Truchlení za mrtvé dělníky v Kralupech

Při výbuchu v rafinerii zemřelo šest lidí, Unipetrol dává od tragédie ruce pryč. Vinu však není možné hodit na dělníky.

Jen výjimečně se smrti v práci dostane větší pozornosti. Většinou to skončí krátkou notickou. Výjimkou jsou právě takové tragédie jako ta, jež se stala v Kralupech nad Vltavou v areálu Unipetrolu minulý čtvrtek kolem desáté hodiny ranní. Vybuchla nepoužívaná tankovací nádrž, kde právě pracovalo osm dělníků. Z nich šest zemřelo, dva skončili s vážnými popáleninami v nemocnici.

Starostové okolních obcí a místní obyvatelé si stěžovali, že měli velmi málo informací od firmy o tom, co se stalo a kdo zemřel. Novináři čekali hodiny na mluvčího Unipetrolu, který jim toho ale stejně moc neřekl. „Mluvčí nechtěl být totiž konkrétní ani v tom, kdo jsou mrtví ani jaké jsou národnosti či co konkrétně v areálu dělali,“ napsal redaktor MF Dnes.

„Mně bylo jasné, že to byli Rumuni,“ myslí si jeden ze zaměstnanců areálu Unipetrolu. Kdo by taky chtěl dělat tak nebezpečnou práci a lézt do obrovských tanků s benzínem či jiným palivem. „Kdyby to dělali místní, tak by za to chtěli nehorázný peníze. Měli na to lidi, co to udělaj za pár šupů.“ Špinavé a nebezpečné práce dělají chudí lidé, mezi něž patří i chudí cizinci.

Mediální obraz

O zemřelých dělnících a jejich rodinách se dodnes v českých médiích neobjevily téměř žádné informace. Mediální zprávy ovládly instituce. Policie, inspekce práce či hasiči situaci šetří. Krom pěti občanů Rumunska nejspíše také zemřel jeden obyvatel Kralup, ale to zatím není oficiálně potvrzené a ani v Kralupech mezi obyvateli se o tom nejspíše moc neví. Není se tak čemu divit, že v sobotu v Kralupech zaznívalo od místních obyvatel, že se k nim dostaly „spíš jen drby z televize“ anebo že se „první dva dny o tom mluvilo“ hlavně u těch, kteří znají někoho pracujícího v areálu. Je to událost, kterou alespoň dočasně přebily nové zprávy. Naštvaní na nebezpečnou rafinérii jsou lidé hlavně ve Veltrusech nedaleko od místa tragédie: „Jsme v uvozovkách rádi, že zemřelo jen šest lidí, kdyby tu bouchly koule [zásobníky s plynem – pozn. red.], tak víte, co by se mohlo stát?“

Zásah hasičů po výbuchu v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Foto Jakub Ptačinský (twitter @Ptacinsky)

Smrt samotných dělníků je o něco hmatatelnější v Rumunsku. V rumunských médiích se velmi rychle objevily jména a fotografie většiny dělníků. Mediální zprávy ale bohužel předběhly kondolence z oficiálních míst. Premiérka Viorica Dăncilă přislíbila zdrceným rodičům a manželkám z vesnic a měst v okresech Prahova a Dâmboviţa na sever od Bukurešti konzulární pomoc. Podle libertatea.ro se mělo jednat o Mariana Iuliana Mihăilesca (31), Iona Pandeleho (47), Constantina Brânzarua (55) a Georgiana Cătălina Ştefana (24). Rumunská oficiální místa se snaží vyvíjet aktivitu a pomáhat rodinám. Stejně se rumunský stát nevyhne kritice za to, že dopustil, že tolik lidí muselo odjet hledat práci za hranice. Laura Jentoiu napsala ve facebookové diskusi pod rumunskou zprávou o výbuchu: „Pořád je slyšet jen o mrtvých Rumunech. Nehoda – jako by byli na frontě, někde na vojně. Ale neslyším o jiných národech stejně tak jako o nás. A víte proč? Protože je nás, bratrů, tolik pryč. A naše země zůstává napospas zlodějům a děti umírají. Jen kvůli vám umírají Rumuni ve světě. Ale Bůh nespí. Váš soudný den přijde.“

Šetření na bezpečnosti práce

Potřebujeme propojit české a rumunské zprávy a světy. Smutek, hněv a obavy rodin z budoucnosti po ztrátě živitelů na rumunské straně a hledání spravedlnosti během vyšetřování nehody na české straně. Zaprvé, vinu není možné hodit na dělníky. Méně viditelné příčiny a okolnosti nehody přicházejí do úvahy. Podle tiskové zprávy inspekce práce pracovali mrtví dělníci pro čtyři různé společnosti. Proto je na místě se ptát, jakou roli zde sehrál například outsourcing. Unipetrol od začátku dával ruce pryč od toho, že by se jednalo o jeho zaměstnance, protože to jsou zaměstnanci dodavatelů. Nevedl outsourcing práce k šetření na bezpečnosti práce? Je nějaká souvislost mezi konkrétními rozhodnutími nebo zanedbáním ze strany manažerů Unipetrolu a jeho dodavatelů a smrtí šesti dělníků?

Zadruhé, jak budou rodiny dělníků odškodněny? Bude se na něm podílet nad rámec zákona i uživatel nebezpečné práce mrtvých dělníků, tedy Unipetrol? I stát by měl změnit systém odškodnění. V době čtvrteční tragédie právě probíhala v Praze konference o bezpečnosti práce, kde se kritizovala velmi nízko ohodnocená cena života v případě úmrtí v důsledku pracovního úrazu v zákoníku práce. Jedná se o pouhých 240 tisíc Kč. Odborový inspektor bezpečnosti práce, Miroslav Zajíc, navíc v této souvislosti upozornil, že pojišťovna Kooperativa podle posledních dostupných údajů „inkasovala za rok téměř sedm miliard korun. Nespotřebované pojistné 2,5 miliardy se vrátilo do rozpočtu bez určeného účelu. Část z těchto prostředků by se měla dát na prevenci a vzdělávání zaměstnanců v oblasti bezpečnosti práce“.

O čtvrteční průmyslové nehodě v Kralupech se teď mluví jako o největším výbuchu od roku 1984. Je ale možné, že celá událost zanedlouho opustí stránky novin a znovu se objeví až s výsledky vyšetřování. Není zde nikdo, kdo by svým truchlením za mrtvé dělníky připomínal nejen potřebu důkladného vyšetření, ale také samotnou ztrátu těchto životů.

Autor působí v Centru pro odborové organizování a zabývá se pracovní migrací.

 

Aktualizováno 28.3.2018

Tiskový mluvčí firmy Unipetrol Pavel Kaidl uvedl: „Je nám velice líto, že incident na distribučním terminálu měl tragické následky, a hluboce soucítíme s rodinami postižených. Samozřejmě máme velký zájem na tom, aby se událost detailně prošetřila, byly zjištěny její příčiny a my mohli přijmout odpovídající opatření. Vyšetřování události však může trvat týdny i měsíce, a proto na jeho závěry nečekáme. V tuto chvíli je také vedlejší, že se jednalo o pracovníky externí firmy. Událost se stala v našem areálu, a proto jsme se rozhodli přes Nadaci Unipetrol poskytnout rodinám postižených rychlou a účinnou finanční pomoc.“

Čtěte dále