O čem vypovídá smrt Jána Kuciaka

Vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně ožívá atmosféra divokých devadesátých let. Zločin podle všeho souvisí s kauzami, jimž se reportér věnoval.

Včera večer se v různých městech na Slovensku i v Česku sešly stovky lidí, aby uctili památku zavražděného investigativního novináře Jána Kuciaka (27) a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Cílem shromáždění bylo dát najevo, že podobné zločiny nemají v naší společnosti místo. Slovenský premiér Robert Fico, člen vládnoucí strany Smer-SD, která je (mimo jiné) propojená s podnikatelem Mariánem Kočnerem, mužem, který Kuciakovi v září vyhrožoval, ve svém prohlášení oznámil, že ministerstvo financí vyčlenilo milion eur pro toho, kdo poskytne informace vedoucí k rychlému objasnění a dopadení pachatele (či pachatelů) dvojnásobné vraždy. Na pátrání se spolupodílí i Policie České Republiky.

První úkladná vražda novináře na Slovensku

Ján Kuciak pracoval ve zpravodajském portálu Aktuality.sk a zabýval se daňovými úniky ve spojitosti s firmami velkých podnikatelských osobností. Především zkoumal firmy právě Mariána Kočnera, ale také developerské aktivity významných byznysmenů spojených se stranou Smer. Mezi ně můžeme počítat například Ladislava Bašternáka, který je vyšetřován pro daňové úniky Ústavním soudem, nebo ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Také se věnoval kauze Panama Papers. Policie Kuciaka a jeho snoubenku našla mrtvé v neděli večer v jejich domě ve Velké Mači, necelou hodinu od Bratislavy. Stalo se tak po výzvě rodiny, která se s párem přibližně od čtvrtka nedokázala spojit.

Mají-li se novinářky a novináři začít cítit bezpečněji, bude nutné vytvořit takové podmínky, které zajistí, že investigativní žurnalistika bude brána opravdu vážně.

Zveřejnění zprávy o vraždě vyvolalo (nejen) na Slovensku vlnu pobouření, ale i silnou solidaritu s rodinami zemřelých. Je to poprvé v historii, co slovenská policie vyšetřuje úkladnou vraždu novináře. Hned v pondělí ráno proběhla tisková konference s policejním prezidentem Tiborem Gašparem, který potvrdil, že smrt reportéra a jeho snoubenky s největší pravděpodobností souvisí s jeho prací. V pozdních včerejších hodinách se také začalo spekulovat o souvislosti vraždy Kuciaka s činností italské mafie. Novinář se totiž v posledním týdnu věnoval rozdělování eurofondů na východě Slovenska, do kterého měli být zapojeni lidé s vazbami na mafiánskou skupinu Ndrangheta z jihoitalské Kalábrie.

Kuciak čelil výhrůžkám delší dobu. V září podal trestní oznámení na Mariána Kočnera, který mu vyhrožoval zveřejněním kompromitujících informací o něm i jeho nejbližších, protože se novinář odhaloval daňové únik v souvislosti s Kočnerovým nově postaveným komplexem apartmánů. Trestní oznámení však nevedlo k žádným výsledkům. Sám policejní prezident nedokázal potvrdit, nakolik se jím policie zabývala, a na tiskové konferenci výhrůžky vůči novinářům zlehčoval. V souvislosti s vyšetřováním zdůraznil, že bude probíhat s co největší transparentností a že byly podniknuty kroky v zájmu ochrany dalších novinářů, kteří by se mohli kvůli své práci ocitnout v nebezpečí. Policie však dosud nezveřejnila žádné další detaily o vraždě ani neuvedla, jaká bezpečnostní opatření plánuje, aby se podobným incidentům předešlo.

Na pochyby novinářů o schopnostech policie Gašpar argumentoval úspěšným vyřešením vraždy právníka Ernesta Valka, k níž došlo před téměř deseti lety. Vraždu policie uzavřela koncem minulého roku se závěrem, že šlo o jednoduchý majetkový motiv – Valko údajně přistihl při činu zloděje a ten ho zastřelil. Průběh i závěry vyšetřování přitom provázely silné pochybnosti veřejnosti.

Propojení politiky, byznysu a zločinu

Práce reportérů v terénu je kvůli přístupu policie a politiků opravdu náročná. Novináři bývají často veřejně dehonestováni, politici jejich práci dlouhodobě zesměšňují a policie bere jejich podněty na lehkou váhu. I na tiskové konferenci se otevřela diskuse o změně postoje k novinářské práci – přítomní řešili, jak policie s poznatky a odhaleními novinářů zachází, proč často informace dál neprošetřuje a co všechno by se na spolupráci mezi žurnalisty a policií mělo změnit.

Počátky nezávislé žurnalistiky na Slovensku se v devadesátých letech týkaly především odhalování klientelistických a mafiánských struktur. Kritický způsob práce investigativců snažících se upozorňovat na propojení politiky, byznysu a různých ilegálních praktik vydržel dodnes. Vraždou Jána Kuciaka a jeho snoubenky jako by znovu ožíval duch devadesátých let, kdy bylo veřejné vyhrožování novinářům na denním pořádku.

Ján Kuciak ve svých článcích často suploval policii, což není úplně správně. Mají-li se novinářky a novináři začít cítit bezpečněji, bude nutné vytvořit takové podmínky, které zajistí, že investigativní žurnalistika bude brána opravdu vážně. A to jak ze strany politiků, tak ze strany policie. Zároveň s tím se nesmí brát na lehkou váhu výhrůžky, jimž novináři čelí, jako tomu bylo v případě zavražděného Kuciaka.

V reakci na novinářovu smrt vyjadřují slovenské i české redakce solidaritu s pozůstalými a upozorňují na to, že strachu je nutné se postavit. Za redakci Alarmu se připojujeme a vyjadřujeme upřímnou soustrast oběma rodinám a přátelům pozůstalých a plnou podporu slovenským kolegům a kolegyním v jejich práci.

Autorka je socioložka, pracuje jako inzertní specialistka kulturního čtrnáctideníku A2.

 

Čtěte dále