Corbyn chce dát bydlení všem lidem bez domova

Předseda britských labouristů navrhnul radikální řešení na ukončení bezdomovectví v celé zemi. Posílil by úřady a oslabil spekulanty.

Ihned pořídit přes osm tisíc nemovitostí v celé zemi a zajistit tak střechu nad hlavou lidem, kteří jsou momentálně bez domova. Zároveň žádat po místních úřadech, aby zařídily stavbu dalších přístřešků, a za tímto účelem jim poskytnout práva k užití prostor, které jsou momentálně záměrně ponechány prázdné. To by byly podle Jeremyho Corbyna kroky Labouristické strany, pokud by se dostala do vlády, jak prohlásil v neděli v pořadu The Andrew Marr Show na BBC.

„Je skutečně nehorázné, že postavíte luxusní budovu, záměrně ji coby investor necháte prázdnou, protože víte, že s růstem cen nemovitostí vyděláte deset nebo dvanáct procent ročně.“

Počty lidí bez střechy nad hlavou jsou podle Corbyna „otřesné“ a „naprosto zbytečné“. Místní úřady by měly zajistit stavbu domovů například místo luxusních věžáků pro zahraniční investory: „Je skutečně nehorázné, že postavíte luxusní budovu, záměrně ji coby investor necháte prázdnou, protože víte, že s růstem cen nemovitostí vyděláte deset nebo dvanáct procent ročně.“ Spousty budov byly navíc postaveny, ale mezitím o ně investoři ztratili zájem, proto dnes v Londýně stojí desítky prázdných domů.

Posledních sedm let v Anglii bezdomovectví kontinuálně narůstá. Na ulici v současné době žije kolem tří set tisíc lidí, což je zhruba o patnáct procent víc než v roce 2016. Odhady počtu dětí bez stabilního domova se v celém Spojeném království se pohybují kolem 128 tisíc. Podle charitativní organizace Shelter přichází o bydlení každý den dalších 140 rodin. Spousty dětí bydlí v ubytovnách a jiných dočasných přístřešcích.

„Problém je, že lidé bez domova prosí o peníze, jen aby měli kde přespat. Pořád se pohybují mezi ubytovnami. Jenže bez trvalé adresy nemůžete dostat práci a ani nemáte nárok na dávky,“ řekl Corbyn. „Nemůžete pomoci lidem na ulici, pokud jim neposkytnete domov. Proto přetransformujeme spousty míst, abychom navždy dostali lidi z ulice, a poskytneme jim čtyři tisíce nových domovů,“ píše se v prohlášení labouristů z loňského roku. „Bezdomovectví je ostudou nás všech, ale nejvíce by se měli stydět konzervativní ministři. Je to přímý následek rozhodnutí toryů v oblasti bydlení a ve financování charit a úřadů,“ komentoval nynější stav stínový ministr pro otázky bydlení John Healey.

 

Čtěte dále