Turecká policie zatýká studenty, kteří se zastali Afrínu

Obvinění z terorismu používá nyní turecký prezident i vůči studentům, kteří se staví proti ofenzivě v Afrínu a útokům na Kurdy.

V neděli 25. března brzy ráno turecká policie v rámci série razií zatkla neznámý počet studentů z istanbulské univerzity Boğaziçi. Stalo se tak v návaznosti na protest, při kterém na začátku týdne skupina studentů veřejně oponovala akci, na níž jejich kolegové oslavovali turecké vojáky padlé při útoku na kurdský Afrín v severní Sýrii.

Proti protestu tvrdě vystoupil prezident Recep Tayyip Erdoğan na sobotním setkání své strany AKP, když zapojené studenty označil za „komunisty a teroristy“ a oznámil, že je státní složky budou stíhat a znemožní jim další studium na univerzitě. Policie sedmnáct protestujících následně skutečně identifikovala a nejméně pět jich vzápětí zatkla. Po ostatních spustila pátrání. Kolik ze stíhaných je nyní zatčených, není podle levicového deníku Cumhuriyet, který o případu informoval, zatím známo.

Univerzita Boğaziçi je sice jedna z prestižních tureckých univerzit s více než patnácti tisíci studenty, Erdoğan ji ale již dříve kritizoval. Podle něj totiž údajně „nespoléhá na národní hodnoty“ a zvláště dříve byla známá svou relativně liberální atmosférou. V sobotním projevu dodal, že „univerzita není místem pro vzdělávání teroristické mládeže, ale pro vzdělávání generace, která bude sloužit své zemi a národu“.

Ke stíhání studentů kritizujících tureckou vojenskou kampaň v severní Sýrii dochází v kontextu dlouhodobých represí proti různým osobnostem ze státní sféry, veřejného života i akademické půdy, které projevují nesouhlas s Erdoğanovou agresivní politikou. Jedním z častých obvinění, ke kterým v rámci stíhání opozice dochází, je právě údajný terorismus, který turecký prezident nyní připisuje i zatčeným studentům.

 

Čtěte dále