Před druhým kolem prezidentské volby buďme ostražití

Dá se předpokládat, že Miloš Zeman vytáhne na Jiřího Drahoše to nejhorší. Právě proto ale může Drahoš zvítězit.

Podle německého deníku Süddeutsche Zeitung by se Jiří Drahoš měl připravit na to, že se ho Zemanův tým pokusí zdiskreditovat špinavou kampaní. Deník přitom zmínil i zkušenost z prvních přímých voleb prezidenta v roce 2013. Tehdy, jak si vzpomínám, poškodil Zemanova protikandidáta Karla Schwarzenberga lživý inzerát v deníku Blesk. Jeho autoři se spolehli na protiněmecké nálady části české veřejnosti. Útok přišel těsně před druhým kolem, když už Schwarzenberg neměl možnost reagovat. Němci jsou hnusní, vědí přece čeští vlastenci, a nejhorší jsou ti sudetští. Nebezpečí, že se budou domáhat majetku svých předků, konfiskovaného po právu Benešových dekretů nebo i mimo ně, trvá a jistě je věčné.

Mravní a psychická degradace osobnosti Miloše Zemana se v posledních letech natolik prohloubila, že je ve svém počínání veden pouze svou ješitností, pomstychtivostí a radostí, že může nějakou skupinu lidí urážet a ponížit. Veřejný zájem dnes Zeman už vůbec nesleduje.

Budu-li nyní spekulovat, jaké potvorstvo může Zemanův tým na Drahoše vymyslet, nemá to být sebenaplňující předpověď. Mravní a psychická degradace osobnosti Miloše Zemana se v posledních letech natolik prohloubila, že je ve svém počínání veden pouze svou ješitností, pomstychtivostí a radostí, že může nějakou skupinu lidí urážet a ponížit. Veřejný zájem dnes Zeman už vůbec nesleduje. Před dvaceti lety jsem mu sloužil jako zmocněnec vlády pro lidská práva. Už tehdy byla spolupráce s ním velmi obtížná, ale ještě její součástí byly také Zemanovy racionální přístupy.

Jeho iracionální protiarabské a protimuslimské postoje ale byly už tehdy silné. I jeho nekritický vztah ke státu Izrael byl vždy účelově protipalestinský a způsobil v mnoha zemích České republice potíže, na něž se ani po dvaceti letech ve světě nezapomnělo. „Když vás ti Palestinci nebudou poslouchat, vyžeňte je ze země, jako jsme to my po druhé světové válce udělali odsunem Němců,“ radil tehdy představitelům státu Izrael.

Myslím si však, že tentokrát už Zeman ohranou německou kartu nevynese. Je tu jiné strašidlo, a Zeman si už leccos v posledních třech letech nacvičil. Vzbuzuje strach z uprchlíků a vyvolává nenávist k islámu. To ho přivedlo před dvěma lety na společné pódium s Martinem Konvičkou a bylo to i motivem jeho návštěvy sjezdu Okamurova hnutí Svoboda a přímá demokracie. Protiislámský postoj je v Česku stále silná karta. Česká republika, nejen státní představitelé, ale i její obyvatelstvo, je v tom z Evropské unie jednoznačně nejhorší.

Z kampaně před prvním kolem prezidentské volby se může jevit, že největší Drahošovou slabinou je jeho slušnost, a to právě oproti Zemanově sprosťáctví a vulgaritě. Myslím si, že to je naopak. Je to Drahošova síla, s níž Zemana porazí.

Autor je novinář.

 

Čtěte dále