„Kliniku neopustíme,“ oznámili aktivisté

Od čtvrtka 19. října může SŽDC žádat vyklizení Kliniky v Jeseniově ulici. Kolektiv lidí, který zde působí, oznámil na tiskové konferenci, že z domu neodejde.

Na základě žaloby Správy železničních a dopravní cesty (SŽDC), která je aktuálně oficiálním vlastníkem domu, vyprší kolektivu ve středu 18. října měsíční exekuční lhůta a od následujícího dne tak může policie kdykoli objekt vyklidit. Městský soud v Praze počátkem září zamítl odvolání proti rozsudku, podle kterého měli aktivisté z žižkovského sociálního centra Klinika opustit objekt a uvolnit ho SŽDC.

Stejně jako v minulosti plánuje ale kolektiv Autonomního centra zůstat. Na středeční tiskové konferenci k tomu zástupci Kliniky uvedli: „Zůstáváme, protože nechceme, aby se z Kliniky stal jenom další z mnoha developerských projektů, které ověnčují Parukářku. Kanceláře státní firmy, které lidem v okolí nic nedají, můžou najít místo v jakémkoli z tří stovek domů v Praze, které zejí prázdnotou.“

Sociální a kulturní centrum fungovalo s přestávkami od prosince 2014, kdy aktivisté obsadili budovu bývalé kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově, která od roku 2009 chátrala. Objekt vyčistili a zabydleli. Už od počátku měli v plánu vytvořit zde sociální a kulturní centrum, které by fungovalo na samosprávných a nekomerčních principech.

Necelé tři roky fungování poznamenaly soudní spory i opakovaná hrozba vystěhování. Po vleklých sporech s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) byla budova na podzim 2016 převedena na Správu železniční a dopravní cesty a konečný pravomocný rozsudek vynesl soud v září 2017.

Solidarita, otevřenost, rovnost

Na středeční tiskové konferenci se kromě lidí, kteří tvoří součást kolektivu Kliniky, sešli i zástupci skupin a organizací, které s Klinikou spolupracovaly, aby myšlence komunitního centra vyjádřili podporu.

„Podporujeme a podporovali jsme Kliniku jako prostor pro diskusi, vzdělávání a činnost na principech solidarity, otevřenosti a rovnosti. Útoky na ni, ať už fyzické nebo politické, jsou útoky na tyto hodnoty. Není náhoda, že největším politickým odpůrcem Kliniky je místní ODS, jejíž program je v rozporu s těmito hodnotami,“ uvedl zástupce Socialistické solidarity. „Budeme nadále stát za tímto projektem a děkujeme všem Klinikářkám a Klinikářům za jejich vytrvalost a vstřícnost.“

Další skupinou, která přišla Kliniku podpořit, byly feministické křesťanky RFK, které uvedly, že Klinika je pro ně naprosto zásadní místo, bez něhož by jejich kolektiv pravděpodobně neexistoval. „Většina z nás se tu seznámila, tady jsme zjistily, že máme společné téma, a také se přesvědčily, že změna je možná. Tady jsme se rozhodly aktivně se věnovat tématu, které by jinak ve veřejné debatě zcela chybělo,“ řekla jedna z členek RFK. Spojování náboženství a feminismu či levicové kritiky budí podle feministických křesťanek kontroverze nejenom v církvích a u konzervativnější veřejnosti, ale i v prostředí radikální levice. „Klinika je ale natolik otevřená, že se zde našel prostor i pro tuto diskusi, a proto ji potřebujeme,“ uzavřely feministky.

Foto Petr Zewlakk Vrabec


Klinika musí zůstat!

Sociální centrum přišli podpořit i ekologičtí aktivisté z iniciativy Limity jsme my. „Svět, ve kterém žijeme, potřebuje takové kliniky, jako je ta žižkovská, má-li se vyléčit z nemocí, které ho dnes trápí. Developeři dál privatizují veřejný prostor pro kancelářské bloky a hypermarkety. Lidé umrzají na ulicích, zatímco staré domy chátrají. Jeden dům, jemuž se podařilo vrátit život, má být navzdory všem slibům politiků vyklizen. Podobně, přes všechny sliby z pařížské konference, se planeta dál otepluje. Obojí spojuje nemilosrdná logika zisku, která se prosazuje na úkor měst, lidí i klimatu – ať už jsou jejími vykonavateli uhlobaroni či spekulanti,“ prohlásil zástupce iniciativy Josef Patočka.

Podle Patočky potřebují sociální hnutí, která hájí právo na obyvatelné město či obyvatelnou planetu, ke své činnosti prostor. „Prostor otevřený a horizontální, prostor pro spontánní sebeorganizaci, jakým může být sociální centrum nebo klimatický kemp. Takový prostor, jakým je v Praze Klinika. Klinika musí zůstat. Patří na Žižkov, tak jako uhlí pod zem,“ uvedl Patočka.

Svou výzvu pak uzavřel pozvánkou: „Přijďte navštívit přednášku, besedu, workshop nebo promítání z bohatého programu, který se na Klinice koná. Přijít můžete i s vlastním nápadem. Například už dnes (ve středu 18. října) zde budeme mít mobilizační besedu k výjezdu na německé Ende Gelände, akci občanské neposlušnosti za klimatickou spravedlnost.“

Kliniku přišli podpořit další lidé i kolektivy, které zde mohly v průběhu několika let fungovat. V prohlášeních se připomněla humanitární pomoc v období migrační krize, která na Klinice probíhala, otázka ukončování bezdomovectví i to, že zde byl bezpečný prostor pro rodiče s dětmi a každodenní kulturní program. Zástupci Kliniky připomněli, že pro veškeré akce byly prostory poskytovány zdarma, jejich kolektivu z nich tak neplynul žádný zisk.

Jejich současný požadavek je, aby mohli zůstat alespoň do doby, než začne rekonstrukce objektu. V této souvislosti uvedli příklady squatů Milada a Cibulka, které byly vyklizeny a dodnes chátrají.

 

Čtěte dále