Poslanci ODS: Na nájemníky musí být přísnost

Zpřísnění nahlašování trvalého bydliště, které už stačili navrhnout noví poslanci, jen zkomplikuje situaci těch, kdo nebydlí ve vlastní nemovitosti.

Noví poslanci už stihli připravit novely některých zákonů. Je mezi nimi i zpřísnění nahlašování trvalého bydliště pro české občany. Cílem je podle předkladatelů z řad poslanců ODS snižovat riziko na straně nájemců, například v oblasti exekucí. Návrh je bohužel založen na všeobecné neznalosti české společnosti v této oblasti a souvisí i s represivními tendencemi vůči lidem v hmotné nouzi.

Doposud platí, že pro nahlášení trvalého bydliště stačí doložit právní vztah k dané nemovitosti nebo mít souhlas vlastníka. Pokud dům či byt vlastníte nebo jste družstevník, zažádáte o trvalý pobyt a předložíte příslušné dokumenty. Pokud si byt „jen“ pronajímáte, předložíte nájemní smlouvu. Úřad vás na dané adrese přihlásí a majitel dostane oznámení o tom, kdo má v jeho nemovitosti trvalé bydliště. Není tedy pravda, že majitelé tyto informace nemají a jsou vydáni napospas podvodným nájemníkům. Majitel nemovitosti může také požádat o zrušení trvalého pobytu osob, které v dané nemovitosti pobývají neoprávněně. A není to nijak náročný proces.

Snaha o omezování možnosti trvalého pobytu především posiluje nejistotu lidí, kteří žijí v nájemním bydlení.

V české společnosti panuje představa založená na situaci před rokem 1989, že trvalé bydliště zaručuje absolutní a nezrušitelný vztah k bytu či domu. Tedy že to je právě nahlášené trvalé bydliště, které určuje, zda vás někdo může či nemůže vystěhovat. Lidová moudrost dokonce říká, že rodinu nejde „z bytu dostat nikdy“. Další obavou jsou exekutoři a strach, že pokud umožníte trvalý pobyt svému nájemníkovi, přijdete kvůli tomu o byt nebo jeho vybavení. Tyto věci lze ošetřit v nájemní smlouvě a cizí nemovitost tak jednoduše zabavit nejde. Když přijde oznámení o exekuci na adresu majitele, protože hledají vašeho nájemníka, rozhodně to není radostná situace. Korektním exekutorům ale stačí zaslat oznámení o změně nájemních vztahů nebo vlastnictví. Stresu se tím sice nevyhnete, ale pořád to neospravedlňuje mylné domněnky, že za vše může trvalé bydliště.

Snaha o omezování možnosti trvalého pobytu především posiluje nejistotu lidí, kteří žijí v nájemním bydlení. Tento typ bydlení je vnímán jako druhořadý a lidé v nájemních bytech se tak musí potýkat se spoustou problémů. Na trvalé bydliště se například váže počet bodů při přihlašování do mateřské školy – a když ho nemáte, komplikuje se vaše dosažitelnost úřady. Situace sociálně vyloučených lidí se tak jen zabetonovává a cesta ven je pro ně téměř nemožná.

Proti chudým a vyloučeným

Česká republika se s návrhy na zpřísnění nahlašování trvalého bydliště dostává o několik desetiletí zpět a jde proti trendům ve vyspělých zemích Evropské unie. Cílem těchto zemí je sledovat skutečný pobyt lidí, což přináší spoustu výhod (ano, bohužel i pro velkého bratra) – obce dostávají peníze na skutečný počet lidí, kteří žijí v jejich katastru, vědí, kdo u nich žije, a mohou s tímto údajem efektivně pracovat. Navíc jsou lidé dostižitelní úřady, soudy a dalšími institucemi. Čeští politici si myslí, že zpřísněním nahlašování trvalého bydliště sníží problémy v obcích a zlepší sousedské vztahy. Realita je ale jiná.

Už dnes řada lidí nemá trvalý pobyt tam, kde bydlí. Jejich počet by se v případě změny zákona radikálně zvýšil. Důsledků je celá řada. Ten, kdo nebydlí v místě svého trvalého pobytu, nemůže získávat sociální podporu a kvalitní sociální péči a je těžké ho dostihnout při řešení různých problémů. I tak vznikají exekuce.

Nezlepší se ani situace ve fiktivním nahlašování trvalého bydliště, což je typické pro středostavovské rodiče, kteří chtějí získat místo na „lepší“ základce. Praxe bude trvat dál – rodina či známí dají souhlas i tak, případně si lidé připlatí. Chudí a vyloučení na tom budou ve svých možnostech ještě hůř. Na jejich straně nebude stát ani zákon a stát. Usnadnění nahlašování trvalého bydliště nebo úplná změna na skutečný pobyt by k řešení řady problémů přispěla mnohem víc než neúčelná represe. Bohužel můžeme v této oblasti očekávat i další návrhy. Vážně se diskutuje dokonce i o znovuzavedení domovského práva. S tímto nápadem přišli ve volební kampani Starostové a nezávislí.

 

Čtěte dále