#MosqueMeToo: Sexuální násilí při pouti do Mekky

Muslimské ženy promlouvají o zkušenostech s násilím, které páchají muži během náboženských rituálů.

Na Twitteru přibývají svědectví muslimských žen, které popisují situace, kdy je obtěžovali muži během poutě do Mekky nebo při jiných náboženských rituálech. Vlnu tweetů odstartovala egyptsko-americká novinářka Mona Eltahawy, která se věnuje feministickým tématům. Na svém twitterovém účtu sdílela také článek arabské feministické online platformy Stepfeed s komentářem, ve kterém pozitivně hodnotila, že muslimské ženy promlouvají o sexuálním násilí, které na nich páchají muži během poutě do Mekky i během dalších náboženských obřadů.

Sama Mona Eltahawy popsala už v roce 2015 v knize Šátky a panenské blány s podtitulem Proč Střední východ musí projít sexuální revolucí svou vlastní zkušenost z roku 1982, kdy jí bylo patnáct let a stala se obětí sexuálního napadení během poutě do Mekky. Pod hashtagem #MosqueMeToo zveřejnily ženy za poslední týden tisíce různých zkušeností se sexuálním obtěžováním a sexuálními útoky během náboženských obřadů.

Řada žen uvádí, že sexuální napadení během poutě do Mekky jim navždy zkazilo vzpomínku na tento rituál a projev víry, na který se předtím tak těšily. Traumatizující vzpomínky jsou pro ně zároveň důvodem, proč by pouť do Mekky podruhé absolvovat nechtěly. Pouť do Mekky (arabsky hadždž) je jedním z pěti pilířů islámu. Měl by ji vykonat každý zdravý muslim alespoň jednou za život. Další pilíře islámu jsou vyznání víry, modlitba, dobročinnost a půst.

Kromě obtěžování a útoků si ženy také stěžují například na to, že je imám vyhodil z mešity, protože byly podle něj pokušením pro muže, nebo diskutují o tom, jak situaci zlepšit. „Mluví se o tom, že by ženy a muži měli být oddělení. Co by to ale udělalo s muslimskou komunitou? Musíme odtabuizovat téma sexuálního násilí a naučit muže, aby se ovládali,“ píše žena s přezdívkou Fatimah.

„Muslimské ženy jsou stejně jako všechny ženy oběťmi sexuálního obtěžování,“ píše sloupkařka Aisha Sarwari a dodává, že když se sexuální obtěžování odehraje v náboženském kontextu, vyžaduje se po ženách, aby o tom mlčely, protože se mají podřídit vyššímu zájmu. To je podle pákistánsko-americké autorky projevem útlaku a nespravedlnosti.

Častým tématem, které ženy ve svých tweetech zmiňují, je domnělá souvislost mezi necudností a sexuálním násilím. Podle diskutujících žen se právě na příkladu poutě do Mekky jasně ukazuje, že i cudně oblečené ženy se stávají oběťmi sexuálních útoků. Faranak Amidi z BBC k tomu podotýká, že sexuální násilí nesouvisí s tím, jak jsou ženy oblečené a zda jsou nebo nejsou cudné. „Jde o to, jak jsou muži učeni dívat se na ženy a přemýšlet o nich,“ tvrdí novinářka. Ke kampani se připojili i někteří muslimští muži, kteří zmiňují otřesné zážitky žen ve svém okolí. Kampaň #MosqueMeToo se ovšem stala také terčem kritiky, podle které si ženy své zážitky vymýšlejí.

 

Čtěte dále