Nekonečné vyjednávání o usedlosti Šatovka

Obsazení usedlosti v Šáreckém údolí předcházela roční snaha Spolku Šatovka o založení komunitního centra. Jednání s městskou částí však skončilo neúspěchem.

Kolektiv Resurp Crew zůstává navzdory policejní blokádě i mrazivému počasí už třetí den na střeše usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí. Budovu poprvé obsadili už před dvěma lety. Tehdy se však s vedením městské části dohodli, že pro dům najde využití, což se dosud nestalo. Squatteři a squatterky tentokrát nehodlají střechu domu opustit až do příštího jednání zastupitelstva Prahy 6, které se uskuteční 23. února. V pátek večer s nimi neúspěšně vyjednával starosta Ondřej Kolář (TOP 09) a po jeho odchodu zasáhla proti desítce lidí na střeše policie. Tiskový mluvčí policie uvedl: „Velitel zásahu v průběhu noci rozhodl, že v tuto chvíli není z taktického a bezpečnostního hlediska vhodné provést zákrok. Rozhodl, že objekt budou policisté střežit, aby tam nemohly neoprávněně vniknout další osoby.“ V neděli pak policie překvalifikovala jednání squatterů z přestupku na trestný čin. Měli se dopustit zásahu do práv k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru, za který jim hrozí až dva roky vězení. Pokud vznikne velká škoda nebo se prokáže, že čin spáchala organizovaná skupina, mohou dostat trest až pět let.

V rozporu s tiskovým prohlášením policisté proti lidem na střeše údajně zasahovali také v noci z neděle na pondělí. „Počkali si, až odejdou novináři, a stříkali na ně dráždivou chemikálii. Zasáhli zásoby jídla a jeden spacák. Zkoušeli také svítit ostrým světlem a dokonce pouštěli přes střechu vysokofrekvenční zvuk,“ uvedl člen Resurp Crew, který je mimo dům, ale zůstává v telefonickém kontaktu s přáteli na střeše Šatovky. V pondělí ráno slezl ze střechy jeden ze squatterů, který potřeboval jít do práce. Policisté ho zadrželi a odvezli na služebnu v Kongresové ulici, odkud má být propuštěn hned po výslechu. Další dva lidé opustili budovu ještě ten den odpoledne.

Marná snaha Spolku Šatovka

Redakce Alarmu obdržela prohlášení Spolku Šatovka, který vznikl zhruba před rokem nezávisle na skupině Resurp Crew se záměrem založit v chátrající usedlosti komunitní centrum. Jednání o možném využití budovy podle něj iniciovali zástupci městské části Praha 6 už na počátku roku 2017, kteří spolek kontaktovali s nabídkou spolupráce. „Pokorně jsme předložili projekt a několik měsíců čekali, kam se jednání vyvinou. V září se k nám dostala informace, že rada městské části schválila náš projekt k dalšímu projednávání a měla nastat technická kontrola domu,“ píší zástupci Spolku Šatovka. Podle projektu, který má redakce k dispozici, mělo komunitní centrum sloužit místním obyvatelům i příležitostným návštěvníkům. Kromě cyklodílny a občerstvovny měla v budově fungovat galerie nebo dílna Katedry audiovizuálních studií FAMU. Na přípravě projektu spolupracovala také organizace Ramus, která chtěla v Šatovce otevřít denní stacionář pro mladé lidi s postižením i bez něj.

Po slibných počátcích jednání mezi Spolkem Šatovka a vedením Prahy 6 však začala vzájemná komunikace váznout. Na dvě domluvená setkání starosta Ondřej Kolář prý nedorazil. V lednu roku 2018 dorazil spolku email od vedoucí kanceláře starosty městské části, kde se píše: „Pronájem středové části domu je téměř nemožný z důvodu špatného technického stavu domu. Není zajištěno vytápění, stav elektroinstalace neodpovídá stávajícím předpisům. V jednotlivých místnostech zůstalo původní vybavení. Zprovoznění této části domu je možné jen po rozsáhlých opravách. Myslím, že není vhodné v tomto stavu dům pronajímat.“ Zástupci spolku považují uvedené překážky za řešitelné a nabídli městské části, že na vlastní náklady zajistí elektroinstalaci i vytápění. Odpovědi od zástupců Prahy 6 se však už nedočkali.

Člen spolku Tadeáš Polák to komentoval slovy: „Nejsme tu od toho, abychom hodnotili squatterskou iniciativu, neiniciovali jsme ji a naše metoda byla jiná. Snažili jsme se postupovat oficiální cestou, která byla i mnohdy v minulosti právě squatterům doporučována jako obecně přijatelnější, přesto jsme neuspěli. Zaráží nás, že se městská část tvářila aktivitám naoko nakloněna, aby nám pak z důvodů, které považujeme za překonatelné, přestala být ze dne na den partnerem v diskusi.“

Do jednání o budoucnosti usedlosti se vložili také členové spolku Šárecké údolí, kteří publikovali otevřený dopis squatterům. „Nevíme nic o tom, že byste s MČ jakkoliv nadále vyjednávali o podmínkách třeba i omezeného využití. Možná se nyní dočkáte mediální pozornosti, ale nic to nemění na věci, že násilné vniknutí do objektu a jeho obsazení nemá v tomto případě opodstatnění a více než nadšení v nás vyvolává obavy,“ píší obyvatelé údolí Šárky. Dále vyzývají členy Resurp Crew, aby Šatovku opustili a předložili městské části projekt na její využití do zahájení celkové rekonstrukce. Autoři otevřeného dopisu se mají sejít v pondělí večer se zástupci Spolku Šatovka, aby projednali možnosti společného postupu. Obě sdružení mají zájem na tom, aby se urychleně našlo smysluplné využití objektu, který by měl sloužit veřejnosti.

 

Čtěte dále