Myšlenku nevyklidíš

Přinášíme (foto)reportáž z ostravské akce proti bezdomovectví, spekulacím s bydlením a na podporu pražské Kliniky, která se konala 5. ledna.

Páteční večer, ulice Stodolní. Za chvíli bude sedm a mýty opředené srdce ostravského nočního života se probouzí. Mezi ševelením disco hitů z nedalekého stánku s kebabem a útržky hovorů lidí postávajících a pokuřujících před hospodami se na rohu Stodolní a Pobialovy pomalu schází hlouček lidí. Jejich pohledy klouzají ke střeše dlouhodobě prázdného pětipatrového domu. Tomu dnes někdo vdechl nový život. Z jednoho z oken ve vrchní části se vznáší transparent Myšlenku nevyklidíš s odkazem na autonomní centrum Klinika a evropskou kampaň za bydlení pro všechny Hands off our homes (Ruce pryč od našich domovů). Transparent i některá další okna ozařují žárovičky vánočních světélek. V dalších oknech domu svítí světla a tančí kartonové siluety – symbol všech lidí, kteří nemají kde bydlet, protože nedosáhnou na tržní nájmy. „Podle mě je prostě skvělý, že se něco takovýho děje. Já jsem squatoval pár let v Praze na Miladě, pak jsem se dostal sem a připadalo mi, že Ostrava je, co se squatů týče, úplně mrtvá,“ reflektuje akci muž, který se představil jako Filip.

My tři squatteři jdeme k vám

Událost byla prezentována na facebookovém profilu uskupení Probuď domy (více informací o skupině viz infobox) jako benefiční akce pro pražské autonomní sociální centrum Klinika. Postupně odhalovaný program sliboval čtení radikální poezie, koncert anarchofolku a performanci umělecké skupiny NEWkus. V pátek ráno se navíc objevila videopozvánka s aktivisty přebásněnou písní na motivy klasické tříkrálové koledy s otevřenou podporou squatterů a squatterek po celém světě.

Odbíjí sedmá. Mladá dívka vítá příchozí prohlášením pořádajícího kolektivu. Ostře se v něm vymezuje proti situaci s bydlením v Moravskoslezském kraji i celé České republice – na jedné straně mnoho objektů zeje prázdnotou, na straně druhé se stále staví nové a nové domy s cenově nedostupnými byty. „Důstojné bydlení je dnes tak drahé a nedostupné, že si je může dovolit jen málo lidí. Ten zbytek se musí spokojit se závadovými byty ve vyloučených lokalitách, s přeplněnými ubytovnami nebo – v tom nejhorším případě – s lavičkou v parku,“ vysvětluje dívka do mikrofonu.

Vzdor pařátům spekulantů s bydlením

Cílem akce je symbolicky oživit několik let prázdný chátrající dům. Kolektiv chce poukázat na to, že vyklizením Kliniky boj za právo na město a bydlení neskončí. „Myšlenku nevyklidíš! Chceme důstojné bydlení pro všechny. Chceme, aby byly všechny prázdné domy obsazené a aby už nikdo nikdy neskončil na ulici. A taktéž chceme, aby Klinika ještě hodně dlouho žila. Prostory jako Klinika, kde se dnes tvoří nový svět, nikdy nesmí skončit v pařátech spekulantů s bydlením,“ pokračuje dívka.

Proslov se setkává s velkým aplausem asi pěti desítek přítomných. Větší část z nich je tu cíleně na základě pozvánky ze sociální sítě, zastavují se však i náhodní kolemjdoucí. Přišla jsem hlavně na Protimluv, myslím, že radikální poezie v Ostravě mnoho prostoru nemá,“ popisuje důvody svého příchodu dlouhovlasá blondýnka. K veršům Egona Bondyho a následujícím představením se rozdává ovocný punč a veganské cukroví z dílny ostravské odnože Food Not Bombs. Okolo jedenácté někdo z protějších domů spustí light show, která celý dům pokropí drobnými světelnými vločkami. Zatímco venku se množí policejní hlídky, členové ad hoc vzniklé umělecké skupiny na chvíli oživují vnitřek domu a následně ho pokojně opouštějí.

 

 

 

 

 

 

Čtěte dále