušení tradičního liberálního chápání antifašismu, jež se na něj dívá optikou apolitického vyjádření postoje, který zůstává izolovaný od dalších témat a společenských souvislostí. Proto se v Bratislavě nebudou jen zapalovat svíčky a pouštět smutné filmy o tragédii holokaustu. Bude se tu kromě jiného mluvit i o významu radikálního antifašismu, o potřebě feminismu, o solidaritě, násilí, chudobě, levicové kritice nacionalismu nebo významu přímých akcí. Program však byl zvolen velmi citlivě a má potenciál oslovit širší veřejnost. Své si v něm najde každý, bez ohledu na věk či politické přesvědčení. A právě to je další z poselství festivalu: Navzdory mnoha neshodám se demokratické síly musí spojit a vzájemně tolerovat, nikoli rozdělovat a vylučovat.

Festival Povstanie pokračuje je střípkem v mozaice, která vyjadřuje snahy o dlouhodobé budování antifašistického a solidárního hnutí na Slovensku. Pokud budete mít v těchto dnech cestu kolem Bratislavy, určitě se zastavte. Vstup na všechny akce je zdarma. Festival vyvrcholí v den Slovenského národního povstání koncertem pod širým nebem na Náměstí SNP. Vystoupí zde představitelé současné slovenské i zahraniční hudební scény, kteří se dlouhodobě hlásí k antifašistickému odkazu. Známkou kvality je i to, že oficiální podporu festivalu Povstanie pokračuje vyjádřila legendární kapela Irie Révoltés. No pasarán, přátelé!

 

Čtěte dále