Palestina jako nosné téma labouristické konference

Nová iniciativa v rámci britské Labour Party se staví jasně na podporu Palestiny a zároveň vyvrací nařčení z údajného stranického antisemitismu.

Na výroční konferenci britské Labouristické strany, která se konala minulý týden v Brightonu, obdržel její předseda Jeremy Corbyn při svém hlavním projevu nejsilnější aplaus právě ve chvíli, když požadoval „ukončení útlaku Palestinců“ a skoncování s izraelskou „padesátiletou okupací a rozšiřováním nelegálních osad“. Šlo o jeden z příkladů podpory palestinských práv, jichž byla na konferenci hlavní britské opoziční strany k vidění celá řada. Po jistých rozpacích z loňského roku, kdy Corbyn mluvil na recepci proizraelské lobbistické skupiny Labourističtí přátelé Izraele (Labour Friends of Israel) se zdá, že je předseda labouristů, pokud jde o otázku Palestiny, daleko sebejistější. Corbynova nad očekávání dobře zvládnutá červnová předvolební kampaň jej sice nakonec do úřadu premiéra nedovedla, ale pomohla konsolidovat jeho pozici v čele strany. Levicový magazín Red Pepper tak hovořil o novém duchu demokratické debaty, který konferenci ovládl, a jasném signálu toho, že „levice jednoznačně vyhrála labouristickou občanskou válku“.

Palestinská svoboda prioritou

Další událostí konference bylo založení nové iniciativy Židovský hlas pro labouristy (Jewish Voice for Labour), která oponuje „snahám rozšířit definici antisemitismu za hranice jejího obsahu jako nepřátelství k Židům a jejich diskriminace“. Důvodem vzniku iniciativy bylo čelit proizraelskému Židovskému labouristickému hnutí (Jewish Labour Movement), které hraje klíčovou roli v honu na čarodějnice a snaží se Labouristickou stranu vylíčit jako „institucionálně antisemitskou“. Zatímco spojenci izraelské ambasády nepochybně ve skrytu lamentovali, atmosféra mezi delegáty vypovídala o jasné podpoře svobodě Palestiny a odsouzení izraelské okupace.

Aplaus vestoje provázel též vystoupení Naomi Wimborne-Idrissi, dlouhodobé propalestinské aktivistky a jedné z hlavních představitelek vzniklého Židovského hlasu pro labouristy. Wimborne-Idrissi sklidila nadšené ovace, když vyzvala k ukončení izraelské okupace, a to „jako židovka, antirasistka a oddaná členka obnovené socialistické internacionální Labouristické strany. A přátelé, nejsem antisemitka!“.

„Antisemitská krize“

Od chvíle, kdy byl před dvěma lety zvolen Jeremy Corbyn předsedou, čelí strana vykonstruované „antisemitské krizi“. Tato panika je živena účelovou koalicí pravicových médií, zhrzených anticorbynovských labouristických poslanců a vnitrostranickou lobby úzce napojenou na izraelskou ambasádu. Jak se pro BBC vyjádřil na konferenci předseda největší britské odborové organizace Spojme se (Unite) Len McCluskey, „nikdy neshledal“, že by strana měla „problém s antisemitismem“. „Šlo o vyvolání jistých nálad ze strany lidí, kteří chtěli podkopat pozici Jeremy Corbyna,“ doplnil.

Bouřlivé přijetí Wimborne-Idrissi během debaty o mezinárodní politice je dalším znamením toho, že řadoví členové nepřistoupili na zkazky o „labouristické antisemitské krizi“. Z průzkumu členské základny provedeného loňského května vyplynulo, že pouhých 5 procent členů si myslí, že antisemitismus je v Labour Party vážnějším problémem než v jiných stranách, zatímco nejsilnější skupina (47 procent členů) souhlasila s tím, že sice jde o problém, avšak nikoli větší než v ostatních stranách.

Wimborne-Idrissi v úvodu své řeči ocenila, že se strana znovu přihlásila ke klíčovému paragrafu o Palestině ze svého volebního programu, ve kterém se žádá „ukončení izraelské blokády“ Gazy, ukončení „okupace a osad“. V programu je rovněž uvedeno, že labouristická vláda „okamžitě uzná stát Palestinu“. I když stanovisko k osadám bylo oproti původnímu návrhu uhlazenější, zdá se, že pravicová stranická byrokracie je odpovědná za dočasné odstranění obou verzí.

Podpora od Kena Loache i šéfů odborů

Právě založení iniciativy Židovský hlas pro labouristy ovládlo diskuse v zákulisí konference. Podle vyjádření experta na Labouristickou stranu Alexe Nunnse pro The Electronic Intifada „šlo o jedinou schůzi mimo oficiální program, o které se mluvilo. Vyvolala značný ohlas“.  Samotná iniciativa uvedla, že jejímu založení bylo v elektrizující atmosféře v přeplněném sále přítomno více než tři sta lidí. Největší ovace sklidili nečekaní hosté, jako například cenami ověnčený režisér Ken Loach. Spolupráci s novou iniciativou oznámili šéf odborů Spojme se Len McCluskey a prezident odborů železničních strojvůdců Tosh McDonald. Iniciativa Židovský hlas pro labouristy tak znamená energickou opozici proizraelskému Židovskému labouristickému hnutí.

Avšak proizraelští labouristé se podle všeho nechtějí jen tak vzdát svých účelových antisemitských pomluv, jak dokazuje čerstvý příklad vyloučení izraelského antisionisty Mošé Machovera [dnes profesor filosofie na Londýnské univerzitě, dříve matematik žijící v Tel Avivu a spoluzakladatel izraelské socialistické strany Matzpen; z Labour Party byl vyloučen za svůj článek Antisionismus není antisemitismem, který byl publikován v magazínu Labour Party Marxists – pozn. red.]. Stejně tak jsou za údajný antisemitismus osočováni i Loach, McCluskey a McDonald [podobně jako bývalý starosta Londýna Ken Livingstone – pozn. red.].

Právě pro svůj neměnný postoj jsou však tito lidé vítáni v nové platformě, která stojí stejně tak rozhodně proti antisemitským předsudkům, jako se bere o právo kritizovat Izrael a jeho sionistickou státní ideologii.

Autor je novinář a redaktor webu The Electronic Intifada.

Z anglického originálu Palestine was the issue at Labour Party conference, publikovaného na webu The Electronic Intifada, přeložil Zdeněk Jehlička. Redakčně kráceno.

 

Čtěte dále