Další útok na nezávislé instituce v Polsku

Poslanci polské strany Právo a spravedlnost považují činnost ombudsmana Adama Bodnara za „protivládní“. Neschválili mu rozpočet na příští rok.

Poslanci polského Sejmu v komisi pro spravedlnost a lidská práva zamítli návrh rozpočtu pro kancelář ombudsmana na příští rok. Ombudsman Adam Bodnar žádal o navýšení financí pro svůj úřad. V posledních letech mu vláda rozpočet opakovaně snížila. Dle Bodnara je současný rozpočet jeho kanceláře nižší než v roce 2012. Poslanci mu ovšem nárok na více peněz nepřiznali. Během poslanecké rozpravy poslankyně vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) jako důvod udala, že Bodnar nehájí práva nejslabších a znevýhodněných, jak mu ukládá jeho úřad, nýbrž lidí z „mravně, zdravotně a sexuálně patologických prostředí“. Dále tvrdila, že jeho aktivity jsou „protivládní“. Opoziční poslanci upozorňují, že kancelář ombudsmana je jednou z posledních nezávislých institucí, jež většinová vláda ještě nemá pod svou kontrolou.

Vytýkají mu zejména přílišný důraz na rovnoprávnost pohlaví i sexuálních orientací, za zlé mu mají i jeho kritiku útoků na ústavní soud či plánované justiční reformy.

Právník a bývalý zástupce ředitele polského Helsinského výboru Bodnar má liberální politickou orientaci, která se konzervativní vládě často příčí. Do funkce byl navržen ještě za předchozí středově-liberální vlády a své pětileté funkční období zahájil v roce 2015, těsně před nástupem PiS k moci. Kritice ze strany současné vlády i konzervativních a katolických kruhů je podrobován často. Vytýkají mu zejména přílišný důraz na rovnoprávnost pohlaví i sexuálních orientací, za zlé mu mají i jeho kritiku útoků na ústavní soud či plánované justiční reformy. Jeho podporovatelé naopak vyzdvihují, že Bodnar se během svého působení zastával těch skutečně nejslabších a zabývá se zejména sociálními právy občanů, například ochranou před bezdomovectvím po soudním příkazu k vystěhování.

„Bráním slabšího před silnějším. Je to demokratický standard,“ okomentoval Bodnar rozhodnutí komise pro deník Gazeta Wyborcza. Oficiální reakce na rozhodnutí komise mu nebyla umožněna. Jaký vliv bude toto rozhodnutí mít na práci ombudsmana a jak bude vypadat jeho rozpočet, zatím není jasné.

 

Čtěte dále