A$AP Mob proměňují rap

Kdo jsou A$AP Mob a jakým způsobem se jim už několik let po sobě daří ovlivňovat rapovou scénu?

Rapový kolektiv A$AP Mob založila v roce 2006 trojice A$AP Yams, A$AP Bari a A$AP Illz z newyorské čtvrti Harlem. Postupně se k nim přidali další členové. Zlomem v jeho existenci se stal mixtape A$AP Rockyho Live. Love. A$AP z roku 2011. Skladby Purple Swag, Pe$o nebo Brand New Guy se tehdy staly hymnami nejen newyorských ulic. Komerčně i kriticky nadmíru dobře přijatý mixtape vystřelil A$AP Rockyho do mainstreamu. O dva roky později následovalo debutové album Long. Live. A$AP, které tuto pozici ještě zvýraznilo. Album se umístilo na prvních místech hudebních žebříčků v USA i Kanadě. Jeho nový mainstreamový status potvrzoval například i fakt, že na tracku Wild for the Night se podílel Skrillex.

Daleko větším hitem se však stala skladba s názvem Fuckin’ Problems, na které se představil i tehdy ještě ne tolik známý Kendrick Lamar. Druhá a zatím poslední deska A$AP Rockyho At. Long. Last. A$AP překvapila v roce 2015 psychedelickým zvukem. Naznačila, jakou cestou by se rap mohl v budoucnu ubírat. A$AP Rocky s sebou vzal do mainstreamu i celou partu, bez které by na podobný úspěch dosáhl těžko. Kolektiv A$AP Mob vydal svůj první společný mixtape Lords Never Worry už v roce 2012, ale takového úspěchu jako sólovky A$AP Rockyho nikdy nedosáhl.

Hledat ve skladbách A$AP Rockyho politicky progresivní sdělení je opravdu zbytečné. Posloucháme-li přesto texty A$AP Mob pozorně, uslyšíme mezi řádky, jaké hodnoty mladá generace zastává a proč.

Určitý zlom pro A$AP Mob nastal během příprav na vydání druhého sólového alba A$AP Rockyho At. Long. Last. A$AP. Na začátku roku 2015 totiž nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů rapového kolektivu A$AP Yams. Jestli za jeho smrtí bylo předávkování drogami, nebo spánková apnoe, je už jedno. Pro A$AP Mob to byla stěžejní postava, která držela všechny pohromadě a spoluurčovala další směřování. Jeho smrt celou partu ještě víc stmelila a v roce 2016 vyšlo první studiové album s názvem Cozy Tapes 1: Friends.

Schopnost nasát hudební inspiraci společně s aktuálními trendy a přetavit je v něco zcela nového patří k hlavním přednostem A$AP Mob. Samo o sobě však něco takového nestačí. Mají jasnou a koherentní vizi, která se týká nejen zvuku, ale i výtvarné a koneckonců i módní stránky – ostatně videoklip ke skladbě RAF připomíná spíše módní přehlídku než cokoli jiného. A$AP Mob totiž není pouhý kolektiv spřízněných rapperů, ale širší umělecká formace, která zahrnuje vedle hudebních producentů i kameramany, režiséry videoklipů a módní návrháře. Díky tomu dokážou společně vytvořit komplexní a originální díla, která už mnohokrát ovlivnila celou rapovou scénu.

Západ, východ a jih na severu

Na prvním albu A$AP Rockyho a mixtapu A$AP Mob dominoval především zvuk jižanského hip hopu, tzv. dirty south, který si v devadesátých letech vysloužil značnou reputaci díky nezvyklé práci s pomalejším tempem skladeb. Devadesátkové rapové formace jako UGK nebo Three Six Mafia či kodeinový král chopped and screwed beatů DJ Screw se díky jejich nahrávkám na nějaký čas vrátili na výsluní. Podobnou inspiraci ctil v době vydání prvních desek kolektivu A$AP Mob i konkurenční rapový kolektiv Raider Klan z Miami v čele s démonickým rapperem a producentem SpaceGhostPurrpem. Nutno říct, že Raider Klan se jižanského zvuku držel daleko věrněji. Oba kolektivy spolu krátký čas dokonce i spolupracovaly.

