Státní kontejnery místo sociálního bydlení

Dle nového návrhu Ministerstva pro místní rozvoj chce vláda stavět nový typ bydlení pro chudé – takzvané sociální domovy. 

Podle nově připravovaného návrhu zákona o sociálním bydlení by se mělo začít stavět segregované ubytování kontejnerového typu v nových státem podporovaných ubytovnách. Ministerstvo pro místní rozvoj hovoří až o 55 tisících buněk. Proti tomu se však vymezili odborníci i někteří poslanci – tvrdí, že by stát vytvořil tisíce ghett. Odborníci z Platformy pro sociální bydlení oproti návrhu představili deset předpokladů řešení bytové nouze.

„Bydleli jsme s ženou v běžném bytě. Později ovšem přišel rozvod a těžký úraz a já se musel přestěhovat na ubytovnu. Z vlastní zkušenosti tedy vím, že zařízení tohoto typu neumožňuje lidem návrat do společnosti ani k normálnímu životu. Na ubytovnách jsou nepřirozené podmínky, lidé ztrácejí schopnost komunikace a přirozené návyky k normálnímu životu. Vytváří se segregované prostředí, které neumožňuje sehnat práci,“ komentoval záměr ministerstva Emil Jíra, který prošel několika ubytovnami a zastupuje Asociaci lidí pro domov, která sdružuje lidi se zkušeností s bytovou nouzí.

Počet lidí v bytové nouzi od roku 2010 strmě roste. Výjimkou je pouze několik měst a městských částí v Česku. Daří se například v Brně, Liberci či v Praze 7.

Jistotu bydlení ve standardním nájmu postrádá zhruba 200 tisíc Čechů, z toho až 20 tisíc dětí. Po nepřijatém zákonu o sociálním bydlení za minulé vlády Bohuslava Sobotky nyní Ministerstvo pro místní rozvoj přišlo s novým návrhem. Současný návrh počítá s výstavbou až 55 tisíc buněk v nových tzv. sociálních domovech, tedy státem podporovaných ubytovnách. Sociální domovy zmiňuje podklad pro věcný záměr nového zákona o sociálním bydlení. Pro Platformu pro sociální bydlení to potvrdil i ředitel odboru politiky bydlení Ministerstva pro místní rozvoj Jiří Klíma.

Ubytovny nejsou řešení

Proti záměru výstavby sociálních domovů, které by koncentrovaly chudé, se postavili odborníci a organizace pracující s lidmi bez domova sdružení v Platformě pro sociální bydlení, zástupci Asociace lidí pro domov, která sdružuje lidi se zkušeností s bytovou nouzí, ale například i poslankyně Olga Richterová (Piráti), Kateřina Valachová (ČSSD) či poslanec Jan Čižinský (starosta Prahy 7 a poslanec za KDU-ČSL).

Ubytovny nejsou řešením bytové nouze, ale jejím původcem. Nedává žádný smysl, aby stát stavěl ubytovny. Ubytovny koncentrují chudobu i sociální vyloučení. Za peníze daňových poplatníků by stát postavil tisíce nových ghett,“ představil důvod kritiky návrhu ministerstva předseda Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka. Návrh zákona se musí dle Ripky změnit. Stávající návrh odporuje dobré zkušenosti měst i programovému prohlášení vlády, která se zavázala počet lidí bez bydlení snižovat. Stejně tak je v rozporu s doporučením poslední zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu i s doporučeními odborníků. Platforma oproti návrhu, který by měl stavět státní ubytovny a prohlubovat bytovou nouzi, představila Desatero předpokladů pro skutečné řešení bytové nouze. Desatero je zveřejněno na stránkách Platformy pro sociální bydlení.

Se záměrem ministerstva stavět státní ubytovny nesouhlasí ani poslankyně Olga Richterová (Piráti): „Potřebujeme dlouhodobá řešení, která například rodiny s dětmi vyvedou z bludného kruhu ubytoven, špatné školní docházky a obtíží s udržením práce. Zkušenosti ukazují, že nejjistější pomocí je kombinace intenzivní sociální práce a bydlení ve standardních bytech rozmístěných v běžné zástavbě. Stavět sociální domovy je to nejdražší a nejméně efektivní řešení, bez opory v odborných zkušenostech. Budu se na to počátkem dubna ptát na schůzce s příslušným panem náměstkem. Současně nesmíme zapomínat na dostupné bydlení obecně, například na udržení bytů v obecním vlastnictví.“

Složitější, ale správná cesta

K návrhu se vyjádřila i poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD): „Stavět gheta nic neřeší, musíme jít jinou, složitější, ale správnou cestou. Na jejím konci je skutečná pomoc a respektování potřeb bydlení mladých rodin, osamocených seniorů i lidí, kteří se ocitli v tíživé životní situaci.“

Počet lidí v bytové nouzi od roku 2010 strmě roste. Výjimkou je pouze několik měst a městských částí v Česku. Daří se například v Brně, Liberci či v Praze 7, které vzájemně spolupracují v rámci Partnerství pro ukončování bezdomovectví.

„V Praze 7 se bytovou nouzi snažíme řešit i přes určité limity, jako je malý bytový fond. S tím se musí potýkat většina obcí. Stát může pomoci, ale současný návrh ministerstva takovou pomocí není. Přináší více špatného než dobrého. Abychom lidem v naší městské části pomohli, nenabízíme jim ubytovny, ale dostupné městské byty. Již nyní v Praze 7 na ubytovně nebydlí žádná rodina s dětmi. Doufáme, že ministerstvo od záměru stavět ubytovny upustí. My bychom takovou pomoc od státu neocenili. Doufám v zapojení dalších subjektů a odborných sdružení do procesu přípravy zákona a v transparentní proces,“ uvedl k záměru zákona Jan Čižinský, poslanec a starosta Prahy 7.

Zákon má být předložen ke schválení Poslaneckou sněmovnou nejpozději do konce roku 2019. Vedle harmonogramu je třeba ještě stanovit závazné termíny pro navyšování bytového fondu.

 

Čtěte dále