Erdoğan, terorist! Kurdové demonstrují za propuštění Saliha Muslima

Do Prahy se sjeli Kurdové z okolních zemí, aby vyjádřili podporu zde zadrženému představiteli Sjednocené demokratické strany.

Asi dvě stovky Kurdů se sešly v pondělí 26. února v deset hodin dopoledne na Václavském náměstí. V průběhu celého dne demonstrují na různých místech v Praze za propuštění bývalého předsedy Sjednocené demokratické strany (PYD) Saliha Muslima. Ten byl v neděli 25. února zadržen českou policií na základě žádosti Turecka a zatykače Interopolu. Mezi protestujícími převládají Kurdové z Německa. Hodlají v Praze zůstat několik dní nebo se ještě vrátit v případě, že bude Salih Muslim vzat do vazby. Demonstrant, který se představil redakci jako Zeresh, dorazil z Vídně. „O demonstraci jsem se dozvěděl včera večer a hned ráno v pět hodin jsme s přáteli vyrazili autobusem do Prahy. Pokud bude potřeba, zůstanu tady i několik dní,“ uvedl pro Alarm.

Další účastník demonstrace pochází přímo z Afrínu, který v současnosti čelí turecké ofenzivě, a na demonstraci dorazil z Německa. „PYD je v čele hnutí, které v posledních letech bojuje proti ISIS na severu Sýrie. Česká republika nyní plní požadavky Turecka, které považujeme za diktátorský režim vedený Erdoğanem. Ten po dlouhou dobu bojuje proti našim lidem, bombarduje domy v Afrínu, a dokonce pomáhá ISIS. Jsme skutečně ohromeni tím, že se proti Turecku celý svět nepostavil. Je to ostuda,“ řekl muž.

„Věříme v demokracii a nezávislost soudů v České republice. Podle našeho názoru je zatykač na Saliha Muslima neoprávněný. Doufáme, že ho brzy pustí na svobodu,“ řekl jeden z Kurdů žijících v Praze. Na demonstraci podle něj dorazili Kurdové z Německa, Rakouska, Švédska nebo Francie. Na závěr dodal: „Pokud soud pošle našeho předáka do vazby, do Prahy dorazí protestovat desítky tisíc Kurdů z celé Evropy.“

Z Václavského náměstí se účastníci protestu vydali před Obvodní soud pro Prahu 1 na Ovocném trhu. Dále pokračovali přes Revoluční třídu, Štefánikův most a dorazili až před Ministerstvo vnitra na Letné. Po několika hodinách se postupně rozdělili do menších skupin a část z demonstrantů pokračovala před Ministerstvo spravedlnosti ve Vyšehradské ulici.

Turecko podle televize Al-Džazíra požádalo o vydání bývalého lídra hlavní strany zastupující syrské Kurdy v Sýrii. Tisková mluvčí Ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová pro Alarm toto tvrzení vyvrátila: „Dosud jsme od Turecka nedostali žádost o vydání. Případ má nyní na stole městské státní zastupitelství v Praze a o případné vazbě Saliha Muslima pak rozhodne městský soud.“

Mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová k tomu uvedla: „Státní zástupkyně se ještě nerozhodla, jestli podá soudu návrh na vzetí Saliha Muslima do vazby. Zatím zjišťuje informace k případu a má lhůtu do dnešní půlnoci.“ Pokud státní zástupkyně shledá, že uvedené důvody pro vzetí do vazby nejsou dostatečné, bude Salih Muslim propuštěn. V opačném případě podá zítra ráno návrh na vzetí do vazby městskému soudu v Praze. Ten bude mít na rozhodnutí 24 hodin.

Jeden z organizátorů protestu Tahsin Housein se po pondělní demonstraci kolem čtvrté hodiny setkal s náměstkem Ministerstva spravedlnosti Petrem Jägerem. „Zástupce ministerstva nám potvrdil, že na 99 procent proběhne zítra soud o vazbě Saliha Muslima,“ řekl Housein a dodal, že Kurdové plánují další solidární demonstraci na úterý 27. února před městským soudem v Praze.

Turecký místopředseda vlády Bekir Bozdağ v pondělním televizním rozhovoru prohlásil: „Turecko očekává, že Muslim, který je vůdcem teroristické skupiny a proti Turecku aktivně osnuje teroristické útoky, bude Českou republikou vydán na základě právních podmínek platných mezi oběma zeměmi.“ Podle turecké státní tiskové agentury Anadolu čelí Muslim obvinění, že se měl podílet na teroristickém útoku v Ankaře v roce 2016. Podle ankarského soudu se měl dopustit trestných činů poškozování národní jednoty a celistvosti, vraždy, poškození veřejného majetku a nakládání s nebezpečnými materiály. Obvinění se týkají útoku na nákupní centrum v centru hlavního města, při kterém výbuch automobilu zabil třicet sedm lidí.

Turecko považuje PYD i ozbrojené křídlo strany YPG (Lidové obrané jednotky) za teroristické skupiny navázané na Stranu kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku zakázaná. Podle deníku New York Times Salih Muslim odmítá obvinění Turecka a popírá, že by bylo YPG součástí PKK. Turecká armáda spolu s rebely ze Svobodné syrské armády (FSA) koncem ledna zaútočila na kurdskou enklávu Afrín na severu Sýrie. Cílem operace je vytlačení kurdských jednotek, které Turecko vnímá jako bezpečnostní ohrožení. YPG je součástí Syrských demokratických sil, které jsou významnými spojenci koalice proti ISIS vedené Spojenými státy. List New York Times dále uvádí, že evropské státy neevidují organizace syrských Kurdů jako teroristické skupiny, takže soudy v minulosti nevyhověly Tureckým žádostem o vydání.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naposledy aktualizováno 26. února v 17:23.
 

Čtěte dále