A$AP Mob podobným způsobem ovlivnil i rap západního pobřeží. „East coast“ zvuk byl pro newyorský Harlem, odkud všichni členové kolektivu pocházejí, typický. Lehce melancholický a místy zpomalený zvuk skladeb je pro A$AP Mob charakteristický dodnes. Na novince Cozy Tapes 2 se v podobném duchu nese skvělý hit RAF nebo jeden z nejlepších tracků Please Shut Up. Cozy Tapes 2 je plný podobně našlápnutých hitů. Aktuální zvuk desky podtrhují hostující rappeři – třeba Lil Uzi Vert nebo autor nejlepšího rapového mixtapu roku Playboi Carti. V nejnabitějším tracku Blowing Minds (Skateboard) se objevuje i polozapomenutý neobroušený diamant chicagského drillu Chief Keef s chytlavým refrénem.

Refrény jsou základním stavebním kamenem úspěšného hitu a letos se nikomu nedaří lépe než Quavovi z atlantské rapové formace Migos. Nový způsob frázování Migos do trapových beatů způsobil žánrovou revoluci. Nepřekvapí tedy, že se na novince Cozy Tapes 2 objevuje Quavo hned několikrát. Cozy Tapes 2 tedy můžeme vnímat i jako představení osobností, které mění současnou rapovou scénu. Mimo to se snaží vyzvednout do povědomí dosud ne tolik známé, nadějné rappery. Na novém albu to je zejména patnáctiletý talent Smooky MarGielaa. Ne každý má však do newyorské rapové partičky dveře otevřené. „Není těžké dát dohromady různé rappery, ale musíš brát v potaz, že tohle je kolektiv, tohle je rodina. Musíme tě líp poznat a zjistit, jestli jsi s námi v pohodě,“ říkají v rozhovor pro Complex.

Cesta ven, nic víc

A$AP Mob má jednoduše svůj byznys plán a ví, kdy, co a jak udělat. I proto se už několik let drží nahoře. Dobře chápou, že současný rap je především zábava, ale taky jedinečná příležitost pro lidi z nižších afroamerických sociálních vrstev, jak zbohatnout a utéct před svým osudem. Když se před rokem A$AP Rockyho ptali na to, co si myslí o událostech ve Fergusonu a policejním násilí vůči Afroameričanům, odpověděl, že ho nic z toho nezajímá, protože žije jinde, a nemůže se s tím tudíž plně ztotožnit. Později také kritizoval hnutí Black Lives Matter za to, že neberou v potaz násilí páchané na jiné etnické skupiny a dodal, že „záleží na všech životech“.

Vlna kritiky, která se na něj ihned sesypala, zmiňovala především neuvážené zlehčení faktu, že policejní násilí páchané na Afroameričanech je v porovnání s ostatními etnickými skupinami neúměrně vyšší. Hledat ve skladbách A$AP Rockyho politicky progresivní sdělení je opravdu zbytečné. Posloucháme-li přesto texty A$AP Mob pozorně, uslyšíme mezi řádky, jaké hodnoty mladá generace zastává a proč. Životní příběh A$AP Rockyho, nejúspěšnějšího člena A$AP Mob, odhaluje mnohé. Vyrůstal v ulicích Harlemu. Jeho otec skončil ve vězení, když mu bylo dvanáct, a o rok později zastřelili na ulici jeho staršího bratra. Snažil se živit prodejem drog, což mu podle jeho slov šlo celkem dobře, a dokázal si tím zajistit spokojené živobytí. Nakonec měl ale přece jen větší štěstí než jeho otec a bratr.

Rap, kterému se prý aktivně věnuje od nejmladších let, nakonec vystřídal dealování jako zdroj obživy. To je ostatně podstata trap lifeu. Vydělat si prodejem drog a nakoupit potřebnou výbavu pro produkci hudby, pomocí níž se rappeři pokoušejí vymanit z bezvýchodné životní situace. Rockymu a A$AP Mob se to podařilo a teď se snaží udržet na vlně, která je vynesla nahoru, co nejdéle to bude možné. Druhá polovina tohoto roku má být pouze o nich. Vyšel nový mixtape Still Striving od A$AP Ferga, debutové album A$AP Twelvyyho s názvem 12 a celé to završilo vydání druhého studiového alba A$AP Mob s názvem Cozy Tapes Vol. 2: Too Cozy. „Měsíc srpen patří nám,“ vyhlašuje v rozhovoru pro Complex A$AP Ferg. Těžko s takovým sebevědomým prohlášením polemizovat, obzvlášť když všechny nahrávky patří k tomu nejlepšímu, co zatím letos vyšlo.

Autor je spolupracovník redakce.

 

Čtěte dále