Kemerovský požár – tragédie zaviněná korupcí

Tragédie v ruském městě Kemerovo pravděpodobně vypovídá i o špatném stavu kolaudovaných budov v zemi.

V obchodním centru ve městě Kemerovo vypukl v neděli v 17:10 tamního času (12:10 SELČ) požár, který doslova během pár minut zachvátil celý objekt. V noci se podařilo oheň zdánlivě uhasit, ovšem ráno se z centra začala znovu valit oblaka kouře a objevily se i plameny.

Počty obětí jsou podle různých zdrojů hrozivé: oficiální zdroje mluví o 64 obětech, převážně by se mělo jednat hlavně o děti. Neoficiální zdroje (kemerovští bloggeři) ale hovoří minimálně o 170 obětech. Navíc dodávají, že do kemerovské márnice jsou přivážena další a další těla a údajně už došly pytle na mrtvoly. Pozůstalí jsou k tělům pouštěni na základě podpisu dohody o mlčenlivosti a městem se proslýchá, že nakonec obětí může být až tři sta.

Podplácení bezpečnostních prověrek a kolaudací?

Neděli využily rodiny s dětmi k odpočinku či návštěvě kina. Mluví se dokonce i o tom, že na jedné z projekcí zůstala uvězněna celá školní třída. Příčiny požáru jsou v tuto chvíli vyšetřovány – dle oficiálních zdrojů se jedná buďto o žhářský útok, nebo o závadu na některém z automatů umístěných na chodbách. Poslední verze připouštějí i to, že k explozi došlo v místnosti, která slouží dětem jako trampolínový park. Jedno z dětí prý mělo u sebe zapalovač, od kterého trampolíny chytly a vybuchly „jako střelný prach“.

K tragédii ale přispěla i špatná bezpečnostní opatření. Únikové východy byly zamčeny, požární poplach nefungoval a lidé nevěděli, že budova hoří. Hasící přístroje na chodbách vůbec nebyly.

Maximální teploty, kterých požár dosahoval, se prý pohybovaly mezi 600 a 800 stupni Celsia. Více než po dvaceti čtyřech hodinách od vypuknutí je teplota uvnitř objektu přes 200 stupňů.

Budova nákupního centra sloužila původně jako výrobní hala, která byla později přestavěna na obchoďák. Podle tajného neoficiálního zdroje novin Novaja gazeta byly všechny bezpečnostní a kolaudační prověrky podplaceny. V každém větším městě na území Ruské federace se nachází minimálně jeden takovýto objekt – původně výrobní hala přestavěná na nákupní centrum. Jenom v Kemerovu je ještě jeden takový.

Protesty, které Putin nechce

Na příkladu protestů, které v důsledku hrozné tragédie dnes probíhají, je vidět, že úhlavním nepřítelem Vladimira Putina není ve skutečnosti onen mýtický „Západ“, ale jsou to zejména obyčejní Rusové. Proti nim totiž rozpoutal dezinformační válku a pro ně vytvořil obraz velkého a dobrého ochranitele před zlým a prohnilým zbytkem světa.

Zhruba 4000 protestujících, kteří chtějí vědět, kolik je skutečně obětí a kdy budou vydány jejich oficiální seznamy, byly označeny gubernátorem Kemerovské oblast Amanem Tulejevem za hrstku 200 křiklounů, kteří nemají nic společného s pozůstalými, ale jsou najati „opozicí“. Dav je rozdělen na dvě části – větší část nevěří oficiálním prohlášením, menší část ovšem tvrdí, že je celá akce diverzní činností Západu. Prý není možné, aby bylo zaznamenáno tolik videí, nahraných telefonních rozhovorů nebo printscreenů zpráv. Jedná se prý o předem připravenou provokaci, která má podtrhnout víru ve vlast.

V tuto chvíli je pro všechny dost složité usledovat proud zpráv a oddělovat propagandu, fake news a reálné informace. Mezi lidmi se například šíří informace o tom, že kolem celého Kemerova je nastoupeno několik desítek armádních jednotek. Tato zpráva zatím nebyla ani potvrzena, ani vyvrácena. Jedno je však jisté – dav dělí od radnice několik řad těžkooděnců z jednotek OMON. Vladimir Putin přiletěl ráno na místo tragédie, poklonil se obětem a položil kytici, ale na náměstí mezi lidi nešel, sešel se pouze s delegací. Zástupce města opustil náměstí kolem 16:00 kemerovského času. Na zítřek na devátou ranní je svolána další protestní akce. Vladimír Putin zároveň zítřek vyhlásil dnem státního smutku.

 

Čtěte dále