Tak jsme opět tady!

Zveřejňujeme prohlášení squatterského kolektivu Resurp Crew k dnešnímu obsazení usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí v Praze.

Navzdory překážkám, které nám staví do cesty realita, jsme se rozhodli, že opuštěnou usedlost v Šáreckém údolí znovu oživíme. Po dvou letech, které uběhly od doby, kdy jsme dům obsadili, uklidili od nánosů odpadků, uspořádali zde veřejné promítání a po slibu vlastníka, že usedlost začne záhy využívat, zase dobrovolně odešli, se vracíme.

Neuniklo nám, že se na Šatovce dosud neprovozuje ani luxusní, ani jiný domov důchodců, že zde nefunguje komunitní centrum pro sousedy, stejně jako víme, že tvrzení o napadení domu dřevomorkou a narušené statice bylo účelovou lží. A máme toho dost. Prostory, které poslední léta plní jen zatuchlina nesplněných slibů jeho správců a lží ctnostných ochránců soukromého vlastnictví, si podle nás zaslouží svěží vichřici.

Máme dosud v živé paměti chátrající vilu Milada, rozpadající se statek Cibulka či smutný osud lázní Albertov – všechny tyto v minulosti obsazené domy, ve kterých kratší či delší čas fungoval prostor pro svobodný život, policie násilným zásahem vyklidila. Znovunastolování pořádku mívalo divadelní ráz a po závěrečném aplausu se vlastníci trumfovali v příslibech rozličných podob, do kterých bude jejich majetek vzkvétat. Jak to nakonec dopadlo, se může každý přesvědčit na vlastní oči.

Víme, že tím, co děláme, porušujeme zákon, jeho realita nám ale v současné společnosti přijde zvrácená. V usedlosti Šatovka chceme vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk… Chceme i dále zkoušet fungovat jinak, společnými silami vytvářet struktury pro ty, kteří nemají možnost či nechtějí zápolit s realitou trhu, permanentní konkurenceschopnosti, hotovosti v pohotovosti, flexibility bez hranic… Zda bude naše budoucnost represivní a prázdná či třeba svobodná a naplněná, je na nás všech.

Městská policie, která na místo dorazila, opět odjela, dům je přístupný a na večer se chystá promítání. Doražte!

Kontakt na kolektiv: 608 179 434

 

Čtěte dále