Ne do plynu, ale do škol: nová kampaň proti nenávisti

Organizace Romea spustila kampaň, která má podpořit teplickou základní školu i vzdělávání romských studentů.

Seriál teplického deníku Moje první školní tablo vyvolal 1. listopadu po zveřejnění fotky z první třídy základní školy Plynárenská v Teplicích reakce na internetu. Fotografii žáků první třídy, na které jsou převážně romské a arabské děti, převzali správci facebookové stránky Neklan i některé dezinformační a nacionalistické servery a objevovala se pod nimi celá řada nenávistných komentářů. Na tuto kauzu se rozhodla reagovat organizace Romea spolu s osobnostmi kampaní „Oni je do plynu. My je do škol!

Výzvu inicioval Ivan Gabal, který je ambasadorem stipendijního programu organizace Romea. Kampaň reaguje na současnou vlnu rasismu, která se v poslední době šíří v České republice a především pak útoky na třídu prvňáčků v základní škole v Teplicích. „Rozhodli jsme se, že 50 procent vybraných prostředků darujeme této škole. Část finanční podpory bude použita na potřebné vybavení a školní pomůcky pro 1. třídu dle rozhodnutí vedení školy. Současně z těchto prostředků budou podpořeni žáci 9. tříd z této školy, kterým pomůžeme v přípravě na přijímací zkoušky na střední školu. A to bez rozdílu národnosti,“ píší autoři kampaně.

Druhou polovinu prostředků chtějí iniciátoři kampaně použít na na stipendijní podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol v příštím školním roce a také na program podpory studentů. „Kromě přímé finanční podpory mohou získat mentora, příspěvek na vzdělávací kurz, absolvovat stáž ve firmách, setkávat se na víkendových motivačních kurzech s dalšími romskými studenty z celé ČR,“ upřesňuje organizace Romea využití části vybraných prostředků.

Diskutéři, kterým se nelíbilo zveřejněné tablo, se kromě etnického původů prvňáčků podivovali i tomu, že jsou ve třídě kromě učitelky také dvě asistentky. „Ty dvě asistentky, už jen to ukazuje, co to bude za spodinu, u nás v 1. třídě byla jedna učitelka. Jak to také má být,“ uvedl jeden z diskutérů pod fotkou prvňáků.

Kampaň byla spuštěna v úterý 14. listopadu a za necelý týden přispěli lidé více než dvěma sty tisíci korunami. Připojili se například Fedor Gál nebo Michael Kocáb. „Výzva vyvolala kladnou odezvu. Lidé si podle všeho uvědomují, že je potřeba v tomto směru něco dělat a že to téma ve společnosti rezonuje,“ uvedl pro Alarm iniciátor kampaně Ivan Gabal.

 

Čtěte dále