Samořídící auto ovládal muž převlečený za sedačku

Po autobusových sedačkách připomínajících mnohým lidem muslimky, plní titulky článků další sedačka, která není tím, čím se zdá být.

„Něco tu nesedí,“ napadalo jistě mnohé všímavé občany Arlingtonu v americkém státě Virginia, když je minulý týden míjel na ulicích šedivý dodávkový automobil. Neseděl v něm totiž řidič, jak ukazují záběry, jež vzápětí obletěly internet. Média tak měla o záhadu postaráno. „Ve čtvrtek projížděl Arlingtonem ve Virginii Ford Transit bez řidiče. Víte, kdo nebo co za tím stojí?“ ptal se například Kif Leswing z Business Insideru.

Třebaže se veřejnost už pomalu seznamuje s fenoménem autonomních automobilů, jejichž cílem je eliminovat nejčastěji chybující prvek při dopravních nehodách – člověka, zmíněný Ford nedisponoval žádnými viditelnými znaky této technologie. Jedním z nich je například Lidar, mobilní laserový skener, s jehož pomocí se automobil orientuje v 3D prostoru. Právě v tomto systému spočívá podle společností Google nebo Apple budoucnost samořízených motorových vozidel. Ford ho ale postrádal. A stejně tak řidiče.

Jenže týden předtím schválil stát Virginie testování autonomních vozidel na vymezených prostorech dvou konkrétních silnic s tím, že by mohla případně vyrazit i do míst, kde není přílišný dopravní ruch. Univerzita Virginia Tech navíc autonomní auta a drony v oblasti již testuje. Mohlo by se tedy jednat o testovací samořízený automobil, jenže i ten by pravděpodobně vyžadoval řidiče, aby eventuálně zabránil jakýmkoli problémům.

Záhadu se podařilo vyřešit reportérovi News4 Adamu Tussovi, který Ford znovu v pondělí zahlédl a vydal se po jeho stopách. Když zaklepal na okýnko, zahlédl před sebou bizarní výjev – muže v kostýmu automobilové sedačky, který v klidu seděl a Tusse absolutně ignoroval.

News4 se následně začaly opakovaně dožadovat od univerzity vysvětlení, načež Virginia Tech Transportation Institute potvrdil, že jde o výzkum týkající se samořízených automobilů pravděpodobně související s reakcemi běžných řidičů, spekuluje deník Guardian. Muž prý mohl perfektně sledovat okolí a reagovat na silniční provoz, ubezpečil v prohlášení institut, který ale zamítl „polomuži, polosedačce“, jak jej nazval Tuss, poskytnout médiím rozhovor. Odbor dopravy ve Virginii o automobilu vůbec nevěděl a policejní oddělení v Arlingtonu jím prý bylo „šokováno“, řekl jeho mluvčí.

Čtěte dále