Zpěvačka Lorde se připojila k bojkotu Izraele

Známá novozélandská písničkářka oznámila zrušení svého izraelského koncertu na protest proti okupační politice.

Krátce poté, co Lorde na Twitteru minulé pondělí oznámila, že součástí jejího světového turné příští rok bude i koncert v Tel Avivu, se na sociálních sítích rozproudila debata, v níž po ní řada fanoušků žádala, aby červnový koncert kvůli pokračující izraelské okupaci Palestiny zrušila. Jednadvacetiletá novozélandská zpěvačka a držitelka Grammy vzápětí oznámila, že po diskusi s mnoha lidmi zvažuje možnost vystoupit jinde, ale po pár dnech koncert definitivně zrušila. Ve vyjádření pro The Jerusalem Post se omluvila a napsala: „Snažím se jako mladá občanka stále informovat, proto jsem před vybráním místa pro koncert o situaci hodně četla a vstřebávala mnohé názory. Těžko se mi to přiznává, ale v tomto případě jsem udělala chybu.“

Zpěvačka se svým rozhodnutí zařadila do početné společnosti umělců, kteří v minulosti bojkot Izraele podpořili. Mimo jiné jsou to Roger Waters, Annie Lennox, Brian Eno, Ken Loach, Elvis Costello, Gorillaz nebo Massive Attack.

Mezi reakcemi žádajícími zrušení koncertu byl i otevřený dopis od Nadiy Abu-Šanab a Justine Sachs. „Jsme dvě mladé ženy z Aotearoy (maurský název pro Nový Zéland – pozn. red.), jedna Židovka, jedna Palestinka (…) Palestinci žijící v okupovaných oblastech se netěší stejným právům jako občané Izraele. Je jim upírána svoboda pohybu a často i nejzákladnější služby. Miliony lidí dnes stojí proti izraelské vládní politice útlaku, etnických čistek, porušování lidských práv, okupace a apartheidu. Jako efektivní součást tohoto boje vnímáme ekonomický, intelektuální a umělecký bojkot (…) Hovořila jste o nutnosti ‚zůstat informovaná‘ ohledně netolerantní a diskriminační politiky Trumpovy administrativy. Proto Vás žádáme, abyste se stejně postavila k vládě Izraele,“ napsaly aktivistky.

Zpěvačka se svým rozhodnutí zařadila do početné společnosti umělců, kteří v minulosti bojkot Izraele podpořili. Mimo jiné jsou to Roger Waters, Annie Lennox, Brian Eno, Ken Loach, Elvis Costello, Gorillaz nebo Massive Attack. Stejně tak si ale vysloužila mnohdy nevybíravou kritiku. Eran Arieli, jeden z organizátorů, se omluvil izraelským fanouškům s tím, že byl prý „naivní, když si myslel, že by zpěvačka v jejím věku mohla ustát společenský tlak ohledně hraní v Izraeli“. Komička Roseanne Barr na Twitteru prohlásila, že Lorde je „bigotní“, a použila tak často omílaný argument, že bojkot Izraele znamená antisemitismus, při čemž stejně jako řada dalších ignoruje, že jde především o kritiku diskriminační politiky státu a s židovstvím to absolutně nesouvisí. S věcnější námitkou přišel deník The Forward, který poukázal na to, že zpěvačka prozatím neplánuje rušit koncerty v Rusku, které v dodržování lidských práv také zrovna neexceluje.

 

Čtěte dále