Šatovka podruhé

Po dvou letech se squatteři vrátili do vily Šatovka v Praze 6. Když naposledy odcházeli, místní radnice slíbila, že se začne o dům starat. Sliby však nesplnila.

V pátek se podařilo skupince squatterů z kolektivu Resurp Crew v tajnosti obsadit vilu Šatovka v Šáreckém údolí v Praze. Fakticky se vrátili na místo činu, Šatovku už totiž na osmnáct dní zabrali před dvěma lety. Nakonec ale po příslibu radnice Prahy 6, že se s domem bude něco dít a nebude dál opuštěný chátrat, objekt opustili. Nedělo se ale vůbec nic, a tak přišla další přímá akce. Místnosti tentokrát nebylo třeba uklízet – byly „připravené“ od minulé akce. Po rychlé odpolední okupaci domu squatteři a squatterky v pět hodin rozeslali prohlášení do médií a měli připravený program na víkend, počínaje pátečním večerem. K jeho realizaci už ale nedošlo.

Podle vyjádření členky kolektivu, která zůstala mimo dům, vydrží skupinka na střeše určitě déle než do pondělí.

V pozdních večerních hodinách se v pátek na Šatovku přijel podívat starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a začal s kolektivem vyjednávat. Po několika hodinách bylo jasné, že vyjednávání nikam nevede. Kolář kolektivu navrhl, ať dům do deseti hodin příštího dne opustí, a tím se vyhne policejnímu zásahu. Squatteři ale mají v plánu zůstat až do dne, kdy má zasedat rada Prahy 6, která má osud budovy na starosti, aby vytvořili tlak na radu, jež dům navzdory slibům nechala další dva roky chátrat. To bylo pro starostu nepřijatelné, odejít zase bylo, po zkušenosti z minula, nepřijatelné pro squattery. A tak začala noční policejní akce proti několika lidem, kteří se po odchodu starosty přemístili na střechu. Kromě policie, která se snažila v domě různě probourávat, aby si zjednodušila přístup na střechu, na místo přijeli i hasiči se zdvižnou plošinou, ze které opět proběhlo vyjednávání. Až někdy mezi čtvrtou a pátou hodinou policie svoji aktivitu vzdala s tím, že není schopná zasáhnout, aniž by vážně ohrozila zdraví přítomných.

Policie oblast v okolí Šatovky uzavřela a odřízla squattery na střeše. Během soboty došlo k pokusu dodat zásoby na střechu pomocí dronu, ale vzhledem k tomu, že se dům nachází v bezletové zóně, policisté tomu zamezili. Poblíž usedlosti se solidárně shromáždilo několik jednotlivců a na přání „shora“, od lidí na střeše, pouští filmy a hudbu. V osm hodin například běžel americký film Fízlové, hajzlové. Policie se skupince na střeše snažila znepříjemňovat život, v sobotních večerních hodinách na ně začala blikat světlometem, ale po krátké výměně názorů toho nechala.

Podle vyjádření členky kolektivu, která zůstala mimo dům, vydrží skupinka na střeše určitě déle než do pondělí. Kauzu se podařilo zmedializovat, po celou dobu byl na místě alespoň jeden televizní štáb.

Autor je redaktor Alarmu.

 

Čtěte dále